Konuşmadan Olmaz
Giriş Tarihi : 18-09-2020 15:22   Güncelleme : 18-09-2020 20:34

Toplumdaki kutuplaşma ve uzlaşı arayışı

Fatma Nur Önal'ın sunduğu Konuşmadan Olmaz programında bu hafta Türkiye gündemine dair adalet ve birleştirici dil vurgusu yapıldı.

Toplumdaki kutuplaşma ve uzlaşı arayışı

TV 5'de yayınlanan 'Konuşmadan Olmaz' programında Fatma Nur Önal'ın bu haftaki konukları; Av. Alev Sezen, Av. Tuba Torun ve Gazeteci Arzu Erdoğral oldu.

İçişleri Süleyman Soylu'nun ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamalarını yorumlayan konuklar ayrıca tutuklu gazeteciler ve çoklu baro sistemi hakkında da açıklamalarda bulundular.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Türkiye'deki temel problemlerin tartışılmasının ardından çözüm adına görüş bildiren konuklar ayrıştırıcı değil birleştirici bir ortam oluşması gerektiğini vurguladırlar. Konuyla ilgili Av. Alev Sezen, 'Türkiye'nin daha güzel, daha olumlu bir dile ihtiyacı var' dedi. 'Milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var' diyerek konuşmasını sürdüren Sezen; 'Ege ve Doğu Akdeniz'de yaşananları görüyoruz. Bizim bir arada olmamız gereken bir süreçte tüm devlet yetkililerinin, siyasilerin ve herkesin uslübuna dikkat etmesi, birleştirici bir uslüp kullanması, ayrıştırıcılıktan vazgeçmesi gerekiyor' diyerek temennilerini iletti.

BİRBİRİMİZE TAHAMMÜL ETMEYİ ÖĞRENMELİYİZ

Gazeteci Arzu Erdoğral'da Türkiye'de her kesimin karşılıklı olarak üsluplarını kontrol etmesi gerektiğini belirtti. Erdoğral, 'üsluplu olmayı yalnızca bir kesimden isteyemeyiz, böyle bir sorun varsa bu herkesin sorunu. Herkesin üslubunu düzeltmesi gerekiyor. Herkesin birbirinin görüşüne tahammül etmesi gerekiyor. Birbirimizie tahammül etmeyi öğreneceğiz bu ülkede. Bence en büyük sorun bu, bunu gidermemiz gerekiyor' dedi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI EN AZ EKMEK SORUNU KADAR ÖNEMLİDİR

Daha sonra Av. Tuba Torun Türkiye'deki adalet sorunlarına değinerek, yargının bağımsız olması gerektiğini vurguladı. Torun, 'yargı bağımsızlığı da en az ekmek sorunu kadar önemlidir. Bir an evvel bu konuda bir tavır geliştirip, söylemler geliştirip politika üretmek gerekir. Biz barış içinde, daha huzurlu bir ülke istiyoruz. Bu yüzden de benim dileğim yargı bağımsızlığ anlamında çözüm bulunmasıdır' ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA