SİYASET
Giriş Tarihi : 07-08-2020 16:57   Güncelleme : 07-08-2020 18:16

''Beyaz eşya satışlarını artırdık, Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde!''

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomideki dalgalanmalar her zaman olur, kalkınmamızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz dedi. Erdoğan'ın bu açıklamaları sırasında dolar 7.30, euro 8.60, gram altın 480 lira seviyelerindeydi.

''Beyaz eşya satışlarını artırdık, Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde!''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ayasofya Camii'nde kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz sonrası gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Beyrut'taki patlamayla ilgili konuşan Erdoğan, "Bu gerçekten çok ama çok büyük bir felaket" dedi. Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmayla ilgili de "Hiçbir kıymeti harbiyesi yok" diye konuştu. Ekonomideki gelişmelerle ilgili soruya "Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın" diye cevaplayan Erdoğan, Bahçeli'nin Akşener'e 'Eve dön' çağrısıyla ilgili soruyu ise "Ülke genelinde bütünleşmenin gereği, bana göre önemlidir" şeklinde cevapladı.

Ekonomiyle ilgili yaşanan gelişmeleri içeride ve dışarıda tırmanışımıza engel olmak isteyen düşmanlarımız var diyerek değerlendiren Erdoğan bir takım sayısal değerler paylaştı.

''Burada çok açık samimi birşey söylüyorum. Bakın biz 2002 Kasım'da göreve geldik. Göreve geldiğimiz zaman toplam milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019'da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı. Bakın nereden nereye? Aynı şekilde fert başı milli gelir, o zaman 3 bin 581 dolardı, 2019'da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasındaki satışlara bir bakalım; 2002 yılında otomobil yurtiçi satışlar 91 bin idi. 2019'da ise bu rakam 387 bine çıktı. Şuanda devamlı bir tırmanış var. Buzdolabı satışlarına bakıyoruz; 2002'de 1 milyon 88 bindi. Bu rakam 2019'da 2 milyon 486 bin adet buzdolabı satışı var. Çamaşır makinası satışlarına baktığımızda 2002'de 824 bin adet. 2019'da ise bu rakam 2 milyon 20 bin adet. Bulaşık makinası 282 bin adetti, 2019'da 1 milyon 332 bin adet. Daha detayları var daha detaylarına girmeyeyim. Bu birşeyi gösteriyor, Türkiye bir tırmanışta. Ama bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olupta görmeyen var. Ben size belgelerle bunları konuşuyorum. Ve bu belgelere dayalı olarak konuşurken de sadece açılan şirket sayılarına bakıyorsunuz o zamanlar 30 bin 842 iken 2017 itibariyle 85 bin 263 adet şirket açılmış. İstihdama bakıyoruz o zaman 19,6 milyon kişiydi. Şuanda 28 milyon 80 bin istihdamımız var. Bunda da bir artış var. Tabi bazı sıkıntılar yok değil. Ama Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde.''

"TÜRKİYE OLARAK KALKINMAMIZI YÜKSEK ORANDA DEVAM ETTİRİYORUZ, ETTİRECEĞİZ"
Bazı sıkıntıların olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde ama diyorum ya gözü olup görmeyenler hâlâ bu gerçekleri yanlış olarak yansıtmaya çalışıyorlar. Ne kadar yanlış olarak yansıtırlarsa yansıtsınlar biz Türkiye olarak bu kalkınmamızı, bu tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin IMF'ye borcunu 2013'te sıfırladığını, şu anda da Merkez Bankası'nın döviz rezervinin 105 milyar dolar olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Biz güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız" sözlerine yer verdi. 

"GÜCÜMÜZÜ MİLLETİMİZDEN ALIYORUZ VE MİLLETİMİZİ BİRİLERİNE MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiç bunlardan endişeniz olmasın, ekonomide bu söylenenlerin hepsi bir tarafa, yani benim Hazine ve Maliye Bakanımla ilgili sosyal medyada yaptıkları karalamalar, şunlar-bunlar vesaire bunların hepsi, bunlar yetişemedikleri üzüme koruk diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.


Koronavirüs salgını sürecinde yapılan sağlık yatırımları ile 150'ye yakın ülkeye gönderilen sağlık yardımlarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu Türkiye'nin gücünü gösteriyor. Türkiye'nin bu gücü olmasa siz bu kadar kısa zamanda bu hastaneleri yapabilir misiniz? Bunları da yaptık bitirdik. Biz gücümüzden nereden alıyoruz? Milletimizden alıyoruz. Ama bu millete evvel Allah bunlar layıktır ve bunları yapacağız ve milletimizi biz birilerine muhtaç etmeyeceğiz" diye konuştu.
 

"EKONOMİDE DALGALANMALAR HER ZAMAN OLUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması esnasında döviz fiyatlarında gerileme olduğunun söylenmesi üzerine de şöyle devam etti: "Ben bunun yerli yerine oturacağı inancındayım. Yani bu konulardan hiç rahatsız olmayın, rahat olun, çünkü Türkiye'de ekonomi sistem olarak oturmuştur. Yani Türkiye'de sistem bu denli oturduğu için bu bazı zamanda tırmanışlar, bazen inişler; biliyorsunuz şöyle birkaç ay veyahut da yılbaşı itibarıyla 10 liradan filan bahsediyorlardı, ama iş nerelere geldi? Şu anda bulunduğumuz noktalara geldi, bu da yerli yerine oturacak. Bütün mesele şu anda Koronavirüs meselesi tabi önemli, bir taraftan şu anda tabi Beyrut'taki gelişmeler ortada, yani bunları aşmak suretiyle ben özellikle TL'nin yerli yerine oturacağına inanıyorum, dövizin de aynı şekilde yerli yerini bulacağına, altının aynı şekilde bulacağına inanıyorum. Yani bunlar gelip geçici şeyler, bu dalgalanmalar her zaman olur, bunu görmemiz lazım. Tabi burada şu anda dün Merkez Bankası'yla özellikle Bankalar Birliği'nin yaptığı toplantılar hepsi bunlara yönelik atılan adımlardır; düzelecek"

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA