GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-09-2020 00:22   Güncelleme : 09-09-2020 00:26

“İHL mezunlarından ve öğrencilerinden özür diliyorum”

Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi, Strateji Uzmanı, Yazar Dr. Erol Mütercimler, İmam Hatip Lisesi (İHL) mezunları hakkında söylediği sözlerin kendi düşüncesi olmadığını, toplumun bir kesimindeki algıyı dile getirdiğini söyledi. İHL’nin bir Cumhuriyet projesi, kendisinin de bir Cumhuriyet öğretmeni olduğunu belirten Mütercimler, bu okullara hakaret etmesinin söz konusu olamayacağını dile getirdi. Mütercimler, “Konuşmam nedeniyle üzdüğüm, üzülmüş bütün İmam Hatip Lisesi mezunlarından ve şu anda öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum, onları üzdüğüm için” dedi.

“İHL mezunlarından ve öğrencilerinden özür diliyorum”

“Haber Global” televizyonunda konuk olarak katıldığı bir programda İmam Hatip Lisesi mezunları hakkında söylediği sözleri tepkilere sebep olan Strateji Uzmanı, Yazar, Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, Halk TV’nin canlı yayınına görüntülü bağlantı yoluyla katılarak açıklama yaptı.

Gürkan Hacır’ın sorularını cevaplayan Erol Mütercimler, 4 saatlik televizyon programının konusunun İmam Hatip Liseleri değil, küçük bir kız çocuğuna tacizde bulunduğu için tutuklanmış olan Uşşâkî tarîkatının şeyhiyle ve tarikatlar olduğunu belirtti.

Programda, toplumda yanlış algılar oluştuğu ve bu sebeple toptancı suçlamalarda bulunulduğu kanaatinin oluştuğunu, kendisinin de, toplumun bir kesiminde, İmam Hatip Liseleri hakkında bazı kanaatler oluştuğunu dile getirdiğini anlattı.

“Pis haberler, o okullarla özdeşleştiriliyor”

Mütercimler, “Aslında benim kast ettiğim şuydu: Bakın toplumun bir kesiminde de İmam Hatip okulları için, bu türlü dergâhlardan, bilmem ne böyle pis haberler geldiğinde, o okullarla özdeşleştiriliyor ve deniyor ki, ‘İmam Hatip okulundan mezun olanlar da’ işte orada kullandığım o ifadeler… Böyle ifade ediliyor. Şimdi benim aslında kastım buydu yani. Toplumun bir kısmının, bu şekilde İmam Hatip okulları hakkında yargı sahibi olduğu, bir kısmının da o söylemiş olduğumuz ‘misyoner okulu’ diye tanımlanan, yabancı dilde eğitim öğretim yapan okullarla ilgili olarak suçlama” diye konuştu.

İzleyicinin, programın öncesini de izlediğini farz ederek, daha önce konuşulanları özetlemeden o cümleleri söylemiş olmasının bir hata olduğunu ifade eden Mütercimler, “(Müfid Yüksel’in bahsettiği misyoner okullarının) çocukları da bizim, İmam Hatiplerin çocukları da bizim” dedi.

Program sunucusu Gürkan Hacır’ın, “Günümüzde bir sözle ne kast edildiğinden çok nasıl algılandığının önem kazandığını” belirterek, “Bugün için Erol Mütercimler ne diyor buna? Bugünkü bu algının üzerine” diye sorması üzerine Mütercimler, 43 yıllık öğretmen olduğunu, bir öğretmenin, hiçbir zaman eğitim kurumlarına hakaret etmeyeceğini, mezun olan öğrencilere hakaret etmeyi aklının ucundan bile geçirmeyeceğini söyledi.

Mütercimler, “Orada ifade ettiklerim, benim kendi öz düşüncelerim değil. Orada ifade ettiğim, toplumun bir kesiminin düşüncesi; ama bu düşünce, bu algı kırılamıyor. Hatta ben orada örnekler verdim; ‘şu şu kişilere görev düşüyor’ dedim; içinde Abdurrahman Dilipak da var, saydığım isimlerin içinde. ‘Bunlara görev düşüyor’ dedim. Müfid Yüksel’e de dedim; ‘Bak sizlere de görev düşüyor. Bunları siz anlatacaksınız.’

Bugün söyleyeceğim mesele şudur efendim; çok net, çok açık şu:

Bir: Benim ne İmam Hatip okullarına, ne İmam Hatip okullarının mezunlarına hakaret etmek diye bir kastım yok. Daha önce kaç programda İmam Hatip okullarını korudum. Korunması gerekiyor. Neden? Çünkü İmam Hatip okulları, Cumhuriyet’in bir projesidir. Çok eksiği var, programından sunuşuna kadar. Evet, bunların hepsini eleştiriyorum. Ben, bir öğretmenim. Eleştirmek görevimdir benim. Ben de bir Cumhuriyet öğretmeniyim. O halde Cumhuriyet’in projesine nasıl karşı çıkarım? Kaldı ki, ülkenin cumhurreisi, İmam Hatip Lisesi mezunu.

Sonuç olarak şunu söyleyeyim: Benim yanlışım, hatam nerede oldu biliyor musunuz? O cümleyi kurmadan önce, yine uzun uzun geçmişteki konuşulmuşları konuşulmamış farz edip, uzun uzun o konuşmaları yineleyerek, bu konuşmayı sonuç olarak yapmalıydım. Yani bir anda, ‘izleyici nasılsa bunu anlar. Stüdyodaki herkes anladı ya, izleyici de nasılsa bunu anlar’ diye düşündüm. Şu, aklıma hiç gelmedi ki: Efendim işte bu programdan sonra birileri bunu alıp köpürtecek. Köpürtmek hakları mı? Hakları; çünkü o okuldan mezun olmuşlardı. Yerden göğe kadar hakları; çünkü tek o cümleyi alırsan, o cümleden “Vay, bana hakaret ediliyor!” sonucu çıkar.”

İmam Hatip Lisesi mezunu bazı isimlerin, akademisyenlerin kendisini arayarak üzüntülerini ilettiklerini de belirten Mütercimler, sözlerini şöyle tamamladı:

“İmam Hatip Lisesi mezunlarından ve öğrencilerinden özür diliyorum”

“O yayınlanmış bölümü dinleyip, işte kalbi kırılan, üzülen, işte ‘Erol Mütercimler gibi, bugüne kadar hiçbir şekliyle kaba saba konuşmasına tanık olmadığımız bir insandan bu nasıl çıkar?’ diye üzülen, konuşmam nedeniyle üzdüğüm, üzülmüş bütün İmam Hatip Lisesi mezunlarından ve şu anda öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum. Onları üzdüğüm için. Bir öğretmen olarak, okul ve öğrenciler için böyle bir cümlenin sarf edilip, yani bana doğrudan doğruya direkt bağlanmış olmasından dolayı çok üzüldüm ve ben, bir öğretmenim; özür dilemek, öğretmene yakışır.”

Ne demişti?

Erol Mütercimler, Haber Global’de katıldığı programda, “Ama sonuca bakın; o İmam Hatip’ten mezun olmuş olanlar, karşımıza bakın ne olarak çıkıyor: Cinsî sapık, sahtekâr, ahlâksız…” demiş, bu sözleri büyük tepki görmüştü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA