Perde Arkası
Giriş Tarihi : 11-09-2020 20:12   Güncelleme : 17-09-2020 12:01

''Her bakanlıkta değişen, tarımdaysa politikası olmayan bir iktidar''

Ekonomik anlamda sıkıntılar çektiği için kendisini yakmak isteyen çiftçilerin durumunu anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; AK Parti, iktidar olduğundan bu yana her bakanlıkta politika değiştirdi ve tarımda hiç politikası olmadı dedi. Gürer ayrıca tarımsal kalkınma adına çiftçi çocuklarına özel eğitim önerisini paylaşarak planlamanın önemini vurguladı.

''Her bakanlıkta değişen, tarımdaysa politikası olmayan bir iktidar''

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TV 5'de yayınlanan 'Perde Arkası' programına konuk oldu. Gürer hükümetin tarım politikalarını eleştirerek çözüm önerilerini de aktardı.

AK PARTİ'NİN HER BAKANLIKTA POLİTİKALARI DEĞİŞTİ AMA TARIMDA POLİTİKASI HİÇ OLMADI

Çiftçinin sıkıntılarını; Nevşehir'de patates üreticisi bir çiftçimiz bankaya gidiyor. Devlet bankasında yapılandırma talep ediyor. Talebi karşılanmayınca kendisini banka içinde yakmak istiyor. Çiftçi gerçekten çok çok zor durumda. Çiftçilerimiz ekonomik anlamda sıkıntı yaşıyor diyerek aktaran Gürer, ürünlerin satış fiyatlarını ise şu sözlerle eleştirdi:

Üretici, ürettiği ürünü değerinde satamıyor. Tüketicide pahalıya ürün alıyor. Bu aradaki aracılık sistemi doğru yapılandırılmadığı için de sıkıntı bitmiyor. Çünkü AK Parti, iktidar olduğundan bu yana her bakanlık politikasında değişen, tarımda politikası olmayan bir iktidar. Orada da güncel söylemlere uyarak destek veriyoruz diyerek olayı algıyla yönetmeye çalışan bir tarzda yönetim götürülüyor.

Bugün yazlık patatesin Niğde'de maliyeti 90 kuruştu. 40 kuruştan satamadı. Satamadığı için büyük sıkıntıya düştü. Ama esas tehlike, Ekim başında kışlık patatesin söküm işlemi başlayacak. Yazlık patates Türkiye'de belli miktarda yetişiyor.

TARIM STRATEJİK BİR ALAN

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin ithalat politikalarına değinen ve tarımın stratejik bir alan olduğunu vurgulayan Gürer, 'bakınız buğdayla ilgili yaşananları kısaca özetleyeyim' diyerek çarpıcı rakamlar paylaştı. Mayıs ayında taban fiyatları açıklandığını belirten Gürer, 2 milyon hektar buğday alanı 20 yılda ekilemez bir hale geldi. Çiftçi ekmiyor, çünkü geliri yok! 25 Ağustos'ta iktidar yurt dışında makarnalık buğday için ihale açtı 500 bin tonluk. Makarnalık buğdayı biz yurt dışından 2450 liradan aldık. Yani Mayıs ayında çiftçimizden 1800 liraya aldığımız makarnalık buğdayı 25 Ağustos'ta ithal makarnalık buğday olarak 2450 liraya yani 330 dolara aldık diyerek ithalattaki zararı gözler önüne serdi.

CHP Niğde Milletvekili Fethi Gürer daha sonra şöyle konuştu:

Hasat döneminde bizim çiftçilerimizden de alımlar yapıldı. Ama Toprak Mahsülleri Ofisi'nin şartları birizim çiftçimizi biraz zorladığı için, daha çok tüccar alımına girdi. Borçlu olan çiftçi, vergisini ödeyemeyen çiftçi, bir an önce ürününü vermek için 1500 liraya kadar buğdayını verdi. Sonuç itibari ile bu süreç bitti. Şimdi AK Parti ortalama 20 milyon ton yıllık buğday üretilen ülkemizde, 10 milyon ton da buğday ithal getiriyor. Bununla birlikte Türkiye pazarını dengeliyor. Bazen diyorlar ki ithal gelen buğday dahili işleme rejimi kapsamında geliyor. Türkiye'de işlenip yurt dışına gidiyor diyorlar. Tabi bu bir aldatı! Niye? O kadar açığın var ki dışardan buğday getirmek zorunda kalıyorsun.

ÇİFTÇİ ÇOCUKLARINA ÖZEL EĞİTİM PROJESİ

Planlamadan uzaklaşmanın tehlikesini vurgulayan Gürer son olarak çözüm sunmak adına çiftçi çocukları için özel eğitim önerisini şu sözlerle paylaştı:

Türkiye her türlü ürünü yetiştirmeye elverişli. Öyle bir doğamız var ki, güneşimiz suyumuz havamız. Bakınız biz planlamadan uzaklaştık. Türkiye'nin en büyük sorunu bence bu. Devlet Planlama Teşkilatı'nı kapattık. Kalkınma Bakanlığı'nı kapattık. Bir kişinin iki dudağına bırakılacak iş değil bu. Odalarımız var, çiftçilerimiz var. İşi bilenler var. Üniversiteler var. Bunları göstermelik çalıştaylarda değil projeler geliştirerek değerlendirmek lazım.

Benim bir önermem var. Çiftçi çocuklarını; ilkokulda, ortaokulda, lisede ve üniversitede hiçbir sınava sokmadan, yalnızca tarım üzerine okullar oluşturup buralardan mezun edelim. Hazine arazilerini belli süreliğine bu gençlere kiralayalım. Onlara, hangi ürünü yetiştireceklerse onun tohumunu, gübresini, ilacını ve desteğini sağlayalım bu alanı değerli kılalım diyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA