Eğitim Dünyamız
Giriş Tarihi : 14-09-2020 22:37   Güncelleme : 17-09-2020 11:59

Eğitim Dünyamız'da salgın sürecinde eğitimin problemleri konuşuldu

TV 5'de Eğitim Dünyamız programına konuk olan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın pandemi sürecinin eğitim hayatını nasıl etkilediğini ve etkileyeceğini değerlendirdi.

Eğitim Dünyamız'da salgın sürecinde eğitimin problemleri konuşuldu

Salgın çerçevesinde yeni eğitim-öğretim yılının nasıl olacağını Mustafa Aydın'ın sunumuyla 'Eğitim Dünyamız' progamında değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaşanan aksamalara ve yapılan çalışmalara değindi.

BU SÜREÇ HERKESİ İMTİHAN EDEN BİR SÜREÇ

Sıradışı bir zeminde ve zamandayız diyerek sözlerine başlayan Yalçın, ''salgın süreci dünyanın tamamında devletleri de kurumları da imtihan eden bir süreç. O yüzden hem devletler bu süreçte kendilerini test ediyorlar, hem kurumlar hem de kişiler kendilerini bu süreçte test ediyorlar'' ifadelerini kullandı. Bu tür nedenlerden dolayı eğitimin yara almaması mümkün değil diyerek konuşmasını sürdüren Yalçın daha sonra şunları söyledi:

ERİŞİMDE ADALET SAĞLANMALIDIR

''Dünyanın her yerinde eğitim ciddi anlamda pandemi sürecinde yara aldı ve geçen yılda bıraktığımız dönem. 2019-2020 yılının 2'nci dönemi, bu anlamda biraz sorunlu kapandı. Dünyadaki ülkeleri dikkate aldığımızda Türkiye bu anlamda iyi de bir sınav verdi. Ama neticede nota yansıtılmadı. Çünkü burada adaletsizlikler olabilir. Erişim sorunu Türkiye'nin her tarafında tartışılıyor. O yüzden erişimde adalet sağlanamamasından dolayı oluşabilecek sıkıntıların önüne geçebilmek için o süreç bir demo süreciydi. Şimdi yeni zeminin eşiğindeyiz. Şuan telafi eğitimlerinin yapıldığı bir zaman dilimi içersindeyiz. Seyreltilmiş sınıflarla yapılması gereken, sosyal mesafeye dikkat edilmesi gereken, okul sağlığı hijyen boyutuyla son derece önemli tedbirlerin alınması gereken, altyapı olarak okulların desteklenmesi gereken, bir sürü iş yükünün olduğu bir süreç. Ama bu süreçte de yeterli hazırlık yapmak için yaz dönemi ve geçen dönemin de tecrübesiyle yeterli zaman vardı.''

RİSKSİZ YERLERDE EĞİTİM BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI

Devlet tarafından iller bazlı, yerleşim yerleri bazlı vakaların yüksek-düşük boyutlarıyla bir süreç kontrolü olduğunu söyleyen Yalçın, risksiz olan bütün yerlerde eğitim hiç kesintiye uğramadan başlamalı dedi. Yalçın, diğer yerlerde de ilk fırsat bulunduğunda yüz yüze eğitimi başlatacak şekilde bir planlama olmalı diyerek merkezi olarak aç-kapa şeklinde yapılabilecek bir adımın çok yürütülebilir olduğunu düşünmediğini ifade etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Milli Eğitim Bakanlığı'nın; yüzyüze eğitim, uzaktan eğitim, çevrimiçi, paket yayın gibi bütün imkanların devreye sokulması gereken bir süreç yürüttüğünü belirterek, 'bir milyona yakın sınıfı EBA'dan bu anlamda canlı yayın altyapısı ile yapılabileceğini bakan ifade etti. Bir de EBA'nın geriye dönük, depolanmış bilgilerinin ulaşılabileceği gibi alternatif seçenekler söz konusu. Herkese görev düşüyor bu süreçte' ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA