DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-09-2019 05:46

Filistinli akademisyenler Kudüs tarihini anlattı

​​​​​​​Filistinli akademisyenler, Ramallah Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde Kudüs'ün tarihini anlattılar.

Filistinli akademisyenler Kudüs tarihini anlattı

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah şehrindeki Ramallah Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ndeki seminerler dizisinin bu haftaki seminerinde Kudüs tarihinin Eyyubiler dönemi ele alındı.

Filistinlilerin ilgiyle takip ettiği seminerlerin Eyyubiler dönemini, El-Halil Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Şevket Hicca ile Kudüs Açık Üniversitesi Öğretim Üyesi Muhammed Muhammed El-Hurub anlattı.

Eyyubiler dönemini Kudüs'ün fethi öncesinden ele alan Filistinli akademisyenler, Haçlı seferlerinin sosyal, ekonomik ve dini boyutlarını anlattılar.

İslam dünyasının o dönemki parçalanmışlığını bugünle kıyaslayan akademisyenler, Kudüs'ün Selahaddin Eyyubi komutasındaki fethinin İslâm dünyası için büyük moral olduğunu vurguladılar. Akademisyenler, Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs ve Filistin topraklarında büyük katliamlara imza atan Haçlıların aksine İslâmî hoşgörüyü fetih politikalarına yansıttığını ve bu özelliğiyle öne çıktığına dikkati çektiler.

Akademisyen Şevket Hicca, basına yaptığı açıklanada, Eyyubiler döneminin Filistin ve Kudüs tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, tarihin tekerrür ettiğini söyledi. Türkiye'nin bugün Filistin davasına sahip çıktığını vurgulayan Hicca, Ramallah Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ne de böylesi önemli seminerler dizisine ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkür etti.

“Osmanlı dönemini de anlatacağız”

Ramallah Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Abdulkadir Steih de seminerler dizisinin ilk ayağının 7 haftadan oluştuğunu belirterek, Filistin halkını tarihin akışı konusunda bilgilendirmeyi hedeflediklerini kaydetti. İslâm öncesi Filistinle başlayarak, İslâm ordularının Kudüs'ü fethi, Emeviler, Abbasiler, Eyyubiler ve Memlüklüler dönemlerinin birkaç seminerde ele alındığını belirten Steih, Osmanlı Dönemi Filistin tarihinin de yüz yıllık dönemler şeklinde, ayrıntılarıyla anlatılacağını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA