SİYASET
Giriş Tarihi : 09-09-2020 14:21

“Tasavvufu sahte şeyhlerden ayıracak bir anlayışa ihtiyaç var”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, tasavvufun nefs terbiyesi ve güzel ahlâk demek olduğunu belirtip, Şâh-ı Nakşîbendi, Ahmet Yesevî, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî, Hacı Bektaş-ı Velî, Hacı Bayram-ı Velî’nin, tasavvufun en güzel örnekleri olduğunu hatırlatarak, günümüzde tasavvufu sahte şeyhlerden ayıracak bir anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, bu konuda görevin, öncelikle hakîkî tasavvuf erbâbına ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na düştüğünü söyledi.

“Tasavvufu sahte şeyhlerden ayıracak bir anlayışa ihtiyaç var”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Mesele idam meselesi değil; mesele adalet meselesi”

İdam cezasının yeniden uygulamaya konmasına dair öneriyi eleştiren Karamollaoğlu, “Mesele idam meselesi değil; mesele adalet meselesi” dedi.

Karamollaoğlu, “Siz, adaleti kâmil mânâda uygulamadan idamı getirirseniz, o zaman haksız yere bir sürü insanın hayatını kaybetmesine vesile olursunuz. İdam, bütün tedbirler alındıktan sonra, olsa olsa en son başvurulabilecek olan bir çaredir, en son. Onun için bizim, idamı tekrar gündeme getirerek problemleri çözeceğimizi düşünmek, sadece ve sadece ciddi bir hata, bir aslında öngörüsüzlük olabilir. En hafif tabirle söylüyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin normalleşmeye; kaostan, kör dövüşünden kurtulmaya; farklı görüşteki siyasetçilerin bir araya gelip meseleleri sükûnet içerisinde müzakere etmelerine ihtiyacı olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Siz, bunu sağlayacağınıza idamı getirseniz ne yazar?” diye sordu.

“Çok tel kırılır sîne-i kânûn-ı cihânda / Nâ-ehline mızrâb-ı tasarruf verilince” beytini hatırlatan Karamollaoğlu, ehil olmayan kişilere yetki verildiğinde, işlerin kötüye gideceğini kaydetti. Karamollaoğlu, “Torpille iş başına gelenler, kendi işlerinin ehli olmadıkları için, o problemi çözmekten çok, kendilerini oraya getirenlere hizmet etmeyi görev bilirler. Bu unutulmamalı” dedi.

Karamollaoğlu, işin kolayına kaçıp meseleyi çözümsüz bırakmak konusunda, karanlık bir mekânda kaybolan yüzüğü, daha kolay olduğu için aydınlık başka bir mekânda arayan Nasreddin Hoca’nın fıkrasını da anlattı. Karamollaoğlu, “Siz, neyin nerede bozulduğunu değil de, birilerini memnun etmek için çare aramaya kalkarsanız, çare bulamazsınız” dedi.

“Tasavvufu sahte şeyhlerden ayıracak bir anlayışa ihtiyaç var”

Karamollaoğlu, basın toplantısında, Fatih Nurullah ismiyle tanınan ve küçük bir kız çocuğuna tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Uşşâkî tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban ile gündeme gelen “sahte şeyhler” konusunu da değerlendirdi.

“Bu, bizim acıklı hâlimizi göstermek bakımından çok önemli” diyen Karamollaoğlu, burada sadece bir gruba değil, herkese görev düştüğünü söyledi.

İnsanları aldatmak isteyenlerin, her kılığa girebildiklerine işaret eden Karamollaoğlu, “Bundan dolayı mutlaka, hem tasavvuf erbâbının, hem Diyanet’in birtakım adımlar atmasına ihtiyaç olduğu açık” dedi.

Karamollaoğlu, tasavvuf’un, aslında İslâm’ın özünün yaşanması demek olduğunu, bir nefis terbiyesi, güzel ahlâk ve mahviyet sahibi olmak olduğunu vurgulayarak, “Tasavvuf, saraylarda, kâşânelerde, büyük, ihtişamlı binalarda oturarak hayat bulmaz. (…) Dünyevî menfaatlere kapılınarak tasavvuf ehli olunmaz” diye konuştu.

Tarîkatların, şeyhlerin sahtesiyle hakîkisini ayırt etmenin kolay olmadığını belirten Karamollaoğlu, “Bu görev, özellikle tasavvuf ehline, hakîkî olanlara ve Diyanet’e düşüyor kanaatindeyim” dedi.

Tasavvufun, elinin tersiyle itelenecek bir anlayış olmadığını belirten Karamollaoğlu, Şâh-ı Nakşîbendiler, Ahmet Yesevîler, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmîler, Hacı Bektaş-ı Velîler, Hacı Bayramların, tasavvufun en güzel örnekleri olduğunu hatırlattı.

Karamollaoğlu, “Biz, onları örnek olarak alır, onların ahlâkıyla ahlâklanmayı arzu ederiz. Böyle de olmalıdır. Onun için, sahtesiyle aslını mutlaka birbirinden ayıracak bir anlayışa ihtiyaç var diye düşünüyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA