PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 13-08-2020 12:35   Güncelleme : 13-08-2020 12:57

''Hizmet etmek yerine rant sağlama anlayışı terk edilmelidir''

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, yönetim anlayışında değişime ihtiyacımız var, belediyelerin hizmet yapması engelleniyor dedi. Arıkan ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın IMF açıklamalarına ilişkin, keşke IMF'ye karşı olan borcumuz bitti diyen yetkililer; 138 milyar dolar borç 435 milyar dolara çıkarken, kimlerden ne şartlarda, hangi tavizleri vererek borç alınmış olduğunu da açıklasalar dedi.

''Hizmet etmek yerine rant sağlama anlayışı terk edilmelidir''

Yunus Emre İşci'nin sunduğu 'Ters Açı' programına telefon bağlantısı ile katılan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan gündemdeki siyasi konuları değerlendirdi.

İYİ Parti'nin Cumhur İttifakı'na çağrılmasını olumlu pencereden değerlendiren Arıkan, siyasiler olarak oturup birlikte çözümler üretebilmeliyiz dedi.

Türkiye'de bugün siyasetteki en büyük problem nedir sorusuna verilecek cevap kutuplaşma problemi olacaktır. Siyasi partilerin birbirlerine karşı üslubununun konuşmaktan ziyade ötekileştirmek olduğu bir anlayışın bırakılıp bu tip davetlerin olması siyasette hoş şeyledir diye düşünüyorum. Oturulup konuşulursa ülkenin sıkıntıları tez zamanda çözülür. Partiler birbirlerine uzaktan uzağa laf attıkları sürece sorunlar kangren haline gelerek ülkenin başını çok daha fazla ağrıtır kanaatindeyim.

Daha sonra gündemdeki pek çok konunun suni meseleler olduğunu vurgulayan Arıkan, asıl konuşulması gereken ciddi meselelerimiz göz ardı ediliyor dedi ve ekledi:

Açıkçası ülkemizde konuşulması gereken çok daha önemli meseleler var. Bunlar maalesef göz ardı ediliyor. Bugün toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren, ekonomik kriz diye adlandırdığımız çok ciddi bir mesele var. Ne yazık ki bunu konuşmuyoruz. Ülkemizde adaletle ilgili çok ciddi bir problem var. Bunu konuşmak yerine baroları birkaç parçaya bölerek muhalefetin gücünü zayıflatmaya yönelik meclisten apar topar kararlar çıkarılıyor. Bunları üzülerek görüyoruz. Keşke meclis tatile girmeden önce baroları bölmek yerine çok daha hayati kararlar var onların üzerine konuşulsaydı, onlarla ilgili kararlar alınmış olsaydı. Maalesef ülkemizde genellikle son 18 yıl içerisinde algı ile yönetme metodunu seçen bir iktidar ile karşı karşıyayız. Daha geçen gün Sn. Cumhurbaşkanı bir açıklama yaptı IMF meselesinde. Birkaç dakika sonra buna yalanlama geldi. Üzülüyoruz. Yine hükümet tarafından sürekli ifade edilen bir gerçek, IMF'ye olan borcumuzun bitmesi. Bu doğru ancak, 2002 yılı içerisinde 135 milyar dolar olan dış borcumuz bugün 485 milyar dolara çıkmış vaziyette. Keşke IMF'ye karşı olan borcumuz bitti diyen yetkililer; 138 milyar dolar borç 435 milyar dolara çıkarken, kimlerden ne şartlarda, hangi tavizleri vererek borç alınmış olduğunu da açıklasalar.

Son olarak yerel yönetimlerde yaşanan sorunları dile getiren Arıkan, merkezi hükümet muhalif partiye mensup belediyelere farklı açıdan bakıyor ve pek çok hizmetin sağlanmasını engelliyor dedi.

Maalesef ülkedeki siyasi anlayışımız, bulunduğumuz yere nasıl hizmet ederiz değilde siyaseten nasıl rant sağlarız noktasından bakıldığı için bu tür problemler yaşanmaya devam ediyor. 2019 yerel seçimleri ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Belediye başkanın kazandığı parti başkanlığı alırken belediye meclisinde de ağırlık olan muhalefet oldu. Bu ne yazık ki çalışmaları kitliyor. Tabir yerindeyse belediye başkanının kolu kanadı kırılıp hizmet yapılamaz hale getiriliyor. Saadet Partisi bununla alakalı problemleri yaşamaya devam ediyor. Mesela Elazığ Yazıkonak'ta, Türkiye'deki bütün belediyeler içerisinde denk bütçe yapmayı başarabilen, borçlanmadan bir buçuk seneyi geçiren bir belediye söz konusu. Belediyemizin bu çalışmaları ile alakalı AK Parti'li meclis üyeleri red oyu veriyor. Başkan diyor ki; denk bütçe yapmışım, borçlanmamışım, siz ne istiyorsunuz? Yani ağzı ile kuş tutsa belediye başkanı bu arkadaşlar bu faaliyet raporunu onaylamayacaklar. Bizim bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var. Yani, muhalefet partisi iktidar ne yaparsa yapsın yanlıştır mantığıyla hareket ederse. İktidar partisi muhalefetten gelen tüm önerileri ne yaparsa yapsın yanlıştır mantığıyla hareket ederse, belediyelerdeki meclislerde aynı şekilde başkanları çalıştırmamaya yönelik hamleler yapmaya devam edecektir.

İlginç bir diğer konu; muhalefet partililerin TBMM'ye verdiği önergelerin bir tanesi görüşülmemiş. Yukarıda bu tip kavgalar yaşanırken, aşağıdaki belediyelerde meclis üyeleri ile başkanların ayrışmaya düşmesini ben çok normal karşılıyorum. Biz başkanlar ile yaptığımz görüşmelerde şunu söylüyoruz, uzlaşma ile diyalog ile bu tip sıkıntıları çözmeye çalışmalarını talep ediyoruz. Bu noktada başarılı olan belediyelerimiz var. İkna etmekte sıkıntı çeken belediyelerimiz var. Bunlarda önümüzdeki süreçte çözülür diye umuyoruz. Bir diğer konu, AK Parti ve MHP'li belediyeler ile diğer partilerde olan belediyelere merkezi hükümetin bakış açısı farklı. Bununla alakalı sitemlerimizi de iletiyoruz gerekli mercilere.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA