GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-09-2020 16:05

Ömer Çelik: Macron, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye bölgede artık bir ortak değil, sorunumuz Türk halkı ile değil Erdoğan hükümetiyle” diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösterdi. Çelik, “Macron, Suriye’de PKK / PYD, Libya’da Hafter, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor” dedi.

Ömer Çelik: Macron, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor

Macron: Türkiye, artık bölgede ortağımız değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın da katıldığı Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu’na üye ülkelerin devlet başkanlarıyla Korsika Adası’nda bugün bir araya geldi.

Görüşme öncesi düzenlenen basın toplantısında Euronews muhabirinin Doğu Akdeniz ile ilgili sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin NATO müttefiki olduğunu ancak Doğu Akdeniz’de NATO müttefiki gibi hareket etmediğini ileri sürdü.

Doğu Akdeniz’de Libya’ya giden Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız fırkateynin Türk savaş gemilerinin engeline takılması olayını hatırlatan Macron, Türkiye’nin bölgedeki davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Macron, ayrıca kamuya yaptığı açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yüz yüze görüşmelerinde söylediğini belirterek Avrupa Birliği’nin de Türkiye’ye karşı açık olması gerektiğini dile getirdi.

Macron sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, Yunanistan’ın meşru haklarını görmezden gelerek Libya hükümetiyle de kabul edilemez bir anlaşma imzaladı. Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki faaliyetleri de kabul edilemez. Aynı zamanda büyük bir devlete yakışmayacak provokasyonlar söz konusu. Türk halkı, büyük bir halk; ancak biz Avrupalılar, artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız.”

Türkiye’nin tepkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözlerine, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı, tepki gösterdi.

Ömer Çelik, twitter’da yayınladığı mesajlarında şunları kaydetti:

“Macron, Suriye’de PKK / PYD, Libya’da Hafter, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor”

“Macron “sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la” demiş.  Sömürgecilerin eski ve ahlâksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur.

Bizim sizin gibi sömürgeci kafalarla sorunumuz var Bay Macron. Acı çektirdiğiniz haklarla ve sömürmek istediğiniz halklarla insani ve kardeşlik bağımız var. O yüzden sizinle karşı karşıyayız. Tehdit dili kullandığınız ülke Türkiye’dir. Türkiye size en uygun cevapları verecektir.

Siz Bay Macron, burayı kolayca kandırabileceğiniz kabile devletleri ile karıştırmayın. Bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı ile halkını ayırmaya kimsenin gücü yetmez. “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyerek oynadığınız oyunu defalarca Afrika’da oynadığınızı biliyoruz.

Fransa gibi bir devleti bugünkü başarısız duruma düşüren Macron’dur. Macron Fransa’yı yönetme beceriksizliğini dış politika saldırganlığı ile örtbas etmeye çalışıyor. Macron, Hafter’in toplu mezarlarından sorumludur.

Macron şimdi Yunanistan’ı kullanarak Doğu Akdeniz’de sömürgecilik oyunu oynamaya çalışıyor. Suriye’de deneyip berbat ettiği oyunu Akdeniz’e taşımaya çalışıyor. Cumhurbaşkanımız bu saldırganlığa izin vermediği için Cumhurbaşkanımızı hedef alıyor.

Macron, göreve geldiğinden beri Cumhurbaşkanımız hakkında söylediği her şeyde yanıldı. Dış politika konusunda artık tecrübesizlikle izah edilemeyecek bir başarısızlık içine düştü. Macron, Suriye’de PKK/PYD, Libya’da Hafter, Akdeniz’de Yunanistan’la başarısızlığa koşuyor.

Macron, şunu iyi bilsin: Cumhurbaşkanımızla milletimizi ayıran bir ifade, baştan çürük bir yaklaşımdır. Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye’dir.  “Erdoğan ayrı, Türk halkı ayrı” diyenler, bu konuda da tarihi cevaplarını alacaklar.

Macron, sömürgeciliğe devam ediyor, Cumhurbaşkanımız da mazlum halkların çıkarlarını savunmaya, barışı korumaya ve sömürgecilerin oyunlarını bozmaya devam ediyor. Mesele bundan ibarettir.”

Dışişleri: Macron, Avrupa ve AB’nin çıkarlarını riske atmaktadır

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Dış politikadaki tüm sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, oyunlarını bozduğumuz Macron, iç acısıyla Türkiye’ye saldırmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı, ferdî ve milliyetçi tutumuyla gerginliği teşvik etmekte, Avrupa ve AB’nin çıkarlarını riske atmaktadır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA