Ters Açı
Giriş Tarihi : 19-09-2020 15:33   Güncelleme : 19-09-2020 15:43

Karaduman: Borca ve faize dayalı ekonomi anlayışı terk edilmelidir.

Abdulkadir Karaduman: Ülkemiz kaynakları yetersiz olan değil, kaynakları sadece belirli çevreleri zengileştirmek için kullanıldığından yoksullaştırılmış bir ülkedir. Borç ve faize dayalı ekonomi anlayışı terk edilmeden sorunların çözülmesi mümkün değildir.

Karaduman: Borca ve faize dayalı ekonomi anlayışı terk edilmelidir.

TV 5'de Yunus Emre İşci'nin sunduğu Ters Açı programına konuk olan Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özellikle gençlerin sorunlarına vurgu yapan Karaduman çarpıcı rakamlar paylaştı.

Gençlerin sorunlarını özetleyen Abdulkadir Karaduman, ''kendi ülkenizdeki insanlara bir gelecek vaat edemezseniz, kendi ülkenizdeki insanların bu ülkede hayal kuracakları bir ortam oluşturmazsanız, ki bunu sağlayan en büyük problemlerden bir tanesi işsizliktir. Dolayısıyla insanların da huzur içerisinde yaşamaları mümkün olmayacaktır'' dedi. Karaduman ayrıca iktidarın gerçeklerin üzerini örtmek için ortaya koyduğu performansı ülkedeki sorunları çözmek için ortaya koyduğu takdirde yaşanabilir bir Türkiye'nin mümkün olacağını belirtti.

Karaduman, ''ülkemiz kaynakları yetersiz olan değil kaynakları sadece belirli çevreleri zenginleştirmek için kullanıldığı için yoksullaştırılmış bir ülkedir diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

''Sadece israf ve yolsuzlukla mücadele edildiği takdirde 100 milyar liralık bir kaynağın oluşturulması mümkün. Ve bu 100 milyar lirayla çok ciddi bir kitleye insanlara iş imkanı sağlayabilirsiniz. Ama bu insanlara istihdam sağlayacak olan imkanların tamamını farklı kaynaklara, tüketime dayalı bir şekilde verimli olmayan bir şekilde kullanırsanız bu sorunu çözmeniz asla mümkün olmayacaktır. Bugün %50'nin üzerinde genç borçlu vaziyettedir. %70'in üzerinde gençlerde bugün ülkede gelecek hayali kurmama vaziyetindedir.''

Hükümetin ekonomi anlayışını eleştiren Karaduman, dışa bağımlılıktan kurtulma vurgusu yaptı. ''Yaşadığımız bunca problemin temeli, ithalata, faize, borca, dışa bağımlı bir ekonomik sistemdir. Dolayııslya sizin bütün girdileriniz ithalata dayalıysa ve her geçen gün ithalatınız artıyor ihracatınız azalıyorsa bu sizin dışa bağımlı olduğunuzu gösterir diyen Karaduman daha sonra, ''borca dayalı, faize dayalı, ithalata dayalı ekonomi anlayışı terk edilmeden bu sorunların çözülmesi mümkün değildir. Geçtiğimiz yıl 2020 yılı bütçesi için faize verilen para 138 milyar liraydı. Bu paraların tamamı Anadolu insanın kendi alın teri ve emeğinden faizci ve rantiyeci kesime harcanmış olan para'' ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA