YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 14-09-2020 15:07

“16 yaşındaki Suriyeli, ırkçı saldırganlar tarafından öldürüldü”

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Suriyeli Eymenh Hammamı isimli 16 yaşındaki bir gencin, Suriyelilere yönelik ağır küfürler eden bir grup genç tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edildi. Saldırıyla ilgili görülen Z.Ç. isimli bir kişi gözaltına alındı.

“16 yaşındaki Suriyeli, ırkçı saldırganlar tarafından öldürüldü”

Evrensel gazetesinden Ercüment Akdeniz’in haberine göre, Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki bir fırında çalışan 16 yaşındaki Suriyeli mülteci Eymenh Hammamı, dün akşam ırkçı bir grup tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Eymenh’in o sırada yanında bulunan ağabeyi İbrahim Hammamı, saldırının detaylarını şöyle anlattı:

“Bende motosiklet vardı. Yol kenarında bekliyorduk. Siyah bir otomobil yanımıza geldi. İçinde 4 kişi vardı. Biz Suriyelileri kastederek ağır küfürler ettiler. ‘Suriyeliler s… g… bu ülkeden’ dediler. ‘Irkçılıktır bu’ dedik. Hep bu durumları yaşadığımız için alttan aldık.

Bir süre sonra araçla önümüzü kestiler. Gidip arkadaşlarını getirmişler. 20 kişi kadar varlardı. İki kişinin elinde bıçak vardı. ‘Bizler kardeşiz, yapmayın dedik’ ama saldırdılar. Ben o sırada uzaktan geçen bir polis arabası gördüm. Motosikletimle peşine düştüm. Polisleri alıp geldiğimde kardeşim kanlar içindeydi. Geç kalmıştık.”

Saldırganların tamamının genç olduğunu söyleyen ağabey Hammamı, “Daha önce görmüşlüğümüz var; ama hiç sorun yaşamadık. Biz, 9 yıldır Samsun’da yaşıyoruz. Kimseyle sorun yaşamadık. Misal, benim eşim Türk. Eymenh, gül gibi çocuktu. Bunu yapanlar, cezasını alsın, adalet yerini bulsun. Kardeş acısı zordur. O, hepinizin kardeşi; öyle düşünün” diye konuştu.

Irkçı saldırıyla ilgili Z.Ç. isimli bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Ağabey İbrahim Hammamı, saldırganların tamamından şikâyetçi olduklarını belirtti ve hukukî yardım talebinde bulundu.

Hammamı, otopsi sonuçlarının ardından kardeşinin cenazesini Vezirköprü’ye götürüp orada toprağa vereceklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA