GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-09-2020 19:07   Güncelleme : 17-09-2020 19:23

Davayı kazanan Cem Uzan: TMSF yargılanacak

Fransa’da Temyiz Mahkemesi, TMSF yetkililerinin Cem Uzan’ın Paris’teki evini basarak 2 milyar euro tutarındaki hisse senetlerine el koymasını “yasa dışı” olarak değerlendirdi. Uzan, “TMSF yargılanacak” dedi.

Davayı kazanan Cem Uzan: TMSF yargılanacak

İş insanı ve Genç Parti’nin kurucusu Cem Uzan, Fransa’da Türkiye’ye karşı bir dava daha kazandı. Fransız Temyiz Mahkemesi, TMSF temsilcilerinin Uzan’ın Fransa’daki evini basarak 2 milyar euro değerindeki hisse senedine el koymasını özel hayatın mahremiyetine aykırı bularak “yasa dışı” olarak değerlendirdi.

“ÇEAŞ’a ait hisse senetlerini geri alma yolu açıldı”

DW Türkçe’den Beraat Gökkuş’un haberine göre, mahkeme heyetinde yer alan 12 yargıç tarafından verilen kararla Uzan’ın avukatı müvekkilinin Kepez ve ÇEAŞ’a ait hisse senetlerini “geri alma yolunun açıldığını” söyledi.

Avukat Matthias Pujos, mahkemenin kararında Fransa topraklarındaki özel mülklerin “dokunulmazlığı” hakkının çiğnenemeyeceğine vurgu yaptığını belirtti.

Uzan: TMSF yargılanacak

Cem Uzan, DW Türkçe’ye mahkemenin kararıyla ilgili olarak “TMSF, 2017 Ağustosu’nda Paris’teki evime, ben Paris dışındayken, kapıları özel testereler ile kesip girdi. Alt mahkeme zaten TMSF aleyhine karar vermişti. Şimdi ise en üst yetkili Fransız mahkemesi de TMSF’nin haneye tecavüz ve haneye ve normal yaşama saldırmış olduğunu kesin karara bağladı. Bu kararın temyizi yok. TMSF ve TMSF avukatları bundan sonra ceza davalarında yargılanacaklar” diye konuştu.

TMSF temsilcileri, 25 Ağustos 2017’de Cem Uzan’ın Paris’teki evine kendisi orada bulunmadığı sırada baskın yaparak hisse senetlerini almıştı. Uzan daha önce bu konudaki davayı Fransa İstinaf Mahkemesi’nde kazanmış, Türkiye Hükümeti ise davayı temyize taşımıştı.

Uzan AİHM’de de kazanmıştı

Cem Uzan hakkında Haziran 2003’te Genç Parti lideri olduğu dönemde, ailesinin sahip olduğu ÇEAŞ ve Kepez Elektrik’e devlet tarafından el konulmasının ardından Bursa’da yaptığı konuşma sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirirken kullandığı ifadeler sebebiyle hakaret davası açılmıştı. Uzan, bu davada Eylül 2008’de 8 ay hapis ve 688 lira para cezasına mahkûm edilmiş, bu ceza Denetimli Serbestlik Yasası uyarınca 1 yılı rehber kontrolünde olmak üzere 5 yıl adlî denetim ve öfke kontrolü kitabı okumaya çevrilmişti.

Uzan, bu karara karşı AİHM önünde açtığı ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı davasını da Mart 2018’de kazanmıştı. AİHM, siyasî bir lider olarak Cem Uzan’a verilen cezayı “orantısız ve demokratik bir toplumda gereksiz” bulmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA