YAŞAM
Giriş Tarihi : 08-09-2020 18:29   Güncelleme : 08-09-2020 18:31

HDP’li Kenanoğlu: Kadıncık Ana Türbesi restore edilsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi kadınlar için önemli bir yere sahip olduğunu belirttiği Nevşehir Hacıbektaş’ta bulunan Kadıncık Ana Türbesi’nin bir an önce restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u göreve çağırdı.

HDP’li Kenanoğlu: Kadıncık Ana Türbesi restore edilsin

Bianet.org’un haberine göre, Ali Kenanoğlu, Kültür ve Turizm Bakanığı’nın Aleviler için kutsal kabul edilen Kadıncık Ana Evi restorasyon çalışmasını 2019’da başlatacağına dair açıklamasını hatırlatarak, türbede bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmadığını kaydetti.

Kenanoğlu, “Kadıncık Ana Türbesi’nin Alevi kadınları için önemli bir yere sahip olduğunu, bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ve bu türbenin restore edilmesinin aciliyetine dikkatinizi çekerek çok geç olmadan gerekli çalışmanın başlatılmasını ve tarafımıza cevap verilmesi hususunu bilgilerinize sunarım” ifadelerini kullandı.

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği talep etti

HDP Milletvekili Kenanoğlu, Kültür Bakanı Ersoy’a gönderdiği metinde türbedeki restorasyon süreci hakkında şu bilgilere de yer verdi:

“Avrupa Alevi Kadınlar Birliği, Haziran 2018’de Bakanlığınıza bir dilekçe göndererek, Kadıncık Ana Türbesi’nin restorasyonunun yapılmasını talep etti. Ancak, Bakanlığınız ödenek yetersizliği nedeniyle bu restorasyonun yapılamayacağını Avrupa Alevi Kadınlar Birliğine bildirdi.

“Bunun üzerine Avrupa Alevi Kadınlar Birliği bu restorasyon çalışması için gerekli maddî kaynağı sağlayacağını Bakanlığınıza bildirdi. Cevabınızda; bunun mümkün olmayacağını ve 2019’da emlâk vergileri toplandıktan sonra toplanan paranın bir kısmının kültür değerlerinin restorasyonu için harcanabileceğini, bu bağlamda da Kadıncık Ana’nın restorasyonunun da 2019’da gündeme alınacağını söylediniz.

Proje hazırlandı ancak çalışma yapılmadı

Bakanlık ile yazışmalar sürerken, bu süreçte bilirkişilerin ve mimarların içinde bulunduğu bir proje hazırlandı ve bu projenin bir an önce yapılması için gerek Kültür Müdürlüğü gerekse valilikle görüşmeler yapıldı. Ancak, bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri herhangi bir çalışma yapmadı ve verilen söz yerine getirilmedi.”

Konu Meclis’e taşınmıştı

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, bu konuda verdiği soru önergesinde Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan şu soruları cevaplamasını istemişti:

* Türbenin onarımı için herhangi bir planınız var mıdır?

* Avrupa Alevi Kadınlar Birliği’nin tasarruf nedeniyle onarımı yapılmayan Kadıncık Ana Türbesi’nin bedellerini kendilerinin karşılaması talebine yanıtınız nedir?

Milletvekili Özen’in soru önergesini cevaplayan bakanlık, “2019 yılı Yatırım Programı kapsamında yapılması planlanmaktadır” karşılığını vermişti.

Kadıncık Ana Türbesi

Hacıbektaş’ın en eski yapılarından olan Kadıncık Ana Türbesi, Alevi-Bektaşi kültüründe kadının rolünü gösteren bir simge olarak görülüyor.

Türbe, Alevi inancının kadına verdiği değeri, tarih boyunca Alevi toplumunda kadın-erkek eşitliğinin sürekliliğini temsil ediyor.

13. yüzyıl yapısı ve yaklaşık 800 yıllık olan türbede üç oda bulunuyor. Alevi-Bektaşi inanışında Hacı Bektaş Veli’nin bu evde misafir edildiğine inanılıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA