Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 14-09-2019 00:58   Güncelleme : 14-09-2019 01:18

Abdullah Gül, yeni partide ‘kurucu üye’ olur mu?

Ali Babacan, Abdullah Gül’ün yeni kurulacak olan partide “üye” sıfatıyla yer alıp almayacağına dair söylentilere son noktayı koydu.

Abdullah Gül, yeni partide ‘kurucu üye’ olur mu?

AK Parti’de istifalar ve ihraçlar devam ederken, kurulması beklenen iki yeni partiye dair kulis iddiaları, siyasî gündemde yer almaya devam ediyor.

AK Parti’de 13 yıl bakanlık yapmış olan Ali Babacan’ın kuracağı partinin kurucu üyelerinin hangi isimlerden oluşacağına dair kulis duyumları ve tahminler de dile getiriliyor. Ali Babacan’a destek verdiği bilinen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de ‘kurucu üye’ olarak yeni partide yer alacağını ileri sürenler olsa da, bu öngörüye itiraz edenler de var.

Dündar: Gül, kurucu üye olacak

Gazeteci Veysi Dündar, TV5’de yayınlanan “Buluşma Noktası” programında, Ali Babacan’ın kuracağı partide Abdullah Gül’ün de “kurucu üye” olarak yer alacağını ileri sürdü.

Kurdaş: Gül, ortak Cumhurbaşkanı adayı olmaya hazırlanacak

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ise, “Abdullah Gül, kurucular kuruluna girer mi?” diye sordu ve Gül’ün kurucular kuruluna girmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Kurdaş, Gül’ün 2023 cumhurbaşkanı seçimine, partili bir aday olarak değil, bir konsensüs (uzlaşma) adayı olarak hazırlanacağını iddia etti.

Babacan: Gül, bir siyasi parti çatısı altında olmayı doğru bulmuyor

8 Temmuz’da AK Parti’den istifa ettiğini duyuran ve yeni bir parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ali Babacan, bu süreçte ilk röportajını Karar gazetesi yazarları Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sorularını cevaplayarak verdi.

Bu röportajda Babacan, Abdullah Gül’ün dürüst bir siyasetçi ve değerli bir devlet adamı olduğunu, çalışmalarına tam destek verdiğini söyledi. Babacan, “Ayda bir veya iki defa görüşüyoruz. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz. Tarafsız Cumhurbaşkanlığı konumundan sonra da bir siyasi parti çatısı altında olmayı doğru bulmuyor” dedi.

Ali Babacan’ın bu açıklamasıyla, Abdullah Gül’ün yeni kurulacak olan partide üye olarak yer almayacağı da kesinleşmiş oldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA