GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-08-2020 14:16   Güncelleme : 31-08-2020 14:27

Orakoğlu: Gemi komutanlarına “vur emri” yetkisi verildi

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Doğu Akdeniz’de muhtemel bir taciz esnasında gemi komutanlarına, Ankara’ya sormadan “vur emri” yetkisi verdiğini iddia etti.

Orakoğlu: Gemi komutanlarına “vur emri” yetkisi verildi

Bülent Orakoğlu, Yeni Şafak’ta “Gemi komutanlarına vur emri yetkisi” başlığıyla yayınlanan yazısında, bu konuda şunları kaydetti:

“Fransa’dan sonra ABD ve Yunanistan donanmasının ortak tatbikat düzenlemesi Doğu Akdeniz’de gerilimi artırdı. Türkiye’nin Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki tatbikatlarına karşı tatbikat ilan etmesi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları Yunanistan başta olmak üzere arka planda Yunanistan’a destek veren ülkelerde de tansiyonu yükseltti. Merkel sadece günler öncesinde Fransa’yı Doğu Akdeniz’de gerilimi artırmakla suçlarken ne olmuştu da AB ülkelerinin Atina’nın tezlerini ciddiye almak ve haklı olduğu yerde Yunanistan’ı desteklemek zorunda oldukları açıklamasını yapmıştı. Doğu Akdeniz’de, çatışma dahil her türlü seçenek için hazırlık yapan TSK, angajman seviyesini gemi komutanına kadar indirerek gemi komutanlarına olası bir tacizde Ankara’ya sormadan “vur emri” yetkisi verildi.”

Türkiye’nin 50’nin üzerinde muharip ve destek gemisi ile Akdeniz’de bulunduğunu kaydeden Orakoğlu, “Oruç Reis’in çalışma yaptığı saha adeta çelikten kalkanla çevrilirken, hiçbir yabancı savaş gemisinin bu sahaya girmesine izin verilmiyor. Yunan denizaltılarının bu dönemde aktif olduğu, Türkiye’nin ise denizaltı savunma harbini en üst seviyede yürüttüğü kaydediliyor. Satıhtan veya deniz altından sahaya giremeyen Yunanistan cephesi, uçaklarla Türkiye’ye gözdağı vermeye çalışıyor. Fakat uzmanlar, bunun Türkiye için yalnızca bir “sinek vızıltısı” olabileceğini kaydediyor” değerlendirmesinde bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA