GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-08-2020 19:04   Güncelleme : 12-08-2020 19:13

Okullar açılacak mı? Bilim kurulu eğitim toplantısı yapıyor...

Okullar 31 Ağustos’ta açılacak mı, açılmayacak mı?

 Okullar açılacak mı? Bilim kurulu eğitim toplantısı yapıyor...

Dünya eğitim konusunda ne yapacağı konusunda kararsızlık yaşasa da bazı ülkeler bir bir okulları açmaya başlamış, ancak vaka haberleri gelmişti. Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, herkesin merakla beklediği sorunun cevabını belirlemek için toplandı.

Toplantı devam ederken kulislerde okulların 21 Eylül’e kadar uzaktan eğitimle devam edebileceği söyleniyor.

Yeni planlamaya göre 17 Ağustos günü özel okulların, 31 Ağustos’ta da devlet okullarının uzaktan eğitime başlaması, tam açılışınsa 21 Eylül tarihinde yapılması bekleniyor.

Okulların açılmasıyla ilgili bilim kurulu üyelerinden de kritik açıklamalar geliyor. Prof. Dr. Tevfik Özlü, okullardaki riskin diğer risklere benzemediğine dikakt çekti.

“26 milyon kişi günde 4-5 saat, haftanın 5 günü bir araya gelecek. Risk çok büyük ama yönetilemeyeceği anlamına gelmez. Okula gitmeyince bütün riskler ortadan kalkmayacak, bunu da göz önüne almak gerekiyor.”

Milli eğitim bakanlığının 4 senaryosu var ama özel kurumlarda 4, devlet kurumlarında ise 18 gün kalmış olmasına rağmen hala nasıl bir eğitim modeli uygulanacağı kesinleşmedi.

Bu konu siyasilerin de gündemindeydi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, okullar açıldığında bakanlığı sorunların beklediğine dikkat çekti. Karamollaoğlu, "hükümet şu anda ne yapacağını bilmiyor" dedi, eğitim süreci hakkında bir an önce karar verilmesi gerektiğini vurguladı. İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan da üzerinde çalışılan eğitim modellerinin sorunlu olduğuna dikkat çekti, ayrıca özel okulların daha erken açılmasının haksızlık olduğunu söyledi.

Haber Merkezi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA