Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-09-2020 17:49

Amerikalı muhalif gazetecinin İstanbul’daki şüpheli ölümü

İnternet sitesinde kendini “Batı Empeyalizmi’ne ve dünyaya empoze edilen Batı rejimine karşı savaşan bir devrimci, enternasyonalist ve gezgin” olarak tanımlayan Rusya doğumlu ABD’li gazeteci Andre Vltchek, İstanbul’da ölü olarak bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olay hakkında soruşturma başlattı.

Amerikalı muhalif gazetecinin İstanbul’daki şüpheli ölümü

Chomsky ile kitap yazdı

DW Türkçe’nin haberine göre Vltchek, internet sitesinde kendini “Batı Empeyalizmi’ne ve dünyaya empoze edilen Batı rejimine karşı savaşan bir devrimci, enternasyonalist ve gezgin” olarak tanımlıyordu.

Vltchek’in yazdığı kitaplar arasında ABD’li ünlü dil bilimci ve aktivist Noam Chomsky ile birlikte kaleme aldığı “Batı terörizmi üzerine” adlı kitap da bulunuyor.

Yine kendi internet sitesindeki bilgiye göre Vltchek; Irak, Suriye, Bosna, Ruanda ve Sri Lanka dâhil onlarca ülkedeki savaş ve çatışmaları takip etti.

Olay nasıl gerçekleşti?

DHA’nın haberine göre, Rusya doğumlu 57 yaşındaki Amerikalı gazeteci Andre Vltchek, eşi Rossie İndira Vltchek ve iki şoförle birlikte 9 gün kaldığı Samsun’dan kiraladığı VIP araçla İstanbul’a yola çıktı.

Saat 05.30 sıralarında kalacakları otelin önüne geldiklerinde eşi, Vltchek’i uyandırmak istedi. Vltchek’in hareket etmediğini gören eşi ve şoförler, sağlık ekiplerine haber verdiler. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Vltchek’in öldüğünü belirledi.

Polis ekipleri sokağa güvenlik şeridi çekti. Olay yeri inceleme ekipleri ise araçta inceleme yaptılar. Belgeselci ve araştırmacı gazeteci Andre Vltchek’in ölümünün, polis kayıtlarına “şüpheli ölüm” olarak geçtiği öğtrenildi. Vltchek’in cenazesi, Adlî Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Araç, incelenmek üzere emniyet otoparkına çekildi. Polis, Vltchek’in eşinin ve şoförlerin ifadesini aldı.

Lemesurier de aynı bölgede ölü olarak bulunmuştu

Eski İngiliz askerî istihbarat görevlisi ve Suriye Acil Yardım Derneği Kurucu Başkanı James Gustaf Edward Lemesurier de geçen yıl Kemankeş Karamustafapaşa Mahallesi’ndeki evinin önünde ölü olarak bulunmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA