KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-09-2019 01:44

Nurullah Genç: İyilikleri çoğaltmaya ihtiyacımız var

Nurullah Genç, “Dünyada gittikçe kötülük yaygınlaşıyor. İnsanlık büyük merhaleler kat ediyor ama insanlığın içinde olduğu kötülük sürekli artıyor. Onun için iyilikleri çoğaltmaya ihtiyacımız var” dedi.

Nurullah Genç: İyilikleri çoğaltmaya ihtiyacımız var

“Ruha dokunan öyküler eşliğinde bir sohbet” mottosuyla düzenlenen İyilik Hikâyeleri’nin 7’inci programının konuğu şair Nurullah Genç oldu.

Edebiyatseverlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlik, Ersin Karaca’nın moderatörlüğünde Üsküdar Abbara Kahve’de gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Genç, insanlığın çoğaltması gereken kavramın iyilik olduğunu belirterek, “Dünyada gittikçe kötülük yaygınlaşıyor. İnsanlık büyük merhaleler kat ediyor ama insanlığın içinde olduğu kötülük sürekli artıyor. Onun için iyilikleri çoğaltmaya ihtiyacımız var.” dedi.

Programda bir hatırasını anlatan şair Nurullah Genç, şunları söyledi:

“Gençken Sirkeci Garı’nda tren bekliyordum. Yanıma 90 yaşında bir amca oturdu. Uzunca bir şeyler anlattı. O anlattı, ben dinledim. 45 dakika boyunca muhabbet ettik. ‘Lavaboya gideceğim’ diyerek kalktıktan bir-iki dakika sonra da tren gelmişti. Ben o trene binmedim bekledim o amcayı. Geri gelince ‘Tren hala gelmedi mi evladım?’ diye sordu. ‘Geldi ama sizin elinizi öpmeden, sizinle vedalaşmadan binmek istemedim.’ dedim. Bunu duyunca duygusal bir tavırla ‘Var ol evladım, beni senin gibi dinleyen yok artık, sağ olasın.’ demişti. İşte bizlerin bugün bu kudrette ve hürmette olmamız gerekiyor.”

Genç, yazdığı hikâye ve romanlarda babasının ve dedesinin hikayelerine yer verdiğini belirterek, “Türk milleti düşeni tutup kaldıran bir millettir. ‘Düşene bir tekme de sen at.’ diye bir deyim uydurmuşlar bu bizim kültürümüzde yoktur. Atalarımız hikâyelerinin hemen hemen hepsinin teması merhamet üzerine.” diye konuştu.

İnsanlara yardım etmek için el uzatmak ve uzatılan elleri geri çevirmemek gerektiğini anlatan Genç, dedesi Bekir Genç, Rusya’da esir düştüğünde esaretten kurtulmasını sağlayanın yaptığı iyilikler olduğunu ifade etti.

Etkinlikte ayrıca müzisyen Mücahit Akıncı ve arkadaşları tasavvuf müziği icra etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA