Advert
PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 26-08-2020 22:16   Güncelleme : 26-08-2020 22:42

''Eğitim her anlamda hayatta kalma becerisi kazandırmaktır''

TV 5 ekranlarında yayınlanan Türkiye Raporu'nda bu hafta Türkiye'de eğitim politikaları konuşuldu. Türkiye'de eğitim sisteminde yaşanan aksaklıkları ve çözüm yollarını anlatan akademisyenler, ilkokuldan üniversiteye kadar geçen süreçte öğrencilerin analizini de çıkardı. Dr. Halil İbrahim Uzun eğitim kavramını değerlendirirken, eğitimin her anlamda hayatta kalma becerisi kazandırmak olduğunu belirtti.

''Eğitim her anlamda hayatta kalma becerisi kazandırmaktır''

Kavramların ifade ettiği konulara dikkat çeken Dr.Halil İbrahim Uzun, Türkiye'nin maarif davasını hatırlatarak geçmişten bugüne yaşanan süreci özetledi. Uzun daha sonra siyasi partilerin eğitim poltikalarına dikkat çekerek mevcut partilerin ve hükümetlerin poltikalarında eğitimin ekonomik kaygılarla sınırlandırıldığını söyleyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

''Eğitim mevzusu denilince belki 100 senelik bir maarif davamız var. Okullu toplumlar, okulsuz toplumlar. Birçok değişiklik olmasına rağmen bir türlü sorunlara net, anlamlı çözümler bulamadığımız süreçleri hepimiz yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bugün çözüm adına önemli fikirler vereceğini düşünerek öncelikle eğitim mevzusunu kavramsal olarak yaklaşmak en doğru çözümleme olacaktır. Eğitimden ne anlıyoruz? Eğitimden kasıt nedir? Bizim eğitimden muradımız; bundan 100 sene önce biz buna maarif vekaleti derken esasında biz insana sadece ekonomik olarak değil, her açıdan hayatta kalma eğitimini vermek amacını taşıyorduk. Buna irfan, maarif diyorduk. Bizim yaslandığımız medeniyet tasavvuru da dünya görüşü de insana o irfanı kazandırmaktır. Her konuda hayatta kalma becerisi kazandırmaktır. Ama bugün sadece ekonomik olarak ayakta kalma üzerinde yoğunlaşılmış durumdayız.''

Dr.Muhammed Maruf ise millet olarak günümüzde yaşadğımız tüm sorunların temelinde eğitimsizlik yatıyor diyerek, sorunları örtmenin çözüm olmayacağını, temelden her şeyi yeniden ele alarak bir değişime gidilmesi gerektiğini vurguladı. Maruf sözlerine şu şekilde devam etti:

''Bugün yenilgi yaşadığımız, çözüme ulaştıramadığımız temel problemlerin hepsi dönüp dolaşıp eğitime dayanıyor. Bugün şiddeti konuşuyoruz, eğitim meselesi. Çevreyi konuşuyoruz, eğitim meselesi. Geri kalmışlık konuşuyoruz, eğitim meselesi. Etik konuşuyoruz, eğitim meselesi. Ufukla ilgili konuşuyoruz eğitim meselesi. Ekonomi konuşuyoruz, eğitim meselesi. En önemli meselemiz çözülmesi gereken eğitimdir. Eğitim dediğimiz zaman, medeniyetimizin kastettiği yetiştirme meselesini tam olarak kapsamıyor maarif gibi. Burada önemli her şeyin dayandığı bir sorun var ama sadece bugün değil Türkiye'de 30 yıllık süreci hatırlıyorum, bu 30 yılda temel yaklaşım problemi var eğitim konusunda. Devlette devamlılık esastır sözünün gereğinin en fazla yapılması gereken alan eğitim. Ama her gelen kendi yaklaşımınca birşey değiştiriyor. Bu değişimler yapısal bir değişim olmuyor. Geliyor, bir yeri kesiyor oraya yama yapıyorlar. Bunu yamamanın bir anlamı yok. Burada doğru yaklaşım kanaatimce, eğitimde Türkiye'nin okul öncesi eğitimden başlayıp, hatta belki aile eğitiminden başlayıp, lisansüstü, doktora ve onun üzerinde olan süreci tamamen bir değişim mühendisliğine tabi tutmak gerekiyor. Ne demek bu? Yık, olması gerektiği gibi yeniden yap. Ama bu şöyle değil. Yama yaparken izlenen yaklaşımdaki gibi değil. Beşeri sermaye bir ülkenin en önemli unsurudur. Bizde bu güç var. Eğitim çağındaki insan sayısında oransal olarak dünyadaki en üst ülkelerden bir tanesiyiz. Ama bunu ziyan ediyoruz. Milli bir gözlükle oturup tüm tanımlamaları, bizim kavramlarımız ve bizim anlamlandırmalarımızla ele alınarak yeni bir sistemin oluşturulması ve sistemin yeniden dizayn edilmesi gerekiyor.''

Eğitimin oldukça planlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini savunan Dr.Bekir Gündoğmuş; bir devrim niteliğinde olmasa bile, eğitim sistemi değişmeli diyoruz, değiştireceğiz diyoruz ama sistemi değiştirecek olanlarda mevcut eğitim sisteminden gelen insanlar. Alışkanlıklarımız var. Bazı konulara yoğunlaşma söz konusu. Biz eğitim sistemini değiştireceksek, dönüşüm yoluna gitmeliyiz dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Doç.Dr. Abdullah Aydın, Alparslan Üniversitesi'nden Dr. Halil İbrahim Uzun, Ahi Evran Üniversitesi'nden Dr. Muhammed Maruf ve Bandırma Üniversitesi'nden Dr. Bekir Gündoğmuş ile Türkiye Raporu, pazar günleri 20:00'da TV 5 ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA