SİYASET
Giriş Tarihi : 31-08-2020 17:32   Güncelleme : 31-08-2020 17:34

Fesih Bozan: Emperyalizm, savaşı “barış” maskesiyle sürdürüyor

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, silah üreten ülkelerin hiçbir zaman barış istemeyeceklerini belirterek, “Küresel güçlerin işgal, sömürü, oyalama ve savaşı, ‘barış’ maskesi altında devam etmektedir” dedi.

Fesih Bozan: Emperyalizm, savaşı “barış” maskesiyle sürdürüyor

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan,1 Eylül Dünya Barış Günü münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yine “barış nutukları” atılacağını ifade eden Bozan, “Barış nutuklarını dinlerken şu gerçeği de biliyoruz: Silah üreten ülkeler, hiçbir zaman barış istemezler” dedi.

Bozan, dünyanın birçok ülkesinde, özelikle de Orta Doğu’da çatışma, savaş, işgal, tecavüz, sömürü, yıkımlar yaşanırken, milyonlarca insan ölürken barıştan söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

1945’te dünya barışını korumak için kurulduğu iddia edilen ve ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa gibi daimî üye statüsünde ve her kararı veto etme hakkına sahip olan ülkelerin öncülüğünde kurulmuş olan Birleşmiş Milletler’in (BM), 1 Eylül’ü “Barış Günü” olarak ilân ettiğini hatırlatan Bozan, sözlerine şöyle devam etti:

“Küresel güçlerin BM aracılığıyla işgal, sömürü, oyalama ve savaşı, ‘barış’ maskesi altında devam etmektedir.

BM’nin kurulduğu ve Filistin ile ilgili ilk kararın verildiği günden bugüne Orta Doğu’ya hiç barış gelmedi. Afganistan, Irak, Filistin, Mısır, Suriye ve diğer birçok ülkede savaş ve iç çatışmalar, planlandığı gibi devam etmektedir.

Dünyayı kana bulayan bu emperyalist güçler, hangi barıştan bahsediyor? Bırakın barışı sağlamayı, onlar, barış içinde olan ülkeleri ve milletleri, sömürü ve işgale hazırlamak için savaştırıyor.

Küresel güçlerin ilân ettiği ve kulaklara da hoş gelen “Barış Günü”, hep oyalama, kinlerini kamufle etme, aldatma ve yalandan ibarettir.”

Fesih Bozan, Saadet Partisi olarak, dünyada gerçek anlamda barışın tesis edilebilmesi için şu prensiplerin yerine getirilmesi gerektiğine inandıklarını söyledi:

1- Savaş değil, barış.
2- Çatışma değil, diyalog.
3- Çifte standart değil, adalet.
4- Üstünlük değil, eşitlik.
5- Sömürü değil, iş birliği.
6) Baskı ve tahakküm değil, insan hakları, hürriyet ve demokrasi

Fesih Bozan, silah üreten ülkelerin, silahlarını satmak için savaşlara ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, “Bu ülkelerin barış ile ilgili kurdukları tüm kelimeler ve cümleler yalandır ve iki yüzlülüktür. Mağdurların mazlumların ve gelişmekte olan ülkelerin güç birliği yapması, D8’in etrafında toplanması ve D8’in aktif ve etkili hale getirilmesi gerekir.  Samimi anlamda barışın sağlanması için çalışmaların yapıldığı ve tüm insanlar için barışın tesis edildiği bir gelecek dileğiyle, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA