SİYASET
Giriş Tarihi : 21-08-2019 05:28   Güncelleme : 21-08-2019 05:41

AK Parti’den itiraf: Belediye şirketlerini çiftliğe çevirmişler

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti’li önceki başkanı Menderes Türel döneminde bazı şirketlerin yönetimindeki kişi sayısı artırılarak fazladan maaş ödendiği ve şirketlerin zarara uğratıldığını açıkladı.

AK Parti’den itiraf: Belediye şirketlerini çiftliğe çevirmişler

AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti’li eski Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde belediye şirketlerinin adeta çiftliğe çevrildiğini söyledi. Taş, eski başkan Türel zamanında 5 kişiden oluşan belediye şirketlerinden ANET yönetim kurulunun 10’a çıkarıldığını, bu kişilere “huzur hakkı” adı altında yıllık 360 bin lira maaş ödendiğini açıkladı.

Star gazetesinde yer alan habere göre İbrahim Ethem Taş, “Şirketleri adeta çiftliğe çevirmişler. Sırf birilerine maaş vermek, birilerinin rant elde etmesini sağlamak için Antalyalıların cebinden fazladan para ödeniyor. Bir milyon lira ekstra ödeme yapılıyor. Bunu etik bulmuyoruz. Hem hukuki hem de vicdani açıdan olayın takipçisi olacağız” dedi.

EKDAĞ’da da 4 kişiden oluşan yönetimin 11’e çıkarıldığını belirten Taş, başkanın 7 bin lira, üyelerinin ise 3 bin lira maaş aldığını, fazladan aylık 21 bin lira, yıllık ise 251 bin lira para ödendiğini dile getirdi.

Belediye şirketleri ALDAŞ, ANTEPE, Ulaşım A.Ş. ve Sosyal Yardımlaşma A.Ş. yönetimlerinde de benzer uygulamanın yaşandığını ileri süren Taş, şunları kaydetti:

“Şirketleri adeta çiftliğe çevirmişler. Sırf birilerine maaş vermek, birilerinin rant elde etmesini sağlamak için Antalyalıların cebinden fazladan para ödeniyor. Bu şirketler millete, Antalya’ya hizmet etmek için kurulmuş şirketler. Bir şirkette yıllık yaklaşık 250 bin lira ekstra külfet oluşturuluyor. Tüm şirketleri düşündüğünüzde bir milyon lira ekstra ödeme yapılıyor. Bunu etik bulmuyoruz. Hem hukuki hem de vicdani açıdan olayın takipçisi olacağız. Dört ya da beş kişiyle yönetilebilecek şirketlerde yönetim kurulundaki kişi sayısının artırılması, hem bizi hem de kamuoyunu rahatsız etti. Adeta futbol takımı kurmuşlar. Şirketler arası maç yapmak için sayıları yükseltmiş olabilir; ama şirketlerin yaptıkları işleri, harcamaları takip edeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA