PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 08-08-2020 18:21   Güncelleme : 08-08-2020 18:23

''Yaşananlar Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını amaçlıyor''

Hasan Basri Akdemir'in sunduğu 'İşin Aslı' programına konuk olan Gazeteci Ramazan Bursa Beyrut Limanı'nda yaşanan gelişmeleri değerlendirerek bundan sonraki sürecin tahlilini yaptı.

''Yaşananlar Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını amaçlıyor''

Bursa, Lübnan'ın siyasi tarihini özetledikten sonra patlamadan önce yaşanan sosyolojik gelişmelere değindi ve Ortadoğu'daki gelişmelerin İsrail'in güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu vurguladı.

Covid-19 salgınıyla beraber dünyanın eski dünya olmayacağı daha sık tartışılmaya başlandı. Tek kutuplu dünya sistemi artık çok kutuplu dünya sistemine doğru evriliyor ve yeni bir dünya inşa ediliyor. Bu çerçevede Ortadoğu da elbette yeniden dizayn edilecek ve İsrail'i tehdit eden hiçbir unsur ve güç bırakılmayacak.

Lübnan'a bakıldığında, uzun zamandır bir ekonomik buhran içerisinde, son dönemde kamu borcu 90 milyar doları aşmış. Diğer taraftan bir ayda enflasyon %50 arttı ve şu anda Lübnan'da bir hiper enflasyon süreci yaşanıyor. Hükümet krizleri art arda geldi. Şuanki hükümetin kabul durumu zaten tartışılıyordu. Bu olaydan sonra ekonomik krizle birlikte bir siyasal kriz baş gösterecektir. Hem siyasal hem ekonomik krizin temel nedeni, Lübnan'ın güneyinde ağırlıklı olmak kaydıyla varlığını sürdüren ve siyasette ağırlığı olan, hükümetin bir parçası olan ve aynı zamanda ülkenin bir silahlı gücü olan Hizbullah'ın silahsızlandırma meselesidir. Hem siyonizm hem uluslararası güçler Lübnan'da ve İsrail sınırında elinde silah olan, füzeleri bulunan bir Hizbullah istemiyorlar. Dolayısıyla Lübnan'daki siyasal krizinde, ekonomik krizinde, uygulanan ambargoların da müsebbibinin Hizbullah olduğu Batı dünyası tarafından anlatılıyor ve basında bu noktada yayın yapıyor. Lübnan halkının Hizbullah'a karşı bir tavır ortaya koyması sağlanmaya çalışıyor. Nihayetinde netice olarak Hizbullah'ın silahsızlandırılması noktasında yürüyen bir süreç var özet olarak.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Lübnan ziyaretini de yorumlayan Bursa, Lübnan'ın hiçbir zaman Fransa güdümünden çıkmadığına dikkat çekti.

Fransa Lübnan'dan resmi olarak çıkmış olsa bile gittiği tarihten beri Fransa Lüban'ı hiç bırakmadı, her zaman içerisinde oldu. Lübnan her zaman Fransa ile içli dışlı oldu ve Fransa Lübnan'ın hem ekonomisinde hem siyasetinde belirleyici aktör oldu. Fransa Cumhurbaşkanı'nın, patlamanın hemen ertesi günü Lübnan'a gelmesi şaşırtıcı değil. Macron orada yeni bir siyasal sistem önereceğim diyor. Bu aymazlığın daniskası. Lübnan'ın bugün temel sorunu, tüm krizlerin sebebi mevcut siyasal sistemdir. Bunun müsebbibi Fransa'dır. Fransa öyle bir sistem bıraktı ki, krizi ve istikrarsızlığı besleyen bir sistem.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA