SİYASET
Giriş Tarihi : 16-08-2020 13:32

Davutoğlu Davos dosyasını açtı: Erdoğan gerçeği söylemiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sert sözlerle eleştirdiği Ahmet Davutoğlu, "Erdoğan maalesef gerçeği söylemiyor" dedi.

Davutoğlu Davos dosyasını açtı: Erdoğan gerçeği söylemiyor

2009 yılında yaşanan 'One Minute' krizi ile ilgili Davutoğlu’na,"Davos’ta bizimle salonda olanlar, şimdi yeni parti kurdular. ’One minute’ dediğimizde, 'İşte şimdi yandık' diyorlardı" sözleriyle yüklenen Erdoğan'a Davutoğlu'dan yanıt gecikmedi.

Davutoğlu, Erdoğan'ı 'gerçeği söylememek'le suçlarken, "Yazık ediyor. Ayıp ediyor" tepkisini gösterdi ve, "Siz bizi bırakın da One Minute’e 'şov', Davos’a 'sahte kahramanlık', 'One minute balonu' diyen ortağınız Bahçeli’ye meseleyi anlatın" ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

  • "Sayın Erdoğan bu konuşmasında maalesef gerçeği söylemiyor. Yazık, Davos'ta neler yaşadığımızı ikimiz de yakinen biliyoruz. Bizim geçmişimiz, mücadelemiz, fikirlerimiz ayan beyan ortadadır. Sayın Erdoğan bizi hangi konuda eleştirmek istiyorsa eleştirsin. Bunda hiçbir mesele yok. İşte arşiv orada. Davutoğlu ve İsrail diye arayınca neler çıktığını herkes görebilir.
  • O tarihlerde yandık bittik diyenlerle en büyük kavgayı biz verdik biz. O gece Davos'ta ve Türkiye'de birileri “yandık bittik” diye yakınırken başdanışman olarak Şimon Peres'in özür dilemesi için arka kapı diplomasisini bizzat yürüttüğümü ve bu özrün benim şahsi telefonumdan gerçekleştiğini kendisi de biliyor.
  • Nitekim o özür beyanından sonra Davos'taki ve ülkemizdeki atmosfer tümüyle değişti.
  • Davos'tan İstanbul'a dönerken arkadaşlarımızla birlikte Sayın Erdoğan’ın halka hitap ettiği konuşmayı yazarken mealen şu ifadeleri kaleme alan da bendim: 'Bundan sonra biz şu veya bu ülke ne düşünüyor diyerek hareket etmeyeceğiz; diğer taraflar Türkiye ne düşünür diye düşünmek zorunda kalacaklar.'
  • Sayın Cumhurbaşkanı o gecenin şahitlerinden bahsediyor. Allah da millet de bizim hiçbir zorluk karşısında “yandık bittik” demediğimizi bilir.
  • Siz bırakın bunları da; Trump'ın Cumhurbaşkanının şahsında Türkiye'ye hakaret ettiği o mektubu nasıl kabul ettiniz, bu millete bu zilleti nasıl yaşattınız önce onu açıklayın.
  • Etrafınızda kim size “aman yanarız, biteriz, Trump'ın hakaretine cevap vermeyelim, ahmak demesini görmezden gelelim” dedi. Önce bunu bir açıklayın.
  • Şubat sonunda Suriye'de onlarca askerimiz şehit olduktan sonra kim size “Aman yanarız, biteriz Putin'i hemen biz arayalım, sonra da ayağına gidelim, Ankara'da bir haftadır reddettiğimiz ne kadar madde varsa Moskova'da kabul edelim” dedi. Buna bir cevap verin."

(Milli Gazete)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA