SİYASET
Giriş Tarihi : 03-09-2020 17:01   Güncelleme : 05-09-2020 03:37

Karaduman: Doğayı değil rantçıları ıslah edin

Saadet Konya Milletvekili Karaduman, sel felâketinin yaşandığı Giresun’un Dereli ilçesinde metrekareye 150 kilogram yağmur yağdığının, bunun da son 100 yılın en büyük yağışı olduğunun, afetin bu sebeple meydana geldiğinin iddia edildiğini hatırlattıktan sonra, “Ama aynı süreçte Çanakçı ilçesinde metrekareye 180 kilogram yağış düşmesine rağmen böyle bir afet gerçekleşmedi” diye konuştu. Karaduman, “Doğayı değil rantçıları ıslah edin” çağrısında bulundu.

Karaduman: Doğayı değil rantçıları ıslah edin

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, yakalandığı Korona hastalığını atlattıktan sonra TBMM’de yeniden basın mensuplarının karşısına geçerek gündemi değerlendirdi.

Yönetim, bilim adamlarına değil iş adamlarına kulak verdi

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, gerçek salgın verilerinin, açıklanan verilerin çok çok üzerinde olduğunu ileri sürerek, bunun sebebinin, yöneticilerin fren yerine gaza basmaları olduğunu söyledi. Bu süreçte bilim adamlarına kulak verilmesi gerekirken iş adamlarına kulak verildiğini ifade eden Karaduman, “Gelinen noktada politikalar, ekonomik kaygılar neticesinde geliştirilmiş ve salgınla mücadele, sex shop ne yazık ki yeterince uygulanamamıştır” dedi.

“Sebep aşırı yağışsa Çanakçı’da neden afet yaşanmadı?”

Konuşmasında Giresun’da yaşanan sel afetine de değinen Karaduman, “Bu ülkeyi yönetenler, sadece taziye mesajlarıyla, sadece bölgede vinçlerin üzerinde verdikleri pozlarla bu sorundan kurtulacaklarını zannediyorlarsa kesinlikle altını çizmek isterim ki yanılıyorlar” diye konuştu.

Karaduman, rant odaklı politikaların ve ihmallerin bu afete yol açtığını ifade ederek, afetten önce verilen dilekçelere rağmen Dereli ilçesindeki köprünün ve Tirebolu ilçesindeki menfezlerin iyileştirilmemesi sebebiyle vatandaşların zarar gördüğünü söyledi.

Karaduman, Dereli’de metrekareye 150 kilogram yağmur yağdığının, bunun da son 100 yılın en büyük yağışı olduğunun, afetin bu sebeple meydana geldiğinin iddia edildiğini hatırlattıktan sonra, “Ama aynı süreçte Çanakçı ilçesinde metrekareye 180 kilogram yağış düşmesine rağmen böyle bir afet gerçekleşmedi. Dolayısıyla bunun (sel felâketinin) sadece yağışla ifade edilebilmesi, asla mümkün değildir” diye konuştu.

“Doğayı değil rantçıları ıslah edin”

Karaduman, “Deniz sahillerini dolduracağınıza, dere yataklarını ranta açacağınıza, yaylalara çimento dökeceğinize, doğaya kulak vermiş olsaydınız, doğanın fısıldadıklarına, doğanın öğretilerine kulak vermiş olsaydınız, bu sorunların hiçbirini yaşamamış olacaktık. Doğa, bize şunları söylüyor: ‘Su akar, yatağını bulur.’ Dolayısıyla, iktidarın yapması gereken, doğayı değil rantçıları ıslah etmek olmalıdır” diye konuştu.

“İşsizlik %15, genç işsizliği %30”

Karaduman, basın toplantısında işsizlik meselesini de değerlendirdi. İşsizliğin en önemli problemlerden biri olduğunu belirten Karaduman, “Bugün ülkemizde kurulu olan mevcut sistem, işsizliği ortadan kaldırmaya değil işsizleri ortadan kaldırmaya dönük bir sistemdir” dedi. Karaduman, işsizliğin %15’in üzerine çıktığını, genç işsizliğin ise %30’a dayandığını, 300 bin gencin Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borçlarının yasal takibe başladığını, gençlerin %76’sının yurt dışında yaşamak istediğini kaydetti.

Karaduman, İŞKUR tarafından 2018’de bir sınav yapıldığını, mülâkat sonuçları açıklanmadan atamaların gerçekleştiğini, insanların emeklerinin heba edildiğini dile getirdi. Karaduman, mülâkat adı verilen sınavların “siyasi kadrolaşma”nın zemini haline getirildiğini ifade ederek, yeni üniversiteye başlayan gençlerin bile büyük bir umutsuzluk içinde eğitimine devam ettiğini söyledi.

“Adaletin olmadığı bir ülkede idam, cinayettir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” açıklamasına dair değerlendirmesi sorulan Karaduman, ülkenin en büyük probleminin ekonomi olduğunu, gündemi manipüle edecek bütün meselelerin, hakikati ve ülkenin gerçeklerini örtbas etme amacı taşıdığını iddia etti.

Saadet Partisi olarak çocuklara ve kadınlara dönük istismarın sonuna kadar karşısında olduklarını belirten Karaduman, "Ama bugün bu süreçlerin her geçen gün daha çok artmasının sebeplerini araştırmadan, her geçen gün ülkemizde hem kadınlara hem çocuklara dönük istismarın artan sebeplerini araştırmadan, sadece idamla bu işin çözüleceğini iddia etmek, meselenin hakikatini görmemektir, meselenin hakikatini örtbas etmektir. Türkiye’de, zaten hukukun rafa kaldırıldığı insanlarımızın sadece yüzde 25’inin hukuka güveninin olduğu bir ülkede idam meselesi, bir cinayet meselesidir. Bugün ülkede konuşmamız gereken şey, idam meselesi değil, adalet meselesidir. Ülkede adalet tesis edilmeden, hukukun üstün sayılacağı bir ülke inşa edilmeden, hukuk karşısında herkesin eşit kabul edilebileceği bir ülke olmadan idam meselesini tartışmak, bu ülkenin geleceği için olumlu bir netice asla vermeyecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA