YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 17-09-2020 12:15   Güncelleme : 17-09-2020 12:31

İşçiler, TCDD'yi kendilerini 17 aydır bekletmekle suçluyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) 2019 Nisan ayında duyurduğu 356 işçi alımı sonuçları yılan hikâyesine döndü. İşe alım ilanına başvuran adaylar tepkili…

İşçiler, TCDD'yi kendilerini 17 aydır bekletmekle suçluyor

Kurumun Resmi Gazete'de yayımlanan, 86 tren teşkil işçisi, 42 demir yolu yapım, bakım ve onarım makinesi operatörü, 188 demir yolu hattı bakım onarımcısı, 40 liman vinç operatörü olmak üzere toplam 356 işçi alımı ilanına başvuran ve KPSS şartı aranmayan adaylar sözlü sınav ve güvenlik soruşturması aşamalarını geçerek 11 Eylül 2020 tarihi itibariyle başladılar.

Sınav sonuçlarını 1 yıldan uzun süre sonra öğrenen adaylar, 188 kişilik kadronun iptal edildiğini gördü. mağdur olduğunu söyleyen işçi adayları, TCDD'yi kendilerini 17 ay boşu boşuna bekletmekle suçluyor.

2019 Ağustos ayında başvurularını tamamlayan ve mülakata giren adaylar, bu aşamaların üzerinden aylar geçmesine rağmen sonuçların açıklanmamasına tepki gösterdiler. İlgili makama sorular sorular neticesinde pandemi şartları ve güvenlik soruşturması süreci cevabını aldılar.

Ağustos 2019’da yapılan mülakatın sonuçlarını 11 Eylül’de açıklayan TCDD, 188 kişilik kontenjana sahip “demiryolu hattı bakım onarımcısı” ilanının iptal edildiğini duyurdu.

TCDD iptal gerekçesinde, “Teşekkülümüz işyerlerine yönelik ‘Demiryolu Hattı Bakım Onarımcısı’ sanat kolunun ‘emniyet kritik’ vasıflı meslek haline gelmesinden dolayı Demiryolu Hattı Bakım Onarımcısı alımı iptal edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu değişikliğin 2016 yılına ait olduğunu, alımın yapıldığı iş kollarında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirten işçiler iptal kararının geri alınmasını istedi.

İşe alınmayan işçiler Erzincan'da buluşarak tepkilerini dile getirdi. 356 kişilik alımda, aynı koşullarda çalışacak 188 işçi kadrosunun iptal edilmesine tepki gösteren adaylar, kendilerine hiçbir açıklama yapılmaksızın başvurdukları kadronun iptal edildiğini söyledi.

Erzincan’da tepkilerini dile getiren adaylar; “bu hukuksuz tutumun kabul edilemez olduğu aşikardır. 188 işçinin işe alımının iptalini tanımıyoruz. Söz konusu 17 ayda ne değişti? İşe alım kriterlerinde bir değişiklik mi oldu? Bu hususların kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz” dediler.

İşçilerin sürecin en başından bu yana mağdur edildiğini söyleyen CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Mülakat sonuçlarının gecikmesiyle ilgili 30 Ekim 2019’da dönemin Ulaştırma Bakanı’na soru önergesi vermiştik. Önergede sonuçların açıklanmadığı her gün işçilerin mağduriyetinin arttığını söylemiştim ancak bakanlık, 10 Ocak 2020’de verdiği yanıtta, sürecin devam ettiğini söylemekle yetinmiş konuyla ilgili herhangi bir adım atmamıştı. Şimdi de işçilere 1,5 yıl sonra iptal kararını tebliğ ediyor. Aylardır işe başlama hayali kuran, tüm hazırlığını buna göre yapan işçilerin ve ailelerinin yaşadığı mağduriyetin hesabını kim verecek?” diye konuştu.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Karasu, “Başvuru sürecinde tüm şartları sağlayan, aradan geçen 17 ayda TCDD tarafından bekletilen, kazanılmış hakları elinden alınan 188 işçi kardeşimiz bu çifte standartı hak etmiyor. TCDD yönetimini bu hatadan dönmeye davet ediyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA