GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-09-2019 07:14

Cansuyu Derneği’nden Keşmir için destek ziyareti

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Gazi’yi makamında ziyaret ederek, birlikte yapılabilecek çalışmalar konusunda görüş alış verişinde bulundu.

Cansuyu Derneği’nden Keşmir için destek ziyareti

Keşmir meselesi bizi derinden üzüyor”

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, beraberindeki heyetle birlikte Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Gazi’yi makamında ziyaret etti.

Keşmir konusunun ele aldığı ziyarette, bölgede insani yardım konusunda yapılması gereken çalışmalar masaya yatırıldı. Keşmir konusundaki hassasiyetlerini ifade eden Köylü, “Şu an Cammu Keşmir meselesinin bizi derinden üzdüğünü belirtmek isterim. Keşmir ile ilgili neler yapabileceğimiz konusunda elçiliğinizi ziyaret ederek bölge ile ilgili bilgi alışverişinde bulunmak istedik” dedi.

“İngiltere’nin kontrolü Müslümanlara zulüm oldu”

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Gazi ise Keşmir’de güvenlik, insan hakları ihlâli ve diğer sıkıntıların devam ettiğini belirtti. Büyükelçi Gazi, şöyle konuştu:

“Geçmişten bu yana yapılan anlaşmalarda Müslümanlar ve Hindular bir bölgede yaşıyorlardı. Fakat İngiltere’nin kontrolü ile Hindu yöneticilerin Müslümanların olduğu bölgeyi yönetmesi Müslümanlara zulüm oldu. Keşmirliler Hindistan’a bağlı olmak istemiyor. Hindistanlılar da Keşmirlilerin Pakistan’a girmesine izin vermiyorlar. Yaşam sıkıntısı var, bölge abluka altında. Telefon yok, erişim yok, internet yok, haber yok. İnsanların evlerinden dışarı çıkmalarına müsaade etmiyorlar. Okullar kapalı, hastane ihtiyacı olanlar gidemiyor, bunun aksi durum tespit edildiğinde Hindistan askerleri tarafından müdahale ediliyor.” dedi.

“İnsan hakları ihlâlleriyle yakından ilgileniyoruz”

Cansuyu Derneği olarak kurulduğu dönemde ilk yardım faaliyetine Pakistan depreminde yardım elini uzatarak başladıklarını belirten Köylü, şunları söyledi:

”Pakistan ve Bangladeş’te yaşanan süreçleri yakinen biliyoruz ve takip ediyoruz. Gerçekleşen olaylarda ilk önce Bangladeş’i Pakistan’dan kopardılar. Biz Bangladeş’e sekiz hukukçu arkadaşımızı gönderdik. Orada görüşmeler yapıp raporlama yaptılar. Bu raporları kamuoyuna ve devletin diğer kurumlarına gönderdik. Bangladeş yönetimi bizden rahatsız olup olumsuz haber yaptılar. Biz her zaman legal çalışma yapan bir derneğiz. Yardımlarımızı yapıyoruz. Aynı zamanda insan hakları ihlâli varsa hukuk çerçevesinde ilgileniyoruz. Keşmir ile ilgili oradaki toplum hakkında da bilgiye sahibiz. Sayın büyükelçimizin bizi bilgilendirmesinden sonra bölgede yine legal olarak neler yapabiliriz bunu planlayacağız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA