YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-09-2020 04:24

Gençlerin yüzde 76’sı yurt dışında yaşamak istiyor

Gençlik Araştırması’nın sonuçları ilk kez TV5’de açıklandı: Gençlerin yüzde 76’sı yurt dışında yaşamak istiyor. Yüzde 11,7’si, ahretin varlığına inanmıyor. Yüzde 50,5’i, kendini mutsuz hissediyor…

Gençlerin yüzde 76’sı yurt dışında yaşamak istiyor

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirilen en kapsamlı ‘Gençlik Araştırması’nda sarsıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 76’sı iş ve eğitim için yurtdışına gitmek isterken, ‘neden yurtdışı?’ sorusuna ise gençlerin yüzde 59’u ‘daha iyi bir gelecek’ cevabını veriyor.

Araştırmada gençlerin yüzde 82’lik kısmı bir dinî inanca sahip olduğunu söylerken,  yüzde 17,8’i ise hiç namaz kılmıyor. Ahiretin varlığına ve insanların dünyadaki hayatlarından dolayı hesaba çekileceklerine inanan gençlerin oranı yüzde 72,2 olarak belirlendi. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 11,7’lik bir kısmı ise ahiretin varlığına inanmıyor.

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık işbirliği ile 13 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, gazeteci Mustafa Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu TV5’de yayınlanan Kulis Ankara programında ilk kez kamuoyuna açıklandı.

18-29 yaş grubu gençlerle gerçekleştirilen araştırma, düşündürücü sonuçlar ortaya koydu. Gençlerin, din, siyaset, aile ve toplum ile ilişkilerinin yanı sıra internet alışkanlıklarının sorulduğu araştırmada gençlerin borçlu, mutsuz ve gelecek kaygısı içinde oldukları görüldü.  Araştırmanın saha çalışmasını yürüten MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, yapılan çalışmanın sadece bugünü anlama noktasında değil, geleceğe ışık tutma konusunda da çarpıcı veriler ortaya koyduğunu vurguladı.

Gençlerin yüzde 50,5’i mutlu değil

Yapılan araştırmadan öne çıkan bazı dikkat çekici sonuçlar şöyle:

“Hayatınızı bir bütün olarak düşündüğünüzde ne kadar mutlu ya da mutsuz olduğunuzu söyler misiniz?” şeklinde soruya gençlerin yalnızca yüzde 18,2’si ‘Mutluyum’ cevabını verirken, yüzde 23’ü ‘hiç mutlu değilim’, yüzde 27,5’i ise ‘Mutlu değilim’ cevabını verdi. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 23,5’i ‘Ne mutlu ne mutsuz sayılırım’ cevabını verirken, yüzde 7,8’i ise ‘çok mutluyum’ cevabını verdi.

Gençlerin yüzde 26,2’si mutluluğu parada arıyor

Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından bir diğeri ise, gençlerin ‘Mutlu olmak için öncelikli neye sahip olmak gerekir?’ sorusuna verilen cevapları oldu. Gençlerin yüzde 26,2’si mutlu olmak için öncelikle paraya sahip olunması gerektiğini belirtirken, yüzde 16,6’sı statü / kariyer cevabını verdi. Gençlerin sadece yüzde 12,4’ü maneviyat ve yüzde 11,3’ünün ise aile yanıtını vermesi dikkat çekti.

“Büyükler bizi anlamıyor”

Yetişkinlerin kendilerini anlayıp anlamadığı konusunda düşüncesi sorulan gençlerin yüze 42,5’i ‘Anlamıyorlar’ cevabını verirken, yüzde 38,8’i ise ‘Az anlıyorlar’ cevabını verdi. Gençlerin sadece yüzde 9,4’ü yetişkinlerin kendilerini anladığını söylüyor. 

Arkadaş ortamı kötü alışkanlığa sevk ediyor

“Size göre gençler arasında sigara, alkol ve uyuşturucu vb. alışkanlıkların artmasında en önemli etkenler nelerdir?” şeklindeki soruya araştırmaya katılan gençlerin yüzde 62,3’ü ‘Arkadaş ortamı’ cevabını verirken, yüzde 13,9’u ‘Merak’ yüzde 10,4’ü ise ‘Aile ortamı’ cevabını verdi.

“Bir dinî inanca sahibim: %82”

Araştırmada 18-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 82’lik kısmı, bir dini inanca sahip olduğunu söylerken, yüzde 7,7’si ise hiçbir dine mensup olmadığını ifade ediyor. “Sahip olduğunuz dini inancınız; Davranış / tutumlarınızı etkiliyor mu?” şeklinde soruya ise gençlerin yüzde 69,5’i ‘Bazen / ara sıra’ cevabını verirken, yüzde 15,4’ü ise ‘Her zaman’ cevabı verdi. Sahip olduğu dinî inancın davranış ve tutumları üzerinde etkili olmadığını belirten gençlerin oranı ise yüzde 15,1. Arkadaş tercihinde din ya da mezhebin etkili olup olmadığına dair soruya gençlerin yüzde 88,7’si ‘Hayır, arkadaş tercihimde bunlar asla önemli değil’ cevabını verirken, tercihlerinde etkili olduğunu söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 5,2 oldu.

Gençlerin üzde 11,7’si ahiretin varlığına inanmıyor

Ahiretin varlığına ve insanların dünyadaki hayatlarından dolayı hesaba çekileceklerine inanan gençlerin oranı yüzde 72,2 olarak belirlendi. Araştırmaya göre gençlerin yüzde 11,7’lik bir kısmı ise ahiretin varlığına inanmıyor.

“Namaz kılıyor musunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 39’u ‘Haftada bir kere cuma namazı’ cevabını verirken, yüzde 26,7’si ise ‘Bayram Namazı veya başka çok özel günlerde yılda birkaç kere’ cevabını verdi. ‘Hayır, hiç namaz kılmıyorum’ cevabını verenlerin oranı yüzde 17,8 olurken, ‘5 Vakit namaz kılıyorum’ diyenlerin oranı ise yüzde 14’de kaldı.

Gençlerin yüzde 74’ü siyasetle ilgili

“Türkiye’deki siyasî partilerden herhangi birinin gençlerin sorunlarını çözme konusunda yeterli politikalar üretebildiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 77,9’u’Hayır hiçbir parti yeterli politika üretmiyor; sadece üretiyormuş gibi görünüyor’ cevabını verdi. Siyasetle ilgisi sorulan gençlerin sadece yüzde 19’u ilgisiz olduğunu belirtirken, yüzde 60,6’sı ara sıra, yüzde 14,1’i ise her zaman ilgili olduğunu ifade ediyor.

“İmkânım olsa kesinlikle yurt dışına giderim: %76,2”

“Bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?” sorusuna gençlerin 46,7’si, “İşsizlik / istihdam sorunu” cevabını verirken, yüzde 8,8 “Hayat pahalılığı”, yüzde 7,6’sı ise “Adalet” cevabını verdi.

“Eğitim veya iş amaçlı bir başka ülkede geçici süreli yaşama fırsatı tanınsa yurt dışına gitmek ister misiniz?” sorusuna gençlerin yüzde 76,2’si ‘Evet kesinlikle giderim’ cevabını verirken, yüzde 14’ü ise ‘Evet, ama ülkemde aynı şartları bulursam gitmem’ cevabını verdi. Kalıcı olarak bir başka ülkenin vatandaşlığı verildiğinde  ‘Evet, terk eder giderim’ diyenlerin oranı yüzde 64 olurken, sadece yüzde 14’ü ‘Ülkemde kalırım’ cevabını verdi.

Daha iyi bir gelecek için yurtdışını istiyorlar

“Hangi ülkede yaşamak istersiniz?” sorusuna yüzde 43 ile Avrupa ülkeleri başı çekerken, bunu yüzde 39,8 ile ABD / Kanada, yüzde 14,8 ile de İskandinav ülkeleri takip ediyor. “Neden başka bir ülkede yaşarsınız?” sorusuna ise gençlerin yüzde 59’u ‘Daha iyi bir gelecek’ cevabını verirken, yüzde 14,6’sı ‘Daha huzurlu hayat’ yüzde 6’sı ‘Adalet / eşitlik’ ve yüzde 20,4’ü ise ‘Diğerleri’ cevabını verdi. 

En çok İnstagram kullanıyorlar

Yapılan araştırmaya göre gençler yüzde 34 ile en çok İnstagram kullanıyor. İnstagramı yüzde 30 ile twitter, yüzde 15 ile facebook takip ediyor. Gençlerin yüzde 58.6’sı haberi sosyal medyadan takip ederken, bunu yüzde 21 ile TV kanalları, yüzde 15 ile basılı gazeteler takip ediyor.

“Torpil, yetenekten daha etkili: %77.6”

Araştırma kapsamında sorulan “Sizce Türkiye’de işe girebilmek için liyakat mi daha etkili yoksa torpil mi?” sorusuna gençlerin yüzde 77.6’sı torpilin liyakattan daha etkili olduğunu söyledi.

Gençliğin yüzde 86’sı borçlu:

Ankette, “Şu an itibarıyla borcunuz var mı?” sorusuna gençlerin yüzde 86’sı ‘Evet, var’ cevabı verdi. 5 bin ile 10 bin TL arası borcu olanların oranı yüzde 27 ile ilk sırada yer aldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA