EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-09-2020 20:20   Güncelleme : 07-09-2020 20:22

Geçmeyen araçlar için devlet, 1 milyar 750 milyon TL ödeyecek

Köprüleri ve otoyolları inşa eden müteahhit firmalara “geçiş garantisi” verildiği için, belirlenen sayıda araç geçmediğinde, geçmeyen araçların ücretini devlet, firmalara ödüyor. Osmangazi Köprüsü’nden bu yılın ilk yarısında beklendiği kadar araç geçmediği için, devlet, geçmeyen araçların bedeli olarak 1 milyar 750 milyon TL ödeyecek.

Geçmeyen araçlar için devlet, 1 milyar 750 milyon TL ödeyecek

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre Ankara, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun ardından Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2020 yılının ilk yarısına ilişkin “garanti” ödemesi için kolları sıvadı. Tutar, büyük ölçüde ortaya çıktı. İşletmeci şirkete, yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması sebebiyle 1 milyar 750 milyon TL dolayında bir ödemenin yapılması bekleniyor. Ödeme işlemi, (planlamada bir değişiklik olmazsa) birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına dair garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, “araç geçiş garantisi” verdi. Araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

İkili ödeme

Devlet, daha önce köprü ve otoyol projelerinde garanti ödemelerini yıllık yapıyordu. 2018 yılının ağustos ayında döviz kurunda yaşanan olağan üstü artışın ardından garantide “ikili ödeme” sistemine geçildi.

İlk uygulama, İÇTAŞ–Astaldi konsorsiyumunun işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda başlatıldı. Şirkete, geçen yıl bu yöntemle ödeme yapıldı. 2020 yılının ilk yarısı için de temmuz ayında 1 milyar 750 milyon TL düzeyinde garanti ödemesi gerçekleştirildi. Yılın ikinci yarısı için de 2021 yılı Ocak ayında garanti ödemesi söz konusu olacak.

Osmangazi’de ilk

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu da bu yıl “ikili ödeme” sistemine geçti. Bu projeyi yapan ve işleten Otoyol Yatırım AŞ’ye, 2020 yılının ilk yarısı için yapılacak garanti ödemesi için çalışmalar hızlandırıldı. Tutar da büyük ölçüde belli oldu. Yılın ilk yarısında araç geçişlerinin garanti sınırının altında kalması sebebiyle 1 milyar 750 milyon TL civarında bir ödeme söz konusu olacak. Ödeme işlemi, birkaç hafta içinde gerçekleştirilecek; en geç bu ayın son haftasında yapılacak. Şirkete, 2020 yılının ikinci yarısına dair garanti ödemesi de 2021 yılı Mart ayında yapılacak.

Bu projelerde, bundan sonra bu yöntemle garanti ödemesi yapılacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA