PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 18-08-2020 13:09   Güncelleme : 18-08-2020 13:22

Cerrahpaşa Dekanı 'ilave tedbirler' uygulanmalı dedi

TV 5 ekranlarında 'Buluşma Noktası' programına konuk olan Prof.Dr. Sait Gönen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde salgın süreci boyunca 129 sağlık çalışanının Covid-19 virüsüne yakalandığını ve bunun dışında 111 hastanın da burada hayatını kaybettiğini söyledi.

Cerrahpaşa Dekanı 'ilave tedbirler' uygulanmalı dedi

Mehmet Ali Kayacı'nın sunduğu 'Buluşma Noktası' programına konuk olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sait Gönen, Covid-19 salgın süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Gönen, virüsten korunmak için en büyük silahımız; maske, mesafe ve hijyen vurgusu yaparken ayrıca en erken 6 aydan önce kullanılabilecek bir aşı olabileceğini düşünmüyorum, keşke olsa dedi.

Salgının başladığı günden bu yana gelinen süreci değerlendiren Gönen, ülke olarak başarılı bir süreç atlattık. Büyük bir mücadele verdik. Ancak bundan sonra aynı yoğunluk yaşanırsa zorlanabiliriz dedi.

Başlangıçtan itibaren başarılı bir mücadele verildi. Sağlık sistemimiz kilitlenmedi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının etkilerini gördük. Alınan tedbirlerle ciddi bir noktaya gelindi. Kişisel koruyucu ekipman açığı hiçbir hastanemizde çekilmedi. Yardımcı ilaçlar bakanlık tarafından eksiksiz her yere ulaştırıldı. Bunlar çok ciddi artılarımız. Ben Cerrahpaşa penceresinden baktığım zaman her gün yeni bir Covid servisi açtık. Toplamda 17 servis açtık. Ameliyathanelerimizi yoğun bakım servisine çevirdik. Bunlara rağmen kilitlenmedi sistemimiz. Normalleşme sürecinden sonra bir hareketlenme bizde de oldu. Ama son bir aydır bizde 30 ile 50 kişi aralığında hasta bakımı devam ediyor. Çok ciddi bir artış yok. Ama Anadolu'dan gelen haberlere bakıyoruz, sanki bizim iki ay önce yaşadığımızı Anadolu bugünlerde yaşıyor. Oralarda hastaların daha fazla arttığı bilgileri bizde de var.

Bazı uzmanların, Covid'e yakalanmamak için grip aşısı olmanın faydalı olabileceği yönündeki açıklamaları değerlendiren Gönen, bunun faydalı olabileceğini söyledi.

Faydası olacağı kanaatindeyim. Özellikle ilave hastalığı olanlarda. Hipertansiyonu varsa, kronik hastalığı varsa bunların mutlaka grip aşısı olmasında fayda var. Çünkü üst üste geldiğinde hasta için daha öldürücü olabilir bu iki virüs. Belli bir yaşın üzerinde yine bu dönemde grip aşısı faydalı olabilir diye düşünüyorum. Ama maske bu hastalıklardan koruyor. İnşallah daha iyi neticeler alacağımızı düşünüyorum.

YENİ NORMAL YANLIŞ ANLAŞILDI

Gelinen noktada tespit edilen vakaların yaş oranları hakkında bilgi veren Prof.Gönen; kimse yaşına güvenmesin, bu virüs herkesi yakalıyor, öldürücülüğü ve bulaşıcılığı bitmiş değil dedi.

Orta yaş için risk yok anlamına gelmiyor, orta yaş grubunda da Covid nedeniyle kaybettiğimiz hastalarımız oldu. Tamamen sağlıklı, hiçbir kronik hastalığı olmayan, Covid nedeniyle kaybedilen genç ve orta yaşlılar oldu. O nedenle kimse bu konuda, yaşına, gençliğine, bir rahatsızlığı olmamasına güvenmemesin, tedbiri elden bırakmamasın.Yeni normal, herşeyin normale geldiği gibi algılandı belki biraz. Ayrıca bugünlerdeki artışı ben bayramdaki bulaşın artmasına bağlıyorum biraz. Tam bayram sonrasına denk geliyor, bu günlerdeki vaka sayısındaki artış. Bayramdaki sık bir araya gelmeler. Yine yaz aylarında düğünlerin daha sık olması bu bulaşta önemli bir etken. Bu konuda yeni normalimiz, fiziki mesafenin korunması, maske ve hijyenle birlikte olmalı.

GEREKİRSE İLAVE TEDBİRLER UYGULANMALI

İlave tedbirler tüm bunlara rağmen gerekebilir diye düşünüyorum. Çünkü belirgin bir artış var. İki ay öncesiyle kıyaslandığında İstanbul'da bu iş biraz kontrol altına alınmış gibi görünüyor. Ama Anadolu'da vakalarda belirgin bir artış olduğu gözlemleniyor. O yüzden her yerde bu üç kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Tüm bunlar yetmeyebilir. İlave tedbirlerde gelebilir diye düşünüyorum. Yani kamunun alacağı tedbirler, daha öncekine benzer şekilde. İhtiyaç olması halinde sokağa çıkma yasakları olabilir. Süreci kontrol altına almak adına. Çünkü eğitim dönemi yaklaşıyor. Mesela biz bir eğitim kurumuyuz Tıp Fakültesi olarak. Önceliğimiz eğitim ve eğitimimiz ciddi anlamda aksadı. Ayrıca hekimlik, usta-çırak ilişkisi içerisinde verilmesi gereken bir eğitim. E şu anda biz kış dönemini öğrencilerimizle bir araya gelemeden uzaktan eğitimle, uzaktan sınavla kapattık. Bunu nereye kadar sürdüreceğiz? Biz Ekim itibariyle öğrencilerimizi çağırmayı düşünüyoruz eğer pandemide olağanüstü bir gelişme olmazsa.

HENÜZ İLK DALGAYI ATLATMADIK

Daha 2'nci dalga değil, henüz 1'inci dalga dalgalanmaya devam ediyor halen. 1'inci dalga bir pik yaptı belki bir pik daha yapacak. 2'nci dalga dememiz için 1'inci dalganın bitmesi, stabilleşmesi lazım, öyle birşey söz konusu değil. 1'inci dalga devam ediyor diye düşünüyorum ben. Rakamsal verilerde günlük vaka tespitinde 500'lerin altını görmemiz lazım. 900'lere indi ama şu anda 1200'lere çıktı. 500 altını görmüş olsak ülke genelinde zapt altına alındı diyebilirdik. Ama şuanda hala 1'inci dalga devam ediyor.

HEP BİRLİKTE ÇALIŞTIK, YORULDUK AMA İNANIN BAŞKA ÇARE YOK!

Fiziki mesafe ve maske oldukça koruyucu bu hastalıkta. Halkımızın buna mutlak suretle riayet etmesi gerekiyor. Ve hijyen kurallarına mutlak suretle riayet etme zorunluğumuz var. Çünkü sağlık çalışanlarımız da yoruldu. Mart ayından bu yana mücadele veriyoruz. Aynı yoğunluk, aynı şiddet arttığında bu mücadele aynı oranda verilemeyebilir. Virüsün halen öldürücü gücü devam ediyor, bulaştırıcı gücü devam ediyor. Tabii ki halkımızda bu tedbirlerden yorulmuş olabilir ama bugün itibariyle başka çaremiz inanın yok.

HİÇBİR ZAMAN HASTA KABUL EDEMEME DURUMU YAŞAMADIK

Vaka tespitlerinin artış gösterdiği illerde yapılan çalışmaların yeterli olup olmadığı sorusuna Gönen şu şekilde yanıt verdi:

Bizim başlangıçta en hareketli olduğu dönemde bir kilitlenme yaşamadık. Ama bizim iki ay önce yaşadığımızı Anadolu'daki bazı illerde yoğunluğun arttığı yönünde gelen bilgiler var. Ama bir kilitlenme yaşanmıyor diye düşünüyorum. Kilitlenmeden kastettiğim, yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolması. Hasta yataklarının tamamen dolması. Ama bir kısım hastalar ayaktan tedavi verilip gönderilebiliyor. Burda özellikle yoğun bakımdaki kilitlenme oldukça önemli. Batı'daki örneklerinde mesela İtalya'da, Çin'de, Amerika'da bunları gördük. Bu boyutlarda bir kilitlenme biz yaşamadık. Bizim için hasta kabul edememe durumu söz konusu değil. İstanbul İl Pandemi Kurulu üyesiyim ayrıca, ne başlangıçta ne şimdi, İstanbul'da böyle bir kilitlenme ve hasta kabul edememe durumu yaşamadık.

Biz büyük bir üniversite hastanesiyiz. Hekim açığımız yok. İlk günlerde servisleri pandemi servisi haline getirirken hepimiz bir eğitimden geçtik. Kişisel koruyucu ekipman nasıl kullanılır? Covid'li hastaya nasıl yaklaşılır? Hepimiz eğitimden geçtik. Bu mücadeleyi birlikte veridk. Tüm bunlara rağmen 129 tane personelimiz, bunun 9 tanesi öğretim üyesi, 32 tanesi doktor asistan, 35 tanesi hemşire ve diğer temizlik elemanı olmak üzere Covid pozitif oldu. Hamdolsun bizim kendi personelimiz içinden hayatını kaybeden olmadı. Ama birçok meslektaşımız bu süreçte hayatını kaybetti. Onları da rahmetle anıyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
selim 1 yıl önce
yav dediklerinizi yapın bir kerede
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA