SİYASET
Giriş Tarihi : 22-09-2020 15:20

“Hükümet, uzaktan eğitim için yoksul ailelere destek vermeli”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç, “Bilgisayar, tablet ve internet erişimi olmayan öğrencilerin sorunları giderilmelidir. Durumu müsait olmayan ailelere teknoloji ve internet erişimi desteği sağlanması en önemli ihtiyaçtır” dedi.

“Hükümet, uzaktan eğitim için yoksul ailelere destek vermeli”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, salgın döneminin eğitim sorunlarını dile getirdi ve ekonomi yönetimini eleştirdi.

Şerafettin Kılıç, okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. Sınıf öğrencileri haricindeki öğrencilerin eğitimlerine ne şekilde devam edeceklerinin henüz belli olmadığını hatırlatarak, uzaktan eğitimde yaşanan sıkıntılara işaret etti.

“Hükümet, uzaktan eğitim için yoksul ailelere destek vermeli”

Uzaktan eğitim uygulayan bazı ülkelerin, bu sürecin daha verimli olması için ücretsiz internet, bilgisayar ve tablet dağıtımı, bant ağını genişletme, ailelere eğitim desteği sağlama gibi destekleri devreye koyduklarını belirten Kılıç, “Ülkemizde ise uzaktan eğitime geçildikten sonra uygulamada pek çok sorun oluştu. (…) Eğitim alanında tam bir karmaşa ve kaos yaşanıyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın topu Bilim Kurulu'na, Bilim Kurulu’nun Cumhurbaşkanlığı'na, Cumhurbaşkanlığı’nın da YÖK'e attığını ifade eden Kılıç, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin, yarını göremez durumda olduklarını, yoksul ailelerin çocuklarının uzaktan eğitime dâhil olamadıklarını söyledi.

Kılıç, hükümete şu tavsiyede bulundu:

“Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitime dâhil olamayan çocukların uygulamalardan faydalanabilmesi için gerekli önlemleri acilen almalıdır. Bilgisayar, tablet ve internet erişimi olmayan öğrencilerin sorunları giderilmelidir. Durumu müsait olmayan ailelere teknoloji ve internet erişimi desteği sağlanması en önemli ihtiyaçtır. Ayrıca bu öğrencilerin eğitim açıklarını gidermek için çalışmalar yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, imkân bulamadığı için teknoloji kullanım bilgisi olmayan ailelerin uzaktan eğitim araçlarını kullanabilecekleri bilgilendirme çalışması yapılmalıdır.

Mesleki ve teknik eğitim gören öğrenciler için alternatif yöntemler devreye konulmalıdır. Bu süreçte öğrencilerde meydana gelen konu eksikleri, öğrenme kayıpları belirlenerek telafi için planlamalar yapılmalıdır. Yüz yüze öğretim süresi ilkokul öğrencileri için mümkün olduğunca artırılmalıdır. Sınıf mevcudunun fazla olduğu okullarda öğrencilerin gruplara bölünerek dönüşümlü olarak okula gelmeleri, böylece örgün eğitim ile bağlarının tam kopmaması sağlanmalıdır.”

“Ödemesiz dönem bitti, ödemeler için ise para yok”

Son zamanlarda iş insanlarının, meslek örgütlerinin ve sektörel birliklerin çok ciddi uyarılar yaptıklarını ve büyük kaygılar taşıdıklarını belirten Kılıç, “Artık bazı sıkıntılar saklanamaz hale geldi. Bazı kesimler için ise artık adeta ‘deniz bitti’ denilecek seviyeye gelindi. Özel okullar başta olmak üzere, servisçi, kantinci, kırtasiyeci gibi sektörler işte bu seviyededir” dedi.

Bunun yanı sıra, esnafa ve işletmecilere verilen kredi destekleri, vergi ötelemeleri gibi konularda da ödemesiz dönemin bittiğini ve ödenmesi gereken borçların yanına yenilerinin de eklenmiş olduğunu dile getiren Kılıç, “Zaten desteklerin çoğu faizli banka kredisi ile birkaç ay borç ertelemeden oluşuyordu. Şimdi o borçların ödenme zamanı geldi ve bu piyasa koşullarında ne kazanç var, ne de ödemeler için elde avuçta olan bir birikim var” diye konuştu.

Şerafettin Kılıç, bütün dünyada ekonomik dengeleri etkileyen bir salgın gerçeği olduğunu, ancak ekonomide son yıllarda yaşanan kriz halini tamamen salgın sürecine bağlamanın doğru bir yaklaşım olmayacağını söyledi.

Şerafettin Kılıç, “Yanlış ekonomik politikalardan vazgeçmeden, inandırıcı olmayan rakamlarla algı operasyonu yaparak hiçbir şey düzelmez. Üretime yönelik olmayan yatırımlardan uzaklaşılmalı, başta tarımsal üretim olmak üzere, kalkınmaya ve üretime dayalı ekonomiye geçilmelidir” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA