Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-09-2019 02:52   Güncelleme : 16-09-2019 03:05

Hüsnü Mahalli’ye 5 ay hapis cezası

Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli’ye, Türkiye Cumhuriyetini aşağıladığı gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi. Hüsnü Mahalli, Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirdiği için cezalandırıldığını ve davanın siyasî bir dava olduğunu söylüyor.

Hüsnü Mahalli’ye 5 ay hapis cezası

Türkiye’de Korkusuz gazetesinde yazarlık yapan Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahalli, 2015 yılının ekim ayında Halk TV’de katıldığı bir programda dile getirdiği Suriye’de yaşananlardan Türkiye’nin de sorumlu olduğuna dair cümleleri sebebiyle, Türkiye Cumhuriyetini aşağıladığı gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi.

Hüsnü Mahalli, twitter sayfasındaki mesajında suçunun Türkiye’nin Suriye politikasını eleştirmek olduğunu belirttikten sonra, “Peki dünyada eleştirmeyen var mı?” diye sordu.

Mahalli, You Tube üzerinden yayın yapan “Bizim TV”de kendisine verilen hapis cezasını değerlendirirken de, “90 dakikalık bir programda aşağı yukarı 87 dakika Suudî Arabistan’ı, körfez ülkelerini eleştiriyorum. Nasıl Türkiye düşmanı olduklarını tarihten örnekler vererek anlatıyorum. Bir yerde, bu ülkelerin kralları, şeyhleri, Türkiye ve emperyalist ülkeler, Suriye’deki olaylardan sorumlu falan gibi bir cümle kullandım. Bu dava bu.” dedi. Mahalli, suçlamaların siyasî olduğunu söyledi.

Hüsnü Mahalli, geçen yıl da “cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçundan 2 yıl 5 ay 5 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA