SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2020 22:15   Güncelleme : 24-09-2020 15:57

“Belediye başkanlarımız, belediye başkanlıklarını yapacaklar”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adayı olup olmayacaklarına dair bir soru üzerine, “Belediye başkanlarımız, belediye başkanlıklarını yapacaklar. Sıcak siyasetin olabildiğince dışında kalacaklar; ama bütün çabalarını, bütün emeklerini, yönettikleri kente verecekler. Bunu istiyorum ben” dedi.

“Belediye başkanlarımız, belediye başkanlıklarını yapacaklar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programında Şirin Payzın’ın sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı adayı gösterme düşüncesi olup olmadığına dair bir soru üzerine, şu açıklamada bulundu:

“Sayın Abdullah Gül, bizim siyaset dünyamızın önemli aktörlerinden birisidir; kabul etmek gerekir. Demokrasiye bağlılığını değişik ortamlarda vurgulamıştır. Bunu da saygıyla karşılarım; ama cumhurbaşkanlığı adaylığı için (geçmişte) bana böyle bir soru sorulduğu için, ‘Yahu niye bu soru soruluyor? Yani özellikle AK Parti kanadı, Abdullah Gül ismini bir türlü içine sindiremiyorlar. Sindiremeyebilirler yani. Niye korkuyorlar?’ diye, bu soruyu da sordum. Bu, hemen ‘Efendim siz koşulsuz, işte bilmem ne falan filan, işte CHP’nin adayı vesaire falan filan’ bir kısır, gereksiz, lüzumsuz bir tartışma başladı. Ortada bir aday yok, adaylık yok, bir talep yok, bir şey yok. Yani biz, bir Millet İttifakı’yız. Millet İttifakı’nın aktörleriyle, yani liderleriyle oturup konuşmadan benim, tek başıma oturup karar almam, o zaman kurduğumuz ittifaka ihanet olur. Yaniz biz, böyle bir söylem üzerinden bütün ittifakı darmadağın edip, efendim onları tamamen dışlayıp ‘Ben bildiğimi okurum’ derseniz, bu, demokrasi kültürüne de zarar verir.”

Şirin Payzın’ın, “O zaman sizin de kafanızda ‘Ben olayım / Ekrem İmamoğlu olsun / Mansur Yavaş olsun; CHP’nin adayı şu olsun’ gibi henüz böyle fikirler yok” şeklindeki sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Yok efendim, yok zaten” dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Belediye başkanlarımız, belediye başkanlıklarını yapacaklar. Güven tazeleyecekler. Başarılı olacaklar. Sıcak siyasetin olabildiğince dışında kalacaklar; ama bütün çabalarını, bütün emeklerini, yönettikleri kente verecekler. Bunu istiyorum ben. Ekrem Bey de başarılı olacak, Mansur Bey de başarılı olacak. Onların başarı çıtasını izliyoruz. Diğer büyükşehir belediye başkanlarımızın da başarı çıtasını yakından izliyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA