PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 29-08-2020 17:16   Güncelleme : 29-08-2020 17:34

AK Parti Giresun Milletvekili Aydın: Gerekli tedbirleri alacağız

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Giresun'da yaşanan sel felaketine ilişkin; bir şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılamadığınız sürece insanlarımız başının çaresine bakmış ve Dereli ilçesinde olduğu gibi yerleşim alanı oluşturmuşlardır. Bu bugünün sorunu değildir. Geçmişten bugüne biriken bir durumdur. Bundan sonraki süreçte iktidar olarak almamız gereken sorumlulukları ve tedbirleri elbette alacağız dedi.

AK Parti Giresun Milletvekili Aydın: Gerekli tedbirleri alacağız

AK Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Abdullah Aydın Demir'in sunduğu Bi' Düşünmek Lazım programına konuk olarak, geçtiğimiz hafta Giresun'da yaşanan sel felaketini değerlendirdi.

Aydın, yaşanan bu felakette sadece yapı sahiplerini ve vatandaşları bilinçsizlikle suçlamanın doğru olmadığını düşünüyorum diyerek ortaya çıkan sonucun sebeplerini şu şekilde açıkladı:

''Elbette bu felaketin oluşması bir sonuçtur. Bu sonucu meydana getiren birçok sebep vardır. Bunların içinde; yanlış yapılaşma ve bilinçsiz imarın verdiği katkılarda vardır. Ama emin olun tüm bunlar olmasa bile, yerleşim alanlarının olmadığı yerde bile kaybolan hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Her olayı bir imar kirliliğine bağlamanın çok doğru bir mantık olduğunu düşünmüyoruz. Ben de eski bir yerel yönetici olarak üzerime düşen payı alıyorum. Ama tüm bunları sadece bir sebebe bağlamanın çok doğru bir mantık olduğunu düşünmüyorum. Emin olun sahada gezdiğimizde bugün bile gördük ki, yaklaşık olarak 60 metre hatta 110 metre genişliği olan dere yataklarında; istinat duvarı yapılmış, köprüleri yapılmış, DSİ'nin yaklaşık 500 yıllık su debisini dikkate alarak hazırladığı raporlar doğrultusunda yapılmış imalatların bile zarar gördüğünü, o köprülerin bile yetersiz kaldığını, o dere yataklarının bile yetersiz kaldığını gördük. Dolayısıyla bir tâbii afetin olması için içinde bir imar kirliliği olmasına gerek yok.''

Yaşananların ardından hükümet olarak gerekli sorumluluğu üstlendiklerini vurgulayan Aydın, bundan sonraki süreçte gerekli tedbirleri alma noktasında daha duyarlı olacaklarını söyleyerek şunları kaydetti:

''Biz burda şunu ifade ediyoruz. Elbette biz vatandaş olarak sorumluluğumuzu taşıyoruz. Kendi adımıza payımızı alıyoruz. Sadece vatandaşımızı suçlamanın, faturayı ona kesmenin doğru bir mantık olduğu kanaatinde değiliz. Hepimizin vatandaş olarak, devlet olarak elbette sorumluluklarımız vardır. Ancak tüm bu tedbirlere rağmen, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde, dünyanın en modern kentlerinde dahi, dünyanın en kırsal bölgelerinde dahi bu tür afetlerin yaşandığını zaman zaman ekranlarda da görüyoruz. Dereli ilçemize bakıldığında; iki vadi arasında küçük bir alana sıkışmış insanları ordan kaldırmadığımız sürece, bir şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılamadığımız sürece insanlarımız başının çaresine bakmak zorunda kalmıştır. Bu bugünün sorunu değildir. Bu cumhuriyet tarihi boyunca birikmiş bir olaydır. Şuan itibariyle Dereli ölçeğinde yakın zamanda yapılmış bir imardan kaynaklanan bir sıkıntı yoktur. Bunu ifade ederken ne geçmiş dönemi suçlamak ne de mevcutta sorumluluğumuzu ortadan kaldırmak için paylaşıyorum bu cümleleri. Neticede, hem eskiden beri gelen sıkıntılar hem yeninin sıkıntıları hem de tüm bunlara ilave olarak, dünyada değişen mevsim dengeleri ve iklim şartlarının değişmesi, ani ve hızlı yağmurların birden bire bastırıyor olmasıyla birlikte maalesef bu afeti yaşadık. Diliyorum ki bu son olsun, diliyorum ki biz millet olarak almamız gereken dersleri, tedbirleri alalım. Biz iktidar ve hükümet olarak almamız gereken sorumlulukları alalım.''

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA