SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2020 16:09

Karamollaoğlu: İşkence varsa önleyin, yoksa millete açıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Van’ın Çatak ilçesinde gözaltına alınan 2 kişinin helikopterden atıldıkları iddiasını değerlendirirken, “İşkence bir insanlık suçudur. Varsa, muhakkak önlenmelidir. Eğer yoksa, bu iddianın doğru olmadığı millete izah edilmelidir. İşkence iddiaları bir ülke için en bük bir utanç vesilesidir, bunu kimse unutmasın” dedi. Karamollaoğlu, işkence iddialarının araştırılmasını istedi ve konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

Karamollaoğlu: İşkence varsa önleyin, yoksa millete açıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında, gündemdeki siyasî konuları değerlendirdi.

Konuşmasına, hafta başında açıkladığı eğitim raporunu hatırlatarak başlayan Karamollaoğlu, iktidarın bu raporu dikkate alması hâlinde, birtakım problemleri çözme imkânı ortaya çıkacağını söyledi.

EBA TV’de yaşanan sorun

Millî Eğitim Bakanlığının iddialarına rağmen Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) çöktüğüne işaret eden Karamollaoğlu, “İktidar problemin ne olduğunu anlamak istemiyor veya anlamakta zorluk çekiyor” dedi. Karamollaoğlu, Bakan Ziya Selçuk’un “Biz, bundan memnuniyet duyduk; çünkü çok talep doğdu. Bu talep, beklentimizin üstünde” dediğini hatırlatarak, “Akıl alır bir şey değil! Türkiye’de 18 milyon öğrenci olduğunu herkes biliyor. Buna rağmen öyle bir sistem hazırlıyorlar ki, öğrencilerin hepsi bu sistemden yararlanmak istemez kanaati taşıyorlar. Bu halimize ağlar mısın güler misin?” diye konuştu.

Türkiye’de televizyonu, interneti olmayan aileler olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Böyle bir sistem ve anlayışla milli eğitim yürümez” dedi.

“İstişareyi de sizin gibi düşünmeyenlerle yapın”

Karamollaoğlu, daha sonra Korona Virüsü salgınını değerlendirdi.

Karamollaoğlu, bu konuda fikir beyan eden meslek kuruluşlarına ‘terörist’ muamelesi yapılmasını ve ‘Türk Tabipleri Birliği (TTB) kapatılsın’ taleplerini eleştirdi.

Geçtiğimiz hafta Türk Tabipleri Birliği’ni, Eczacılar Odasını, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nı ziyaret ettiklerini, bugün de bu kapsamda Odalar Birliği’ni ziyaret edeceklerini kaydeden Karamollaoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı da ziyaret ettiklerini hatırlattı.

Karamollaoğlu, “Ben o ziyareti sadece bilgi almak maksadı ile yapmıştım. Bize gerekli bilgileri verdiler; biz de bazı konularda tavsiyelerimizi ilettik” dedi.

Hükümete, “İstişareden korkmayın. İstişareyi de kendinize yalakalık yapanlarla değil, kendiniz gibi düşünmeyenlerle yapın. O zaman isabetli tedbir alma imkanı ortaya çıkar” tavsiyesinde bulunan Karamollaoğlu, “Siz hadiselerin vahametini ölçmez gizlerseniz o zaman tedbirleri yeterli miktarda alamazsınız” dedi.

“Hastanelerin güvenliği artırılmalı”

Karamollaoğlu, Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına saldırısını da değerlendirdi.

Karamollaoğlu, “Bu, kabul edilebilir bir şey değil. Buradan çok açık söylüyorum; geçmişte de bu problemdi, özellikle de hastanelerin acil servisleri bu tür saldırılara karşı koyacak güvenliğe sahip değil. İktidarın hastanelerin özellikle yoğunluğu fazla olan hastanelerin acil servislerine daha fazla güvenlik mensubu ile korumaları icap eder” diye konuştu.

Karamollaoğlu, sağlık çalışanlarının hiç olmazsa salgın sürecinde maaşlarının artırılması gerektiğini söyledi.

“Ekonomik sıkıntıların konuşulmasını istemiyorlar”

Bugün Türkiye’nin en büyük probleminin ekonomik sıkıntılar olduğunu ancak iktidarın bunun konuşulmasını istemediğini ifade eden Karamollaoğlu, “Hâlâ ekonomimizin uçtuğunu iddia ediyorlar” dedi.

“Neyin pik yaptığını hatırlatalım”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ekonomimiz pik yaptı” dediğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Biz, Sayın Cumhurbaşkanı’na rakamlarla kısaca neyin pik yaptığını hatırlatmak istiyoruz” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

 “Dolar 7.60 ile pik yaptı. Euro 9 lira ile pik yaptı. İşsizlik, resmî rakamlarla 4 milyon 166 bin kişi ile pik yaptı. Dış borç, 431 milyar dolar ile pik yaptı. Deniz bitti, duvara tosladılar… Bunun zararını bu ülke çekiyor ne yazık ki.”

GSS Borcu Olan 5 Milyon Kişi

Esnafın ticarî borçları ile vergi borçlarına da değinen Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun yanı sıra ülkemizde Genel Sağlık Sigortası borcunu ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan 5 milyon vatandaşımız vardı. Bunlarla alâkalı geçtiğimiz yıl çıkan bir kararname ile 31 Aralık 2020’ye kadar sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı tanındı. Şimdi yıl sonu yaklaşıyor. Bu insanlarımızın durumu ne olacak, sormak istiyorum.”

İktidarın yeni tedbirler almaması hâlinde milletin büyük bir sıkıntının içine gireceğini belirten Karamollaoğlu,  “Bu tedbirlerin uzatılması bir ihtiyaç, olmazsa olmazdır. 2019 yılında daha salgın ortada yokken 3 milyon 300 bin kişiye haciz uygulaması geldi, SGK primlerinden ve vergi borçlarından dolayı. Şimdi yine ödeyemiyorlar. Bu konularda iktidarın gerekli tedbirleri bir an önce alması gerektiğini bir defa daha hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

“Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmüne sessiz kalamayız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan baskıları da değerlendirdi.

Karamollaoğlu, bu konuda şunları söyledi:

“Milyonlarca insan kamplara toplanıyor, beyin yıkamasına tabi tutuluyor, inançlarından örflerinden adetlerinden vazgeçirilmeye çalışılıyor. Bunlarda Allah korkusu var mı? Yok tabii. İnanç yok ki Allah korkusu olsun. Ne yazık ki bütün dünyada Çin’in bu zulmüne karşı ciddi tepkiler doğarken, maalesef ülkemizde bununla ilgili tepkiler bastırılmaya çalışılıyor. Bir grup cesaret göstermişler, Çin zulmünü telin etmek için yürüyüş yapıyorlar, birileri tarafından terörist olarak adlandırılıyorlar. Allah’tan korkun! Biraz utanma icap eder. Aynı muameleye sizin anne babalarınız tutulsa ne yapacaktınız? Türkiye’de bir grup, “Çin Muhipleri Cemiyeti” gibi davranmayı alışkanlık hâline getirdi. ‘Çin hata yapmaz; Türkiye’nin büyük dostu’ zihniyeti ile hareket ediyorlar. Elbette Çin ile ilişkilerimizin iyi olmasını biz de isteriz; ama Çin’in Uygurlara zulüm yapmasına rıza gösteremeyiz.  Bu da bizim vicdan borcumuz. Zulüm kimden gelirse gelsin, mazlum kim olursa olsun, zulmün karşısında mazlumun yanında olacağız. Çin zulmü bütün dünyanın gündeminde ama bizim iktidarın gündeminde değil”

Doğu Akdeniz’de yaşananlar

Temel Karamollaoğlu, basın toplantısında Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere de değindi.

Artık diyalogun başlaması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, bu konuda her zaman iktidarın yanında olmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Karamollaoğlu, “İktidar yanış yaptığı zaman da itiraz etik. Annan Planı’nda iktidarın karşısındaydık. ‘Olmaz; Kıbrıs’ı satamazsınız!’ dedik. Bizim lafımızı Allah’tan Rumlar ters tarafından anladılar; onlar karşı çıktığı için bugün KKTC var. ‘Mavi Vatan’ dendi elbette yanınızdayız; Karadeniz’de gaz bulundu, biz de sevindik. Tekrar tekrar söylüyoruz; öyle bir dış politika uyguluyorlar ki, aralarında husumet olanlar, Türkiye söz konusu olunca Türkiye’ye karşı ittifak ediyorlar. İşte ABD ve Rusya Suriye’de, Libya’da Akdeniz’de karşımızdalar”diye konuştu.

Şimdi Yunanistan’la yeniden masaya oturulduğuna işaret eden Karamollaoğlu, “Biz, her zaman diyalogdan yana olduk; ama Ege’de verilen tavizleri nasıl geri alacaksınız, merak ediyorum” dedi.

Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün adaların silahlanmasına göz yumuldu. Şimdi kendi haklarımızı alabilmek için yeni bir çabanın içine giriyoruz. Şu anda İslâm âleminde yalnızlaştık. İslâm âleminde bizi destekleyecek birkaç ülke kaldı. Ne D8 hayatta ne İİT hayatta… Bu kadar acziyet hakikaten nasıl sergilendi bunu anlamak mümkün değil. Onun için maalesef dış politikada sınıfta kaldılar, istikameti yitirdiler, pusulayı yitirdiler.”

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, ABD’nin İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına yönelik karar tasarısını reddettiğine işaret eden Karamollaoğlu, “Bu bizim sevindirici bir gelişmedir” dedi.

Dertlerimiz saymakla bitmiyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, basın toplantısının sonunda, vatandaşların kendilerine ilettikleri bazı sıkıntıları da dile getirdi. Karamollaoğlu, bunları şöyle sıraladı:

-           Trakya Bölgesi’nde yaşanan su sıkıntısı endişe verici boyutta…

-           İktidar, Trakya özelinden yola çıkarak yağış sıkıntısı çeken bölgelerde tarıma şimdiden destek vermelidir.

-           Yunanistan ile yaşanan sıkıntı sebebi ile Edirne esnafı da sıkıntı çekmekte. Esnafa gerekli destekler verilmelidir.

-           Beraat edip hâlâ memuriyete döndürülmeyen mağdur vatandaşlarımız zor durumdadır. Beraat etmiş bir insanın hakkını vermemek zulümdür. İktidar bu konuda bir an önce acil bir adım atmalıdr.

-           Van’da iddia edilen ve vahim bir şekilde hepimizi endişelendiren işkence iddialarının ise araştırılmasını istiyor ve konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.

İşkence bir insanlık suçudur. Varsa, muhakkak önlenmelidir. Eğer yoksa, bu iddianın doğru olmadığı millete izah edilmelidir. İşkence iddiaları bir ülke için en bük bir utanç vesilesidir, bunu kimse unutmasın.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA