PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 07-08-2020 21:22   Güncelleme : 07-08-2020 21:34

''Partilerde kendi çizgilerine itiraz eden büyük bir taban var''

TV5'te gündemin sıcak başlıklarının değerlendirildiği 'Perde Arkası' programında Selim Akduman'ın sorularını yanıtlayan Gazeteci Celal Kazdağlı siyasi gelişmelere ilişkin olarak yeni parti kurulma iddialarını yorumladı.

''Partilerde kendi çizgilerine itiraz eden büyük bir taban var''

Muharrem İnce'nin parti kurması CHP içerisinde nasıl bir etki oluşturacak sorusuna Kazdağlı: Kemal Kılıçdaroğlu için iyi bir tablo değil bu. Ama CHP'nin izlediği politika açısından baktığımızda kaçınılmaz bir sonuç dedi.

CHP'nin geleneğinde yarışma vardır. Bu bir yerde patlayacaktı burada patladı. Hatta CHP'nin seçmenide çok sadık katı bir seçmen. Her ne olursa olsun partisi için oy kullanıyor. Ama bu CHP'ye dışarıdan gelebilecek yeni seçmenin önünü kesebilir. Yeni ittifaklar için oluşabilecek iklimi bozabilir. Muharrem İnce'nin partisi başarısız olabilir ama sonuç itibariyle hem CHP'nin hem de ittifak sisteminin tadını kaçırabilir.

Mevcut partilerin çizgilerine itiraz eden bir taban bulunduğunu ve bu kitlenin yeni bir arayış içerisinde olduğunu belirten Kazdağlı devamında şunları söyledi:

Bu kitleyi şimdi CHP, AK Parti, HDP hiçbiri kucaklayamıyor. Yeni çıkan partilerde henüz çok yeni, bu noktaya ulaşmış değiller. Teşkilat kurmakla meşguller. Dolayısıyla bu kesimin, bu sosyolojinin bir arayışı var. Bunlar siyaset yapmak ve yeni takım ortaya çıkarmak istiyorlar. Açıkçası Muharrem İnce bunun önünü açabilir bir ihtimal, becerip yapabilirse. Kendisi lider olabilir mi bu küçük bir ihtimal ama yok değil, eğer doğru söylemi yakalayabilirse.

HDP'den de yeni bir parti çıkar mı sorusunaysa Kazdağlı, HDP'nin kriminalleştirildiğini vurguladı, yeni kuşağın sosyolojisini kimse anlayamadı dedi.

Bir kere tabanda böyle bir arayış olduğunu görüyoruz. Bazı araştırma şirketleri bölgede sürekli çalışma yapıyor oldukça da başarılı çalışmalar yapıyorlar. Z kuşağı Kürt meselesini kriminal bir mesele olarak görmüyor. Yani bu şu anlama geliyor; Kandil'e, İmralı'ya bakmıyorlar. Bunlar yeni bir anlayışla sorunun çözümünü istiyorlar. Siyaset yoluyla sorunun çözümünü istiyorlar. Ve bunlar zannedildiği gibi etnik yapıdan vazgeçmiş değiller ama etnik bir siyaset yürütmek istemiyorlar, daha çok Türkiyeli olmak istiyorlar. Türkiyelileşmeden yana bir kitle var.

Belli sayıda aile üzerine yapılan araştırmalara göre 3-13 yaşında çocuğu olan ailelerle görüşüyorlar ve onlara şu soruyu soruylar: Siz kendiniz ailenizle konuşurken hangi dili kullanıyorsunuz? %48 Kürtçe diyor. Peki siz çocuklarınızla konuşurken hangi dili kullanıyorsunuz? Bu soruya da Türkçe diyorlar. Kürtçe diyenlerin sayısı %10'larda. Kürt sosyolojisi, Kürt gençliği değişmiş durumda. Aynı durum Türk gençliğinde de var. Kürt gençliği bugüne kadar bir asker olarak gidip HDP'ye oy veriyordu ancak artık böyle değil, sorguluyorlar. HDP şuanda bu kitleye hitap edemiyor, kucaklayamadı. HDP'de CHP'de bu değişikliği anlayamadı. Mesela Erdoğan HDP'yi kriminalleştiriyor. HDP'ye, dağ ile berabersiniz PKK'nın uzantısısınız diyor. Halbuki tabanı böyle görmüyor. Taban bunu sosyolojik mesele olarak görüyor. Ve çözümü de Türkiye'den bekliyor, Türkiye'den ayrılmaktan yana değil. Eğer CHP bunu görebilseydi kucaklamaya daha çok gidecekti.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA