Konuşmadan Olmaz
Giriş Tarihi : 10-09-2020 18:01   Güncelleme : 17-09-2020 12:01

''Salgın konusunda halkın paniğe sevk edilmesi lazım''

Sağlık Yöneticisi Ceren Kara günlük koronavirüs tablosunun gerçeği yansıtmadığını ve bakanlığın şeffaf olmadığını iddia ederek salgın konusunda halkımızın paniğe sevk edilmesi lazım dedi.

''Salgın konusunda halkın paniğe sevk edilmesi lazım''

TV 5'de yayınlanan 'Konuşmadan Olmaz' programına konuk olan Sağlık Yöneticisi Ceren Kara Türkiye'nin salgın yönetimi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Tedbirlerin gevşetilmesi ve normalleşme süreciyle ilgili vatandaşların dikkatsizliğine vurgu yapan Ceren Kara, yetkililerin daha net ifade ve tutum sergilemeleri gerektiğini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

Halkın bu konuda paniğe sevk edilmesi lazım. Her gün bir terör olayı oluyor olsaydı ve günlük 10-15 kişi ölüyor olsaydı acaba biz bu sakinliğimizi koruyor olabilir miydik? Şuanda asgari 50-55 kişiyi kaybediyoruz ve bu bize çok olağan geliyor. 1 liralık bir maskeden bahsediyoruz. Maske takarsak korunurluluğunuz %90 seviyelerinde artacak. Ama nedense vatandaşlar takmamakta direniyor. Hiçbir kronik rahatsızlığı olmaksızın genç yaşlı pek çok insanımızı kaybediyoruz her gün. Mevcut durumu normalleştirmemeliyiz. Bu ciddi bir durum.

Salgının getirdiği ekonomik sorunları değerlendiren Kara, tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörü de bu konuda mağdur oldu dedi. Kara sözlerini sürdürdü: ekonomik kaygılar sadece bizim ülkemizin sorunu değil bu tüm dünyanın sorunu. Tüm dünya bir şekilde bu salgınla mücadele etmek durumunda. Fakat bizim ekonomimiz ne yazık ki bu salgınla mücadelede sınıfta kaldı. Yeterli bir şekilde vatandaşa destek olamadığı kanaatindeyim yönetimin. Belirli bir süre geri ödemesiz krediler verilmiş olsa da bu geçici bir rahatlık sağlar. Şimdi o kredilerin ödeme zamanları geliyor. Şuanda tüm sektörler de çalışır durumda değil. Bu noktada insanlarımız çok zorlanacaktır. Hangi sektörler çok etkilendi diyecek olursak sağlık sektöründe de aslında bir çok meslek salgın nedeniyle belirli bir çıkmaza girdi. Özellikle medikal cihaz firmaları, kamu ihaleleri ile sağlık kurumlarına malzeme ve hizmet temin eden firmalar çok büyük sıkıntıdalar.

Sağlık Bakanlığı'nın şeffaf olmadığını iddia eden Kara, Türkiye'de açıklanan verilerle bakanlığın yurt dışında yayınladığı makaleler arasında çelişkiler olduğuna dikkat çekti. Kara sözlerine şöyle devam etti:

Salgının başlarında bakanlığın süreci şeffaf yönettiğini düşünüyorduk. Genel kanaat hep bu yönde oldu. Geçtiğimiz günlerde ben bakanlığın yurt dışında yayınladığı bir makalesine denk geldim. Nedir bu makale? 5 Nisan'a kadar 65 yaş üstü ölüm 1081 kişi olarak açıklanmış ilgili makalede. Fakat biz 5 Nisan'daki kovid tablosuna baktğımız zaman tüm yaş gruplarındaki ölüm sayısı 574. Dolayısıyla da bu makaleyi okuduktan sonra diyorsunuz ki Nisan ayındaki veriler ne kadar doğruydu? Şeffaflık konusunda sanırım başından beri çokta net değildi bakanlık.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA