EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-08-2020 17:48

Üretimde denge bozuldu, çözüm ithalat oldu!

Yüz binlerce hektarlık tarım alanı yok oldu. Türkiye tarımda dışa bağımlı hale geldi.

Üretimde denge bozuldu, çözüm ithalat oldu!

Destek yerine kredi vaat ettiler ancak borçlar bir türlü yapılandırılmadı. Hal böyle olunca çiftçi ya toprağını borçla sürdü. Ya da tarımdan çekildi. Üretimde denge bozulunca hükümet çözümü ithalatta buldu.

İthalata bağlı ekonomi modeli sürdürülebilir değil dedi Bakan Berat Albayrak. Ancak tarımda ithalat kararı peşinden geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi 500 bin ton buğday ile 60 bin ton arpa ithalatı yapacağını açıkladı. İthalata gerekçe stokçuluk oldu.

Destek ve yardım dileklerini yeniledi çiftçiler. Ancak yine bankalara mahkum oldular. Yine borçla topraklarını sürdüler. Kiminin çilesi tarımsal sulama oldu, kimi mahsülüne gübre atamadı, kimiyse zirai ilaca erişemedi. Girdileri dolar bazında olan çiftçi yine de stokçu-depocu sıfatından kurtulamadı. İthalata giderken ürünlerini ellerinde tuttukları gerekçe gösterildi.

Tarımsal üretimin aldığı darbe de oldukça büyük. Türkiye yanlış tarım politikaları nedeniyle 18 yılda 3 milyon 484 bin hektarlık tarım alanını kaybetti. AK Parti iktidarı döneminde Trakya’nın üç katı kadar tarım alanı kaybedildi.

2003 - 2019 dönemlerinde tarımsal üründe ihracat 77,6 milyar dolarken, ithalata yapılan ödeme ise 104,6 milyar dolar oldu. İthalata 27 milyar dolar fazla ödendi. Milyarlarca dolar yurt dışına çıkarken çiftçiye gereken destek bir türlü verilmedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA