EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-08-2020 21:45   Güncelleme : 10-08-2020 22:24

Vatandaşın gündemi: Geleceğe umutla bakamıyoruz!

TV5 Haber sokağın nabzını tutuyor, vatandaş ekonomiden dert yanıyor. Halkın ortak derdi; ekonomik kaygı...

Vatandaşın gündemi: Geleceğe umutla bakamıyoruz!

Biri emekli diğeri ise psikoloji öğrencisi iki vatandaşa mikrofon uzatıyoruz ve dertlerini dinliyoruz. Emekli ve ek iş yapan bir vatandaş iş bulamadığı için kara kara düşünüyor...

Bir başka vatandaşa döndüğümüzde ise Avrupa'daki gençlerle kendini kıyaslayan bir öğrenci görüyoruz. Geleceğe umutla bakamadığını söyleyen genç, geçinemediğinden şikayetçi...

Öte yandan TÜİK bugün işsizlik verilerini paylaştı. Buna göre İşsizlik hafiften yükseldi. İstihdam oldukça azaldı. Ağustos ortasında Türkiye, pandeminin yoğun yaşandığı mayıs ayının işsizlik verilerinden haberdar oldu.

Buna göre;

İşsizlik yüzde 12,8'den yüzde 0,1 artarak 12,9'a yükseldi. İstihdamdaki azalmaya 2 milyon 411 bin kişi daha eklendi. İşten çıkarma yasağı uygulanan mayıs ayında istihdamdaki yüzbinlerce azalmaya rağmen işsizlikteki yüzde sıfır oranlı hafif artış dikkat çekti.

Bir vatandaş sosyal medyada işssizlik adına açılan diyez etiketiyle maddi durumuna işaret etti. Durumu olmadı için çocuğunun doğum günü için pasta dahi alamadığını ifade etti.

Öğretim görevlileri ve ekonomistlerden de verilere tepki vardı. Hesaplar konusunda TÜİK'in gerçekleri yansıtmadığını ileri sürdüler.

Çalışmaya hazır milyonlarca kişi, iş bulmaktan ümidini yitirmiş yüzbinler, aktif iş arayıp da bulamayan milyonlar; toplamda 8 milyonu aşıyor. Düşen rakamlarda gizlenen gerçek işsizlik boyutu büyüyor. Ağustos ortasında vatandaş karantina dönemi verilerini alıyor. Ancak işsizlikteki felaket haziran sonu itibarıyla yüzde 30,6'ya yükselmiş durumda.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA