PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 02-09-2020 16:02   Güncelleme : 02-09-2020 16:54

''Türkiye'de en önemli sorun sistem sorunudur''

Deva Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Hasan Karal Türkiye'de en önemli sorunun sistem sorunu olduğunu söyledi ve Nisan 2017'de gerçekleşen 'Anayasa Değişikliği Referandumu' için; köy köy gezerek başkanlık sisteminin hikmetlerini anlattık ancak gelinen noktada bu sistem Türkiye'nin sorunlarına sorun ekledi dedi.

''Türkiye'de en önemli sorun sistem sorunudur''

TV5'te yayınlanan Ankara Bürosu'nda Muhammed Vefa ve Bünyamin Güler'in bu haftaki konuğu Deva Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Hasan Karal oldu. Karal, gündemdeki siyasi ve ekonomik gelişmeleri yorumladı.

NEZAKET GÖSTERİLMEMESİ ÇOK İBRETLİK BİR DURUM

İlk olarak, 'Kurban Bayramı'nda partilerin bayramlaşma programları kapsamında Gelecek Partisi ve Deva Partisi'ne bazı siyasi partilerin randevu vermemesini ve Ali Babacan'ın hastalanmasının ardından geçmiş olsun dileklerinin yine bazı siyasi isimler tarafından esirgenmesinin nedeni nedir?' sorusuna Karal, bunları biz çok büyük bir ibret olarak yaşadık dedi. Karal daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'deki siyaset kurumunun gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne sermesi bakımından çok ibretlik bir durum. Siyasetçiler ülkedeki problemleri bertaraf etmekle birinci derecede yükümlü kişiler olması gerekirken, insanların önündeki sıkıntıları aşabilmeleri, yardımcı olmaları gerekirken, insanlar baktıklarında kendilerinde huzur bulabilmeleri gerekirken, maalesef bazı siyasetçiler problemlerin kaynağı konumunda olabiliyorlar. Siyasetçiler topluma, huzur birlik, beraberlik ve seviye aşılamalı. Eğer bunları başarabilen siyasetçiler olursa onların tabi siyasi ömürleri uzun olur ve ülkelerine de katkı sağlamış olurlar. İstiyoruz ki, ülkemizdeki siyasetçiler huzur ve güven aşılasın, ülkemizdeki siyasetçiler milletimizin birlik ve beraberliğini kendine hedef edinsin. Toplumu ötekileştirmesin, toplumu kutuplaştırmasın, toplumu bir bütün olarak olarak onları kucaklayabilme erdemliliğini gösterebilsin. Ama maalesef birbirine geçmiş olsun bile diyemeyen bir siyaset anlayışı, birbirine hayırlı olsun diyemeyen bir siyaset anlayışı ülkemizde hâkim. Bayramda bile bizim parti olarak bayramlaşma taleplerimize bazı siyasi partiler olumsuz cevap verdiler. Bunları biz çok büyük bir ibret olarak yaşadık.''

KORONAVİRÜS TABLOSUNDA BİLGİLENDİRME BUNALIMI YAŞANIYOR

Daha sonra hükümetin koronavirüs salgını yönetim sürecini değerlendiren Hasan Karal; ülkemizde korona mücadelesi başladığı andan itibaren, hükümetimiz aslında çok istikrarlı bir çizgi ortaya koydu bunu inkar edemeyiz. Sağlık Bakanımız çıktı her gün bilgilendirme toplantısı yaptı. Bizzat Türkiye'de yaşanan olayları ve yaşanan süreci birebir aktardı. Bu çok büyük bir takdir topladı. Ama gelinen nokta itibariyle sanki milletimiz tedbirlerin önemli bir kısmına riayet etmiyor duruma geldi. Yani bu tedbirlere riayetsizlik korona ile mücadeleyi çok ciddi anlamda başarısız bir noktaya taşıyor gibi bir görüntü var. Millet olarak derinden üzülüyor. Hükümetin açıklamış olduğu rakamlarla gerçekte yaşanan olayları karşılaştırdığımız zaman bilgilendirmede bir güven bunalımı yaşandığını da söyleyebiliriz dedi.

AK PARTİ EKONOMİK BAŞARILARI BABACAN SAYESİNDE KAZANDI

Ali Babacan'ın Türkiye ekonomisini 3 ayda toparlarız açıklamasına istinaden 'bu nasıl gerçekleşecek' sorusuna Karal, ortada tecrübe edilen bir gerçek var. Sayın Babacan ve ekibi bu işi daha önce başardı. Tekrar yapabilmesinin önünde bir engel yok dedi. Karal daha sonra şunları söyledi:

''Geçmişte AK Parti iktidarlarının ekonomik anlamda en başarılı olduğu dönemlerde işin başında Sayın Babacan ve ekibi vardı. Bu salgın sürecinin başında da açıklanan bir raporumuz vardı bizim. Bu salgın sürecinde ekonomik önlemler nasıl alınmalı? Hangi önlemler alınırsa ülke bu krizi en rahat şekilde aşabilir noktasında çok gerçekçi ve bilimsel verilere dayanan rakamlarla ve bilgilerle beraber biz kamuoyuna düşüncelerimizi söyledik. Yani biz bunun sloganını atan bir parti değiliz. Aynı zamanda altını da dolduran bir anlayış ortaya koyuyoruz. Ama geldiğimiz noktada bugün Türkiye'de en büyük sorun güven problemi. Kurumlara güven kalmadı. TÜİK bir rapor açıklıyor ama insanlar gülüp geçiyorlar. Yetkililer rakam açıklıyor ama insanların inanası gelmiyor. En gerçekçi realist ekonomistler ev hanımlarıdır. Ev hanımlarına sormak laızm ekonominin nasıl gittiğini. Bir evin ekonomi bakanı hanımlardır. Ev hanımlarının yaptıkları alışverişlerin hangi zorluklarla karşı karşıya kalınarak yapıldığını ev hanımları çok iyi bilir. Mutfaktaki yangın tüm hükümetleri değiştirmiştir. Bu ekonomideki sıkıntılar korona sürecine bağlanıyor. Tüm dünya bu sıkıntıları yaşıyor deniliyor. Halbuki şunu herkes çok iyi bilmeli ki, korona başlamadan önce bu sıkıntılar baş göstermeye başlamıştı. 2019 yılı itibariyle Türkiye'de ekonomik anlamda birçok olumsuz gelişme yaşanmaya başlanmıştı.''

MİLLETİMİZ GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME GEÇMEK İSTİYOR

'Ekonomik sorunların temelinde mevcut başkanlık sistemi mi var?' sorusuna Deva Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Karal şu şekilde yanıt verdi:

''Türkiye'de en önemli sorun sistem sorunudur. Türkiye'de güven konusu çok ciddi bir sorun. Kurumlara güven, siyasetçilere güven, adalete güven, sisteme güven. Dolayısıyla bu güven sarsılıp zedelendiğinde yavaş yavaş çözülmeler başlıyor. Getirilen bu sistemle beraber Türkiye'de birçok işin çok daha kolay işleyeceğini, çok daha kestirme yollarla beraber Türkiye'nin başarıya koşacağını biz de ifade ettik. Biz bu referandumda başkanlık sistemininin Türkiye'ye getirilmesi noktasında bize anlatılan bize verilen bilgiler ışığında kalktık köy köy dolaştık bunun hikmetlerini anlattık. Ama maalesef geldik gördük ki bu getirdiğimiz sistem bu başkanlık sistemi maalesef Türkiye'nin sorunlarına çözüm getirmedi. Daha çok Türkiye'nin sorunlarına sorun ekledi. Topyekün bir pişmanlık var gelinen noktada. Milletimizin %67'si tekrar güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek istiyor.''

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA