DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-09-2020 17:29

Hamas’tan ulusal birlik hükümeti çağrısı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan Filistin resmî televizyonuna konuşan Heniyye, “Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki bir ulusal birlik hükümeti, Filistin’deki bölünmüşlüğü sonlandırmaya giriş olabilecek üç görevi üstlenece” dedi.

Hamas’tan ulusal birlik hükümeti çağrısı

Heniyye, kurulması çağrısında bulunduğu hükümetin görevlerini, Batı Şeria ve Gazze’de Filistin yönetimine ait kurumları birleştirmek, yasama, başkanlık ve Ulusal Meclis seçimlerine hazırlık yapmak ve Gazze’de ablukanın sonlandırılması ve Batı Şeria’daki işgal planlarına karşı koymak olarak ifade etti.

Bölünmenin nasıl sonlandırılacağı konusunda çalışacak olan bir komisyonun Ramallah ve Beyrut’ta Filistinli grupların liderleri arasında düzenlenen toplantılarda oluşturulduğuna işaret eden Heniyye, “Sanıyorum bu (birlik hükümetinin kurulması) kolay bir durum; bu konu dile geldi, aramızda çokça anlaşmalar var” diye konuştu.

Heniyye, Filistin halkının Kudüs’ün korunması için ümmetin ön saflarında olduğunu, kentin Filistin, Arap, İslâm, Hıristiyanlık ve insanlık çevresinden koparılmak istendiğini hatırlatarak “Kudüs konusu temel meseledir. İstenilen şey, hedeflenen plana karşı koymaktır” dedi.

Filistinlilerin geri dönüş haklarının ABD ve İsrail’in zorbalığıyla siyasî katliama maruz kaldığını belirten Heniyye, “Bazı kesimler, alternatif vatan ve göç konusunu dile getiriyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA