PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 13-08-2020 12:02   Güncelleme : 13-08-2020 12:08

''Tükenmeseler, böylesine komik 'Eve Dön' çağrısı yapmazlardı''

'Ters Açı' programında gündemdeki siyasi gelişmeleri yorumlayan gazeteci Ümit Zileli, 'Evet Dön' çağrısına ilişkin oldukça komik bir davet ifadelerini kullandı.

''Tükenmeseler, böylesine komik 'Eve Dön' çağrısı yapmazlardı''

Yunus Emre İşci'nin hazırlayıp sunduğıu Ters Açı programına bu hafta gündemdeki siyasi gelişmeler değerlendirildi. Programa çevrimiçi bağlantı yoluyla katılan gazeteci Ümit Zileli, İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na katılıp katılmayacağını değerlendirdi ve Muharrem İnce'nin yeni parti iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Zileli'nin değerlendirmelerinden öne çıkanlar:

Burdan anlıyoruz ki, MHP tek başına AK Parti'ye yetmiyor. Mutlaka bu kayıp oy oranını karşılama yeteneğine sahip bir başka parti gerekiyor. O partide bugün görünen o ki İYİ Parti. Son anketlere bakıldığı zaman %10 çizgisine ulaşmış bir parti. MHP'den doğma ama içinde merkez sağı da taşıyan bir parti konumunda şu anda İYİ Parti. Tabanın baskısı mı dersiniz, iktidarın çekiciliği mi dersiniz, bunun gibi pek çok faktörü bir araya koyarak, daha dün söylediklerini tamamen unutarak, yerli ve milli sıfatlarını da bol keseden kullanarak, bunu deniyorlar. Olur mu? Bana göre; eğer ben biraz Meral Akşener'i tanıyan ve takip eden biriysem, bunun olmayacağı, bu oyuna gelmeyeceği kanaatindeyim. Hayır demiyor ama evet hiç demiyor. Eğer güçlendirilmiş parlamenter rejime döneceksek biz destekleriz. Zaten dış politikada yeri geldiği zaman muhalefet partisi olmak başka şeydir, milli menfaatler başka şeydir. Burada da destekleriz. Ülkenin lehine, menfaatine olan şeylerde zaten biz taş koymayız. Ama eğer iktidarın tekrar alınması için bizim oylarımızdan yararlanılacaksa orada biz yokuz diyor...

Ben hala bir parti kuracağına inanmıyorum Sn. İnce'nin. İnce hiçbir zaman parti kuracağım demedi. Bir hareketten söz etti. Bu hareketin yararlı olacağını söyledi. Benim uzun zamandır tanıdığım birisi Muharrem İnce. Kolay kolay CHP'den ayrılacak birisi değil. Bu arada anketler var. Bu anketler çok fazla başarılar vaadetmiyor İnce'ye. Maalesef o seçim gecesi meselesini bir türlü çözemedi. Halkın önemli bir bölümü çok büyük bir hayal kırıklığına uğradı o gece. Sonuç olarak yeni bir parti meselesi hayali bir konu. Muharrem İnce bu kadar emek verdiği CHP'yi terk etmez. Ama yanılabilir miyim evet yanılabilirim.

Bence seçime 3 sene falan yok. Çünkü bu iktidar bütün limitini yitirdi. Ekonomi tamamen uçuruma düşecek vaziyette. Hatta düştü, yere doğru çakılmaya gidiyor. Ben bir ekonomist değilim ama bir gazeteciyim. Çok değerli ekonomi uzmanlarıyla görüşüyorum. Bütün söylenenler bodoslama olarak bir duvara doğru çakılmaya gidiliyor. Ve maalesef hala hayal satıyorlar. Bunların hepsi bu iktidarın miadını doldurduğunu gösteriyor. O yüzden bu iktidarın yapabileceği tek şey, popülizm yaparak, oy devşirerek ilerlemek. Başka bir ittifakın ortaya çıkması Cumhur İttifakı'na yarayacaktır. Bu nedenle Millet İttifakı'nın dik durması, eğilip bükülmemesi gerekmektedir. Şu çok açık, Cumhur İttifakı'nın gidebileceği bir yer kalmadı kanaatimce. Eğer böyle olmasaydı Meral Akşener'e çok komik bir şekilde eve çağrısı yapmazlardı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA