SİYASET
Giriş Tarihi : 26-08-2020 14:57

Karamollaoğlu: İktidar, Amerika’yı hâlâ dost zannediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkan Adayı Biden’a “Ya dostluğumuz var yaa; oturup konuşmuşluğumuz, çay içmişliğimiz var yaa” şeklindeki sitemini hatırlatan Karamollaoğlu, “Bunca olay yaşandı, 15 Temmuzları gördük, Irak’ın Suriye’nin hali ortada; ama siz, hâlâ Amerika’yı dost zannediyorsunuz” dedi.

Karamollaoğlu: İktidar, Amerika’yı hâlâ dost zannediyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın, ABD başkan adaylarından Joe Bıden’ın sözlerine karşı sanki muhalefet ses çıkarmamış gibi kendisine bir pay çıkarmaya çalıştığını, bunu da eline yüzüne bulaştırdığını belirterek, bunun affedilebilir bir tavır olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Biden’a “Ya dostluğumuz var ya. Oturup konuşmuşluğumuz, çay içmişliğimiz var ya. Böyle bir ifadeyi bizim için nasıl kullanırsın?” şeklindeki sitemini hatırlatan Karamollaoğlu, “Bunca olay yaşandı, 15 Temmuzları gördük, Irak’ın Suriye’nin hali ortada; ama siz, hâlâ Amerika’yı dost zannediyorsunuz” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Karamollaoğlu, Malazgirt Zaferi, 30 Ağustos Zafer Bayramı, Giresun’daki sel felâketi, Adana Kozan’daki orman yangını, adalet mekanizmasının işleyişi, Venezüella’dan peynir ithal edilmesi, Korona virüsü salgını ve PCR testleri konularında partisinin görüşlerini dile getiren Karamollaoğlu, Türkiye-ABD ilişkilerini de değerlendirdi.

Geçen hafta Türkiye’de Joe Bıden’ın aylar önce yapmış olduğu bir konuşmanın gündeme geldiğini hatırlatan Karamollaoğlu, bunu o gün de bugün de en sert şekilde kınadıklarını kaydetti.

Karamollaoğlu, kimsenin Türkiye’yi müstemleke ülkesi gibi görmeye hakkı olmadığını belirterek, “Biz, ABD gibi sadece zulme dayalı 200 yıllık devlet değiliz. Sadece Osmanlı Devleti’nin 600 yıllık tarihi vardır... Bu asla unutulmamalıdır” dedi.

Böyle köklü bir geleneğin bugünkü temsilcisi olan Türkiye’nin, maalesef Biden konusunda çok çelişkili bir manzara ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Biden’a “Ya dostluğumuz var ya. Oturup konuşmuşluğumuz, çay içmişliğimiz var ya. Böyle bir ifadeyi bizim için nasıl kullanırsın?” şeklindeki sitemini hatırlattı.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçmişte Trump’ın yazdığı hakaret dolu mektuba bile biz doğru dürüst tavır sergileyemedik. Böyle bir tavır, Türkiye’yi mahcup bir duruma düşürür. Şimdi bunun üzerine Türkiye’de sanki kahramanlık yapıyorlarmış gibi, bir politika izliyorlarmış gibi hava oluşturmak akıllara ziyan. İktidarın yapması gereken ilk iş, muhalefeti de kucaklayarak, ‘biz kendi içimizdeki problemleri müzakere edebiliriz ama affedersiniz size halt etmek düşer’ demek icap ederdi.

Burada iktidarın sanki muhalefet ses çıkarmamış gibi kendisine bir pay çıkarmaya çalışması, bunu da eline yüzüne bulaştırması, iktidarın affedilebilir bir tavır değil.

Bu ülkenin problemlerinin çözümünde farklı kanaatlerimiz olabilir ama eninde sonunda birbirimizin kardeşiyiz, dostuyuz. Yanlışlarımızı söylemek, hatalarımızı söylemek, bizi birbirimizin hasmı yapmaz. Bunca olay yaşandı, 15 Temmuzları gördük, Irak’ın Suriye’nin hali ortada; ama siz, hâlâ Amerika’yı dost zannediyorsunuz.

BOP’u bizim faydamıza zannederek eş başkanlığını bile üstleniyoruz. Böyle bir mantık, Türkiye’yi hiçbir yere götürmez.  Çünkü bilmeliyiz ki BOP projesi Büyük İsrail Projesi’nin başka bir isimle anılmasından ibarettir.

Türkiye’nin Katar ve İran dışında dostu kalmamıştır, her ülke ile kavgalı bir durumdadır. Düşünün, birbirleri ile barışmayan ABD ve Rusya’yı hem Libya’da hem Suriye’de bizim karşımızda bir araya getirmiştir. Bu, beceriksizliğin açık fotoğrafıdır. Bizim ‘nerede ne hata yaptık?’ demeye ihtiyacımız vardır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA