MEDYA
Giriş Tarihi : 16-09-2020 17:02

RTÜK’ten iki kanala Erol Mütercimler cezası

RTÜK, Erol Mütercimler’in İmam Hatip Lisesi mezunlarına yöneliki ifadelerini yayınlayan “Haber Global” televizyonuna 3 kez program durdurma ve üst sınırdan idarî para cezası uyguladı. RTÜK, ayrıca Mütercimler’in Meltem TV’de dile getirdiği Sakarya bölgesi hakkındaki sözlerine de ceza verdi.

RTÜK’ten iki kanala Erol Mütercimler cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Haber Global televizyonu hakkında 8 Eylül tarihinde başlattığı incelemeyi tamamladı. “Saynur Tezel ile Kayıt Altında” isimli programı inceleyen Üst Kurul, program konuğu Erol Mütercimler’in “Ama sonuca bakın; o İmam Hatip’ten mezun olmuş olanlar, karşımıza bakın ne olarak çıkıyor: Cinsî sapık, sahtekâr, ahlâksız…” ifadelerini 6112 sayılı Kanun’a aykırı buldu.

Program sunucusunun sarf edilen sözlere müdahale etmediğini belirleyen RTÜK, yasanın 8. Maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri … Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” hükmü ihlâl edildiğinden Haber Global’e 3 kez program durdurma ve üst sınırdan para cezası uygulanmasına karar verdi.

Meltem TV’ye de Mütercimler cezası

Haftalık olağan toplantısını yapan RTÜK, Meltem TV’de yayınlanan “Akıl Oyunu” programı hakkında hazırlanan uzman raporunu da görüştü.

Programın konuk yorumcusu olan Erol Mütercimler’in Sakarya Akyazı’da tarikat şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın bir çocuğa cinsel istismarda bulunması konusunda, “Arkadaş bu Sakarya bölgesindeki, buradaki bu rezalet nedir ya, bu bölgedeki? Niye burada bütün tarikatlar, niye burada yuvalanmış? Hayır, ben söylüyorum, niye burada yuvalanmış? Buranın bir özelliği var. Neyse bilmem. Bak bu Sakarya bölgesinin orada oturanların kalpleri kırılırsa da canları cehenneme, kırılsın” ifadeleriyle eleştiri sınırlarının aştığına karar veren Üst Kurul, Meltem TV’ye 3 kez program durdurma ve idarî para cezası verdi.

TELE 1’e para cezası

TELE 1’de yayınlanan  “Forum Hafta Sonu” programının konuğu Mine Kırıkkanat’ın “…dolayısıyla AKP bir buçuk kuşakla birlikte milyonlarca ne yazık ki eğitilmiş cahil yarattı.”, “…sözsel belleği olan ondan da her şey uçan bir seçmen kitlesi, özenle yetiştirdikleri, cehaletle eğittikleri seçmen kitlesi” “Yani zaten yetiştirdikleri cahil seçmenlere mikrofon tutulduğunda CHP’yi iktidar sananlar var. Anlatabiliyor muyum?” cümlelerinin yasada yer alan “Irk renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez” ilkesini ihlâl etmesi sebebiyle Tele 1’e idarî para cezası uyguladı.

Selçuk Tepeli’nin ‘düdüklemek’ ifadesine ceza

FOX Ana Haber’de 7 Eylül’de ilk kez ekrana çıkan Selçuk Tepeli’nin sunduğu, 8 Eylül tarihli ana haber bülteninde otoyol ve köprü ücretlerinin yüksekliğini eleştirirken kullandığı, “Yani geçen varsa bilir. Orada ne kadar düdüklendiğini gerçekten anlamıyorsun” cümlesinde geçen “düdüklemek” ifadesini ‘argo’ olarak değerlendiren RTÜK, yayındaki ifadenin, Kanun’da yer alan “Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” ilkesini ihlâl ettiği gerekçesiyle FOX’a idarî para cezası uygulanmasına karar verdi.

Sahte ürün ve ilaç pazarlamasına yine ceza

Kurul toplantısında sahte ürün ve ilâç pazarlaması yapan yayıncılar yine mercek altına alındı. Sağlık beyanıyla bitkisel ilaç satışı yapılan Kanal Yalova, Anadolu TV, BLD, Nehir, Dolunay INT kanallarına çeşitli yaptırımlar uygulandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA