SİYASET
Giriş Tarihi : 10-08-2020 18:33   Güncelleme : 10-08-2020 19:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 6 yıl geride kaldı...

Türkiye Cumhuriyeti 12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan tam 6 yıl önce 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan seçimlerde ilk kez halk oylamasıyla seçilen cumhurbaşkanı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 6 yıl geride kaldı...

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasının ardından Türkiye'de yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere özet olarak bakıldığında ise oldukça uzun bir altı yılı geride bıraktığımız görülüyor.

İşte altı yılın kısa bir özeti:

10 Ağustos 2014: 2007 Türkiye anayasa değişikliği referandumu gereği Türkiye'de ilk kez cumhurbaşkanı halk tarafından doğrudan seçildi.

İlk turu 10 Ağustos 2014 tarihinde olacak bu seçim için Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi çatı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı adayları olarak belirlemişti. 1 Temmuz 2014 tarihinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, AK Partili bütün milletvekillerinin imzası alınarak Cumhurbaşkanı adaylarının Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı. Seçim kampanyasında kullanılan slogan ''Milletin Adamı Erdoğan'' şeklinde oldu. Seçimde Erdoğan %51,79 oy oranıyla birinci sırada, İhsanoğlu %38,44 oy oranıyla ikinci sırada ve Demirtaş %9,76 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.

Erdoğan, 28 Ağustos 2014'te yemin etti ve Türkiye'nin on ikinci cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Bıraktığı başbakanlık koltuğunu ise 29 Ağustos'ta yeni başbakan Ahmet Davutoğlu doldurdu.

Kamuoyunda ilk olarak, Ocak 2015'te Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ancak hayata geçirilemeyen 'şeffaflık paketi' ve 17 Aralık Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen 4 bakanın yüce divana gönderilmesi hususlarında Davutoğlu-Erdoğan arasında gerginlik çıktığı iddia edilmişti.

Mayıs 2016'da Pelikan dosyası adlı blog, ikili arasındaki gerginliği Erdoğan yanlısı bir bakış açısıyla detaylı bir şekilde maddelendirdi.

4 Mayıs'ta Erdoğan ile Davutoğlu arasında yapılan görüşmeden kısa süre sonra AK Parti, olağanüstü kongre kararı alarak Davutoğlu'nun parti başkanlığına aday olmadığı bir kongre düzenledi ve Davutoğlu başbakanlıktan çekilerek yerine Binali Yıldırım getirildi. Davutoğlu'nun Erdoğan ile görüşmesinin hemen sonrasında görevden çekilmesi muhalifler tarafından Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gönderme yapan "Saray Darbesi" tanımlamasıyla anıldı.

En uzun gece...

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bir grup asker tarafından askerî darbe girişimi gerçekleştirildi. Erdoğan, bir TV kanalında telefon ile gerçekleştirdiği görüntülü konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkân tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. 16 Temmuz sabahı, darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu. Darbe girişiminin bastırılması sonrası Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'ya seslenerek Fetullah Gülen'in terör örgütü lideri sıfatıyla Türkiye'ye iade edilmesi çağrısında bulunarak yapının mensuplarının da kararlılıkla ve ivedilikle devlet kurumlarından temizleneceğini belirtti.

Başkanlık sistemi için çalışmalar başlıyor...

2016 yılının Ekim ayında Başbakan Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik paketini görüşmek üzere bir araya geldi ve iki partinin görevlendirdiği isimler paket üzerindeki çalışmalara başladı. Yapılan çalışmaların ardından iki parti 21 maddelik bir değişiklik teklifi üzerinde uzlaşmaya vardı ve teklif Aralık ayında TBMM'ye sevk edildi. 30 Aralık'ta Anayasa Komisyonu'nda teklifle ilgili görüşmeler tamamlandı ve 18 maddeye düşürülen teklif kabul edildi.

2016 ekonomide hızlı düşüş yılı...

Türkiye ekonomisinde 7 yıl sonra daralma meydana geldi, ekonomi küçüldü, işsizlik arttı. Dolar rekor üstüne rekor kırdı. 8 Kasım'da düzenlenen ABD başkanlık seçimlerini iş adamı Donald Trump'ın kazanmasının getirdiği belirsizlik, gelişmekte olan ülke kurlarında satış baskısı yarattı.

15 Temmuz darbe girişimi, jeopolitik riskler, Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz silahını çekmesi beklentisi ve Türkiye'deki siyasi gelişmelerin de etkisiyle Dolar/TL kurunda art arda rekor kırıldığı gözlendi. Amerikan Doları'na karşı Türk Lirası'nın yıllık değer kaybı yüzde 20'lere ulaştı.

 • Dolar 2016 yılını 31 Aralık itibariyle 3,52 TL'den kapattı.
 • TCMB 2016 boyunca yedi kez faiz indirdi, bir kere faiz artırdı.
 • Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin notunu kırdı.
 • Siyasi gelişmeler ve jeopolitik riskler turizmi etkiledi.
 • FETÖ bağlantılı 527 şirket TMSF'ye devredildi. 12 milyar liralık mal varlığı hazineye aktarıldı.

2017 başkanlık sistemine geçişin somut adımları...

16 Nisan 2017: AK Parti ve kurucularından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen madde değişiklikleriyle ilgilitartışmalar uzun süre devam ettikten sonra MHP'nin desteğiyle birlikte meclisten geçerek halk oylaması kararı alındı. Değişiklik paketi, yürürlükteki parlamenter sistemin kaldırılarak yerine başkanlık sisteminin getirilmesini, başbakanlık makamının ortadan kaldırılmasını, meclisteki vekil sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında değişiklikler yapılmasını içermekteydi. YSK Başkanı Güven, 'Evet' oylarının yüzde 51,41 olduğunu, 'Hayır' oylarının ise 48,59 olduğunu açıkladı. Buna göre, 25 milyon 157 bin 463 seçmen anayasa değişikliğine "evet", 23 milyon 779 bin 141 seçmen "hayır" oyu kullandı.

2 Mayıs 2017: Cumhurbaşkanı Erdoğan 979 gün sonra kurucusu ve doğal lideri olduğu AK Parti'ye gelerek üyelik beyannamesi imzaladı ve partiye üye oldu.

 • Haziranda merkezi yönetim bütçe açığı, 13,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira oldu.

 • İşsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan yükselerek yüzde 10,5 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişi olarak hesaplandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MHP ile 2019'da gerçekleştirilmesi planlanan seçimde yapacağı ittifakın adını 'Cumhur' olarak açıkladı.

8 Mart 2018 - Siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi, TBMM Anayasa Komisyonunda kabul edildi.

3 Nisan 2018 - Rusya lideri Putin, martta düzenlenen seçimlerdeki galibiyetiyle 6 yıl daha görevde kalacağının belli olmasının ardından ilk yurt dışı gezisi için Türkiye'ye geldi. Putin, 2 günlük ziyareti kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Akkuyu'nun temelini attı: Putin burada bu proje, Türk-Rus ilişkilerinin simgesi haline gelecek dedi.

18 Nisan 2018 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptıkları 'erken seçim' görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında erken genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin 24 Haziran'da yapılmasına karar verildiğini söyledi.

26 Nisan 2018 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Erbakan Ödülleri öncesi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ikna için ziyarete gönderdiği ileri sürüldü.

28 Nisan 2018 - 24 Haziran seçimlerinde aday olup olmayacağı tartışılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptığı açıklamayla noktayı koydu. Gül, "Geniş bir mutabakat söz konusu olursa üstüme düşeni yapmaktan kaçınmayacağımı söylemişimdir. Böyle geniş bir arzunun olmadığı gözükmüştür. Adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir" dedi.

Erdoğan, 316 imzayla cumhurbaşkanı adayı

3 Mayıs 2018 - AK Parti TBMM Grubu, 24 Haziran seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesine ilişkin grup kararı aldı.

4 Mayıs 2018 - Başbakan Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Bahçeli, Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığına aday gösteren, AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin imzası bulunan başvuru belgesini YSK'ya teslim etti. Yıldırım, CHP'den Muharrem İnce'nin adaylığıyla ilgili, "Hayırlı uğurlu olsun. 24 Haziran'da söz de karar da milletin olacaktır" dedi.

5 Mayıs 2018 - CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu'na verdi. Buna göre 3'lü ittifakın içerisinde bulunmayan Demokrat Parti, İYİ Parti'ye destek verecek. İttifakın da adı beklenildiği gibi 'Millet İttifakı' oldu.

Türkiye, çifte seçim için sandık başına gitti

24 Haziran 2018 - Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy verme işlemi sona erdi. Gün içerisinde seçimle ilgili en çok konuşulan konu, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşanan olaylar oldu. Bir iddiaya göre de İYİ Partili bir başkan ve 2 vatandaş sandık kavgasında öldürüldü.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk lideri Erdoğan

24 Haziran 2018 - Türkiye bugün 13. cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekillerini seçmek için sandık başındaydı. Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52'sini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan böylece 'cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin' ilk lideri oldu.

Yeni KHK yayımlandı: Bakanlar Kurulu'nun yetkileri Cumhurbaşkanı'na devredildi

4 Temmuz 2018 - Resmi Gazete'de yayımlanan 477 Sayılı Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik düzenlemeler yer aldı.

Erdoğan: Cumhur İttifakı'nı Meclis'te de sürdüreceğiz, kabine partili olmayan bakanlardan oluşacak

6 Temmuz 2018 - Erdoğan, partisinin 24 Haziran'da MHP ile yaptığı 'Cumhur İttifakı'nın Meclis'te devam edeceğini söylerken buna gerekçe 'milletvekili dağılımı ve Türkiye'nin içinden geçtiği durumu' gösterdi. Erdoğan, pazartesi günü açıklanacak olan kabineyle ilgili olarak da "Partili olmayan bakanlarla kabine oluşturacağız" dedi.

ABD'li papaz Brunson'ın tutukluluğu ev hapsine çevrildi

25 Temmuz 2018 - İzmir'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın tutukluluğu, 'sağlık sorunları' dikkate alınarak ev hapsine çevrildi.

Erdoğan: Ekonomik bir savaşla karşı karşıyayız, yastık altından dövizlerinizi çıkartın

3 Ağustos 2018 - '100 Günlük Eylem Planı'nı açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Eğitim dışında 1000'den fazla projenin mevcut bütçeyle yapılacağını söyledi. Musul ve Basra başkonsolosluklarının yeniden açılacağını duyuran Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik savaşta olduğunu ifade ederek vatandaşa döviz ve altınlarını yastık altından çıkarma çağrısı yaptı.

Erdoğan: Hiç kimsenin gözü kur tablosunda olmasın, büyük fotoğrafa bakın

10 Ağustos 2018 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükselen döviz kurlarıyla ilgili, "Dolar molar bizim yollarımızı kesmez, hiç endişe etmeyin" dedi. Halkın yastık altındaki döviz ve altınlarını bozdurmasını isteyen Erdoğan, "Hiç kimsenin gözü kur tablosunda faiz tablosunda olmasın, herkesin daha ileri, büyük fotoğrafa bakmasını özellikle istiyorum" diye konuştu.

Dolar 7 lirayı aştı

12 Ağustos 2018 - ABD doları, Türk lirası karşısında 7.21 seviyesini gördü. Euro ise 8.11'e kadar çıktı.

AK Parti'de yeni MKYK belli oldu: Erdoğan 6. kez genel başkan

18 Ağustos 2018 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tek aday olduğu olağan kongrede AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) listesi belli oldu. 50 kişilik listede 21 kişi yerini korurken, 29 yeni isim listeye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1380 oy ile 6. kez AK Parti Genel Başkanı seçildi

31 Mart yerel seçim süreci başladı

1 Ocak 2019 - Yüksek Seçim Kurulu'nun 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim süreci bugün başladı. Siyasi partiler yarın ilan edilecek. Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart'ta başlayacak.

Türkiye'de yerel seçim: İstanbul'da İmamoğlu-Yıldırım bilmecesi

31 Mart 2019 - Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yürürlüğe girmesi sonrasında yapılan ilk yerel seçimlerde Türkiye genelinde oy verme işlemi tamamlandı. İzmir ve Ankara'da CHP'nin adayları yarışı göğüslerken, İstanbul'da veri akışıyla ilgili sorun yaşandı. AK Partili Binali Yıldırım ile CHP'li Ekrem İmamoğlu İBB seçimini kendisinin kazandığını öne sürdü.

Erdoğan'dan yerel seçim değerlendirmesi: Açık ara birinci partiyiz

31 Mart 2019 - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ni değerlendirdi. Erdoğan, "Bu seçimlerden AK Parti olarak tıpkı 3 Kasım 2002 seçimlerinden bu yana hep olduğu gibi yine açık ara birinci parti olarak çıktık. MHP ile birlikte ittifaklar bazında da birinci olduk" dedi.

İmamoğlu: Veri girişi durdu, rakibimden 5.25 puan öndeyim

31 Mart 2019 - CHP'nin İstanbul seçim koordinasyon merkezinde heyecanlı bekleyiş sürüyor. Ekrem İmamoğlu sonuçlar açıklanmaya başlandıktan sonra ilk kez kameralar karşısına geçti.

Ankara 25 yıl sonra CHP'de, Yavaş kıran kırana geçen yarışı kazandı

1 Nisan 2019 - 31 Mart yerel seçimlerinin en çarpıcı sonuçlarından birisi Ankara'dan geldi. CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, kıran kırana geçen yarışı kazandı ve başkent 25 yıl sonra tekrar CHP'ye geçti.

Erdoğan: Ankara ve İstanbul'da ilçelerin çoğu AK Parti'de, halkımız büyükşehirleri verse bile ilçeleri AK Parti'ye vermiştir

1 Nisan 2019 - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da yaptığı balkon konuşmasında, "Ankara'da ve İstanbul'da ilçelerin çoğu AK Parti'de ya da Cumhur İttifakı'nda; halkımız büyükşehir belediyesini verse bile ilçeleri AK Parti'ye vermiştir" dedi. Erdoğan, "Yalan yanlış vaatlerde bulunanlar buyursunlar, bakalım nasıl yönetecekler, göreceğiz" ifadesini kullandı.

İmamoğlu: YSK Başkanı da seçimi kazandığımızı teyit etti, hep birlikte kazandık

1 Nisan 2019 - CHP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Ekrem İmamoğlu, seçim sonuçlarına dair 11. kez açıklama yaptı. İmamoğlu, "Yüksek Seçim Kurulu Başkanı da seçimi kazandığımızı teyit etti. Hep birlikte kazandık, emeği geçen herkese ve gönlü bizimle atan 16 milyon İstanbulluya teşekkürler" dedi.

AA sandık verilerini güncelledi: İstanbul'da İmamoğlu birinci

1 Nisan 2019 - Anadolu Ajansı, gece yarısından sonra seçim sonuçlarına yönelik kısmi olarak durdurduğu veri akışıyla ilgili güncel bilgileri aboneleriyle paylaştı. AA'nın son paylaştığı verilere göre, CHP adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 48.79 oyla İstanbul'da birinci olurken, AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın oyu yüzde 48.51 oldu.

AK Parti, İstanbul'un tüm ilçelerinde seçim sonuçlarına itiraz edecek

2 Nisan 2019 - AK Parti, İstanbul'un tüm ilçelerinde 31 Mart yerel seçim sonuçlarına itiraz etme kararı aldı.

Erdoğan: Seçim bitti şimdi mahkeme süreci var, nihai karar YSK'dan çıkacak

5 Nisan 2019 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerin ardından yaptığı detaylı açıklamada, "Seçim süreci bitti şimdi mahkeme süreci var. YSK, bu mahkeme sürecinin adeta patronudur, nihai karar oradan çıkacaktır" dedi.

Erdoğan: İstanbul'da seçim sonuçlarının neredeyse hepsi usulsüz, kimsenin 13-14 bin oyla kazandım havasına girmeye hakkı yok

8 Nisan 2019 - İstanbul'daki seçim sonuçlarının neredeyse hepsinin usulsüz olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İtiraz mercileri biter, bittikten sonra çıkan neticeye de 'başımız gözümüz üstüne' deriz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, 10 milyonu aşkın seçmenin olduğu İstanbul'da kimsenin 13-14 bin oyla 'kazandım' havasına girmeye hakkı olmadığını söyledi.

YSK: İstanbul seçim sonuçları iptal edildi, seçimler yenilenecek

6 Mayıs 2019 - AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, YSK'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdiğini açıkladı. AK Parti, 17 Nisan'da YSK'ya 44 sayfalık dilekçe ve 3 valiz belge teslim etmişti

İstanbul seçimini yaptı, İmamoğlu yeniden İBB Başkanı

23 Haziran 2019 - Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Yüzde 99'u açılan sandık sonuçlarına göre İmamoğlu'nun oy oranı yüzde 54.03, AK Partili rakibi Binali Yıldırım'ın oy oranı ise yüzde 45.09. İmamoğlu İstanbul'un ilçelerinde oyunu artırırken, Yıldırım'ın oy oranı düştü.

Cep telefonu harçlarındaki artışın nedeni belli oldu

29 Temmuz 2019 - Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu maktu harç tutarının 500 liradan 1500 liraya yükselmesinin en önemli faktörü 2014'ten beri ülkeye getirilen cihaz miktarındaki aşırılık.

Sigara fiyatlarına zam geldi

2 Ağustos 2019 - British American Tobacco (BAT) grubunun sattığı sigaraların fiyatları değişti. BAT Türkiye tarafından sigara satışı yapan büfe ve marketlere gönderilen yeni fiyat listesinde sigaralara paket başına 3 TL zam geldiği belirtildi. Zamlı fiyatlar 3 Ağustos 2019 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Milyoner sayısı 200 bini aştı

4 Ağustos 2019 - Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, yılın ilk yarısında 21 bin 20 kişi artarak 201 bin 176'ya ulaştı.

Doğalgaza aynı ay içinde bir zam daha: Yüzde 14.90

30 Ağustos 2019 - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, (EPDK) doğal gaz fiyatlarına yüzde 14.90 zam yapıldığını bildirdi.

Erdoğan, Trump ile Beyaz Saray'da bir araya geldi

13 Kasım 2019 - Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da bir araya geldi. Trump, Türkiye-Suriye sınırında yaptıklarından dolayı Erdoğan'a teşekkür ettiğini söyledi.

Erdoğan ABD'de: Mektupları Trump'a tekrar takdim ettim

14 Kasım 2019 - Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Trump'ın gönderdiği mektuplarla ilgili "Mektupları Trump'a tekrar takdim ettim. ABD'nin bir teröristi muhatap alması beni üzdü." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması: Önümüzdeki haftalarda ihaleye gidiyoruz ve çalışmaya en kısa sürede başlıyoruz

21 Aralık 2019 - Hizmet ihracatçıları buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Önümüzdeki haftalarda ihaleye gidiyoruz ve çalışmaya en kısa sürede başlıyoruz" dedi.

Erdoğan: Gerek İncirlik üssü, gerek Kürecik üssü, gerekirse ikisi birden…

18 Aralık 2019 - Cenevre'de basın mensuplarına gündemi değerlendiren Erdoğan, Kanal İstanbul eleştirilerine yanıt verdi. Doğu Akdeniz'de Libya ile varılan mutabakata ilişkin de konuşan Erdoğan İncirlik ve Kürecik üsleri, yeni partiler ve Ziraat Bankası'nın Simit Sarayı için Rekabet Kurumu'na başvurduğu iddialarını da değerlendirdi.

Erdoğan: Meclis açılır açılmaz ilk iş Libya'ya asker gönderme tezkeresini gündeme getireceğiz

26 Aralık 2019 - AK Parti İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya'ya asker gönderilmesi konusunu bir kez daha gündeme getirdi; "İnşallah ocak ayının 8'inde, 9'unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz" dedi. Erdoğan, Kanal İstanbul projesine karşı çıkan CHP'yi de eleştirdi.

Asgari ücret '2 bin 324 TL' oldu, Türk-İş salonu terk etti: 'Kararınızı kabul etmiyoruz'

26 Aralık 2019 - Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde, yeni rakamı belirleme çalışmalarında sona gelindi. 2020 için belirlenen asgari ücret tutarı yüzde 15.03 artışla 2 bin 324 TL oldu. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, kararı kabul etmediklerini belirterek toplantıyı terk etti.

2019 yılının bazı önemli ekonomi başlıkları:

 • Yüksek fiyat fırsatçılığına tanzim satış önlemi alındı...

 • Konkordatodan çıkışlar hızlandı...

 • Savunma sanayinde yerli ve milli ürünler kullanıma sunuldu...

 • Türkiye ilk kez "çok yüksek insani gelişme" kategorisine girdi...

 • 2020 yılı merkezi yönetim bütçesinin giderleri 1 trilyon 95,5 milyar lira, gelirleri 956,6 milyar lira, bütçe açığı 138,9 milyar lira olarak açıklandı.

 • 2018 yılındaki gibi TL yabancı para birimleri karşısında sıra dışı bir değer kaybı yaşamasa da 2019’da da TL’nin yabancı para birimleri karşısında değer kaybı sürdü. 

 • 2018 yıl sonunda 5,29 olan Dolar kuru, 26 Aralık 2019’a geldiğimizde 5,93’e, 6,05 TL olan Euro, 6,59 TL’ye ve 6,73 TL olan Pound ise 7,7 TL’ye yükseldi. TL, 2019 yılında Dolara karşı %12,1, Euro’ya karşı %9, Pound’a karşı ise %14,4 oranında değer kaybetti.

 • 2019 yılında döviz kurlarının dışında altın fiyatları da ciddi bir artış gösterdi. 31 Aralık 2018’de 216 TL olan gram altın, 30 Aralık’ta 289 TL’ye çıktı. Çeyrek altın ise son bir yılda 355 TL’den 473 TL’ye yükseldi. Son bir yılda gram altının fiyatı %34, çeyrek altının da fiyatı %33 artış gösterdi.

 • 2019 yılında fiyat artışları, birçok üründe görüldü. Özellikle 2018 yılında yaşanan döviz kuru atakları etkilerini 2019 enflasyon oranlarında da hissettirdi.

 • 2019 yılında döviz kurlarının dışında altın fiyatları da ciddi bir artış gösterdi. 31 Aralık 2018’de 216 TL olan gram altın, 30 Aralık’ta 289 TL’ye çıktı. Çeyrek altın ise son bir yılda 355 TL’den 473 TL’ye yükseldi. Son bir yılda gram altının fiyatı %34, çeyrek altının da fiyatı %33 artış gösterdi.

 • Akaryakıt fiyatları da döviz kurlarından ve enflasyon oranlarında yaşanan artıştan ciddi şekilde etkilendi. 2018 yılının son günlerinde ortalama 5,8 TL olan kurşunsuz benzin, 2019 yılının sonunda yaklaşık 7 TL. 2018’in sonunda 5,7 TL olan motorin ise 2019 sonunda 6,6 TL’ye yükseldi. Yani bir yılda benzinin fiyatı yaklaşık %21, motorinin fiyatı ise %16 oranında arttı.

(Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA