Kulis Ankara
Giriş Tarihi : 09-09-2020 15:48   Güncelleme : 17-09-2020 12:02

Çarpıcı Kıbrıs anketi!

Bir zamanlar Rum tarafıyla birleşmek için ''Yes Be Annem'' kampanyaları yapılıyordu. Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim tırmanırken Kıbrıslı Türkler üzerinde yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ankete göre Kıbrıslı Türklerin %67.3'ü Türkiye ile KKTC'nin birleşmesini savunuyor. Kıbrıslıların %70'i Türk askerinin Kıbrıs'tan kesinlikle çekilmemesi gerektiğini belirtirken, asker çekilmeli diyenlerin oranı sadece %2.8 de kaldı.

Çarpıcı Kıbrıs anketi!

TV5’de Gazeteci Mustafa Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Kulis Ankara programına, Ufuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sencer İmer, Dışişleri Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ümit Yardım ile Doğu Akdeniz üzerine Yüksek Lisans yapan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç katıldı.

Doğu Akdeniz’de yükselen gerilimin konuşulduğu programda, Prof. Sencer İmer ve İlyas Tongüç’ün Kıbrıslı Türkler üzerine yaptığı araştırmanın sonuçları da ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı.

Kıbrıs’ın Lefkoşa, Girne, Gazimagusa, Lefke ve Güzelyurt ilçelerinde yaşayan vatandaşların “Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının Kıbrıs ve Türkiye’ye etkileri ile ilgili algı ve düşüncelerini değerlendirmek” üzere yapılan anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Kıbrıs nüfusunun binde birini temsil edecek 18 yaş ve üzeri toplam 324 katılımcıyla yüz yüzde anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, Kıbrıslı Türklerin ezici bir çoğunluğu Türkiye ile birleşmeye sıcak bakarken, Türk askerinin adadan çekilmesine kesin bir tavırla karşı çıkıyor.

YÜZDE 67.3’Ü TÜRKİYE İLE BİRLEŞMEDEN YANA

Katılımcılara “KKTC ile Türkiye’nin birleşmelerini nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu yöneltildi, katılımcıların yüzde 67,3’ü olumlu düşündüğünü beyan ederken, olumsuz düşünenlerin oranı 25,3’de kaldı.

TÜRK ASKERİ ADADAN KESİNLİKLE ÇEKİLMEMELİ

Anketteki ilginç sorulardan birisi de Akdeniz’deki gazın kullanımı ile ilgili oldu. Katılımcılara “Hidrokarbon yataklarının AB, ABD, Yunanistan ve Rumlar tarafından Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlük hakkından vazgeçmesi ve askerî varlığını çekmesi için şart olarak kullanılacağı hakkında ne düşünürsünüz?’’ sorusu yöneltildi.

Katılımcıların yüzde 66,9’u hiçbir şartta Türk askerinin bölgeden çekilmesinin mümkün olmadığını, yüzde 7,1’i böyle bir plan olabileceğini, yüzde 23,2’si konu hakkında fikri bulunmadığını ifade ederken sadece yüzde 2,8’i Türk askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi gerektiği yönünde görüş belirtti.

KIBRISLILAR KAPALI MARAŞIN İSKANA AÇILMASINI İSTİYOR

Ankette sorulan güncel sorulardan birisi de Kapalı Maraş’ın iskana açılması ve “Türkiye’nin Kıbrıs’ta üs açması” konusunda oldu. Ankete katılan Kıbrıslıların Yüzde 67,9’u Türkiye’nin Kıbrıs’ta üs açmasını doğru bulduğunu, yüzde 15,1’i kararsız olduğunu ve yüzde 17’si bu konuya olumsuz yaklaştığını ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA