DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-08-2020 19:09

''Dünya nesilsel bir felaketle karşı karşıya''

BM Genel Sekreteri Guterres, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 160'tan fazla ülkedeki bir milyarın üzerinde öğrencinin okullarından uzak kaldığını belirterek, dünyanın "nesilsel bir felaket" ile karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

''Dünya nesilsel bir felaketle karşı karşıya''

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter'dan yayımladığı video mesajında, koronavirüs (Kovid-19) salgınının eğitim tarihindeki en büyük kesintiye neden olduğunu vurgulayarak, bu dönemde 160'dan fazla ülkedeki 1 milyarın üzerinde öğrencinin okullarından uzak kaldığını söyledi. 

Dünya genelinde en az 40 milyon öğrencinin de okul öncesi eğitimden mahrum kaldığına işaret eden Guterres, "Dünya, sayısız insan potansiyelini boşa harcayabilecek, onlarca yıllık süreci baltalayabilecek ve eşitsizliği artabilecek bir nesilsel felaketle karşı karşıya" değerlendirmesinde bulundu. 

"Dünya halihazırda bir 'eğitim krizi' yaşıyor"

Kovid-19 salgını öncesinde de 250 milyon çocuğun okula gidemediğini ve dünyanın halihazırda bir "eğitim krizi" yaşadığını belirten Guterres, şunları kaydetti: 

"Dünya çocukları ve gençleri için belirleyici bir noktadayız. Şu anda hükümetlerin ve ortaklarımızın aldığı kararların, yüz milyonlarca genç insanın hayatı üzerinde uzun süreli etkisi olacak." 

Guterres, virüsün yerel çapta yayılmasını durduran bölgelerde okulların açılması ve öğrencilerin en güvenli şekilde okullarına dönmesi gerektiğini de kaydetti.

(Independent Türkçe)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA