4.Güç
Giriş Tarihi : 25-09-2020 20:32   Güncelleme : 25-09-2020 21:56

Kurdaş: Hukuk, konjonktüre göre değişmez

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, HDP’li 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesini değerlendirirken, hukukun, duruma, değişen hesaplara, anket sonuçlarına ve seçime göre işletilmemesi gerektiğini ifade etti.

Kurdaş: Hukuk, konjonktüre göre değişmez

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5’de yayınlanan “4.Güç” progrmında Mustafa Deniz ve Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Kobani olaylarının üzerinden 6 yıl geçtiğinin, bugün gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş BaşkanıAyhan Bilgen’in daha önce aynı suçlamadan beraat ettiğini ve Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlâli” kararıyla 20 bin TL tazminat kazandığının hatırlatılması üzerine Mustafa Kurdaş, şu değerlendirmede bulundu:

“Hukuk, konjonktüre göre değişmez”

“Hukuk, konjonktüre göre, zamana göre işlemez. Biraz önce bir esas koyduk. Ne dedik? İslâm’ın koyduğu hüküm var. Bunlar değişmiyor. İnsanın koyduğu, beşerin koyduğu hukuk değişebiliyor. Bu 6 yıl içerisinde bununla ilgili, bugünle ilgili, bugünü gerekli kılan, zorunlu kılan bir hukuk değişimi var mı? Yok. Ben, bunu doğrusu merak ediyorum. O yüzden önemli olan, hukukun işlemesidir. Bunun da zamana göre, konjonktüre göre, duruma göre, politik gidişata göre değil... Sonuçta burada cezalandırılan isimler var. Yani bu suçsa, zamanında yapılması gerekir. Devlet, şimdi diyelim ki bir vergilendirme sürecinde, bir gün vergi ile ilgili hükmü saptırır mı? Ya da cezâî bir duruma düştü ise yine aynı şekilde bir kuruşunu dışarıda bırakır mı? Hayır.”

AK Parti'nin seçim stratejilerini ‘korku siyaseti’ ile gerçekleştirdiğini ifade eden Kurdaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Devlet muntazaman işler. Hukuk devletindir ve hukukunu da muntazaman işletmek zorundadır. Yani duruma göre işletilen hukuk, belli ki değişen hesaplarla, belki değişen anketlerle, belki yaklaşan bir seçimle gibi. Ya da dış politika, iç politika. Yani dengelerle hukuk işlenmez. Zaten Türkiye’deki hukuk düzeninin en önemli paradoksu bu. Bir, ona göre buna göre hukuk var iki zamana göre hukuk var, üç dengelere göre hukuk var. Bunların hiçbiri hukuk değildir. O yüzden hukuk, ertelenebilecek bir şey de değildir. Çünkü bir hüküm konmuştur, bu hükmü devlet takip ediyor ve zamanında uyguluyor olması gerekir. Belli ki bugünkü süreç, ya AK Parti ile ilgili bir takım anketler var, biliyorsunuz ciddi anlamda oy kaybı ile ilgili anketler var. MHP-AK Parti’nin birlikte oluşturduğu ittifakın bütününde büyük bir kayba, erozyona uğradığı görünüyor. Ya bunu yeniden Türkiye’de bir tartışma konusu oluşturup kendi pozisyonlarını toplum nezdinde, çünkü hep korkular üzerine süre giden bir AK Parti iktidarı görüyoruz. AK Parti, bütün seçim stratejilerini projeler üzerine değil, endişeler, kaygılar ve korkular üzerine inşa etmiştir. Bu da kitle psikolojisi bakımından önemlidir. Çünkü biliyorsunuz ki, sosyologların ortaya koyduğu bugün değil, 20 veya 50 yıl önce değil, yaklaşık bir asır önce sosyologların ortaya koyduğu bir takım kurallar var. Kitle psikolojisi, aslında çoğu zaman korkular üzerine ancak faydalı olabiliyor ve etkili olabiliyor. Belli ki yeniden bir başka şekilde kitle psikolojisinin oyunlarına ihtiyaç duyuluyor. O yüzden de bir korku dalgası, kokusu toplumda yeniden salınıveriyor. Bu salınımlar yeri geldiği zaman toplu gözaltılar da olabilir, yeri geldiği zaman darbe korkuları ve gündemleri ile söz konusu olabilir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA