GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-09-2020 18:35

Siyasî partilerden “Azerbaycan’ın yanındayız” mesajı

Ermenistan’ın Azerbaycan’a düzenlediği saldırı konusunda Türkiye’deki siyasî partiler ve liderleri, “Azerbaycan’ın yanındayız” mesajı verdiler. İYİ Parti ve DEVA Partisi, sorunun çözümü için AGİT Minsk Grubu’nu göreve çağırırken, AK Parti ise Minsk Grubu’nun çözüm odaklı davranmaktan çok uzak olduğunu söyledi. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni halkını, yönetime karşı çıkmaya çağırdı.

Siyasî partilerden “Azerbaycan’ın yanındayız” mesajı

Siyasî partilerin ve liderlerinin Ermenistan-Azerbaycan çatışması konusunda yaptıkları değerlendirmeler şöyle:

Erdoğan: Ermeni halkı, yönetime karşı geleceğine sahip çıkmalı

“Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.

Ermenistan’ın tahrikkâr saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır.

Ermeni halkını, kendilerini felâkete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz.

Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye "tek millet, iki devlet" anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir.”

Bahçeli: Kanımızla, canımızla Azerbaycan’ın yanındayız

“Ermenistan’ın bugün sabah saatlerinde dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın askerî birlik ve mevzilerine, sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırılar düşmancadır; yeni bir kanlı sayfanın açılması demektir.

Tovuz Bölgesi’nde artan gerilimler sıcak çatışmaya dönüşmüş, zulüm ve terör yöntemlerinin kimin tarafından kullanıldığı da iyice netleşmiştir.

Emperyalizmin maşası Ermenistan’ın işgal ettiği Türk topraklarına yerleşme ve yuvalanma emelleri, Karabağ meselesinin adil ve hakkaniyetli şekilde çözüm hedeflerini sekteye uğratmıştır.

Bozgunculuk yapan, uzlaşmaya kapalı duran, barışa yüzünü dönen, sivil ve masumların kanını döken ülke, Ermenistan’dır. Artık her şey meydandadır. Güney Kafkasya’da istikrarsızlığın, ilkelliğin, işgal ve istilâ politikalarının ağırlık merkezi Erivan yönetimidir.

Temmuz ayında, Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz istikametinde yaşanan çatışmaların tekrar başlaması, hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından millî güvenlik tehdididir.

Ermenistan saldırganlığı, insanî, vicdanî ve hukukî bütün ilke ve esaslara aykırıdır. Özellikle ülkemizin çevresini saran karanlık senaryoların son zamanlarda şiddetlendiği, bununla da kalmayıp vahim bir cepheleşmeye ve sertleşmeye doğru mesafe aldığı görülmektedir.

Türk milletine karşı düşmanlık besleyen muhasım odakların Kafkasya’dan Ortadoğu’ya, Akdeniz’den Balkanlar’a kadar sürekli kriz çıkarmak ve kaos üretmek maksadıyla faaliyet halinde oldukları anlaşılmaktadır.

Ermenistan’ın alçak saldırısını Akdeniz ve Ege’de oynanan şirret oyunlardan, Libya, Suriye ve Irak’ta sahnelenen emperyalist projelerden ayrı düşünmek, ayrı değerlendirmek geldiğimiz bu aşamada imkânsızdır.

Türk düşmanlarının farklı coğrafyalarda husumet nöbetine girdiği ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi, iki devlet ve tek millet halinde geleceği kucaklayan Türkiye-Azerbaycan arasında var olan tarihî ve kültürel dayanışma ve yardımlaşmanın hiçbir gücün ve mütecaviz niyetin karşısında geri adım atmayacağı inancındadır.

Ermenistan zulmünü ve hunhar suikastlarını lanetliyorum. Kalbimizin soydaşlarımızla birlikte attığını bu vesileyle ilan ediyorum. Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da şifalar diliyorum.

Karabağ Türk’ündür, Türk vatanıdır. Hiç kimse bu muhkem ve müstesna gerçeği değiştiremeyecektir. Yegâne gayesi Türk düşmanlığı olan Ermenistan’ın ve kiralık silahlı unsurlarının Türk milleti karşısında tutunma ihtimali yoktur. Kanımızla, canımızla, varlığımızla Azerbaycan’ın yanındayız. Bütün müstevli odakları tekraren uyarıyorum: Türk milletinin sabrını test etme yanlışına hiç kimse tevessül etmemelidir. Nitekim sonuçları hem acıklı hem de ağır olacaktır.”

CHP: Ermenistan’ın saldırısını kınıyoruz

“Ermenistan tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen ateşkes ihlalini ve sivillerin ölümüne neden olan saldırıyı kınıyoruz. Şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize rahmet, Azerbaycan halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Akşener: Minsk Grubu’nu acilen adım atmaya çağırıyorum

“Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırıları kabul edilemez. İktidarı, uluslararası toplumu ve Minsk Grubu’nu, Ermenistan işgalinin sonlandırılması ve sorunun çözümü için acilen adım atmaya çağırıyorum. Her zaman olduğu gibi haklı davasında can Azerbaycan'ımızın yanındayız.”

Davutoğlu: Cumhurbaşkanı Aliyev ve Can Azerbaycan’ın yanındayız

“Azerbaycan yalnız değildir ve Karabağ mutlaka azat olacaktır! Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını şiddetle kınıyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Değerli kardeşim Cumhurbaşkanı Aliyev ve Can Azerbaycan’ın yanındayız.”

DEVA Partisi: Sorun, diyalogla çözüme kavuşturulmalıdır

“Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlıklarının özü Dağlık Karabağ ve Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarıdır. Bu sorunların çatışmayla değil diyalog ve müzakere sürecinde çözüme kavuşturulmasını savunuyoruz.

AGİT Minsk Grubu Kafkasya’daki barış ve istikrarın bozulmaması için devreye girmelidir. Türkiye, Azerbaycan’daki kardeşlerini yalnız bırakmamalıdır.”

Karamollaoğlu: Her zaman kardeş Azerbaycan'ın yanındayız

“Ermenistan'ın coğrafyamızın huzuruna kastederek, Azerbaycan'a karşı yapmış olduğu hain ve alçakça saldırıları kınıyor, bu saldırılarda şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum.

Ermenistan bilmeli ki, bu tutumunu sürdürmesi sadece kendisine zarar verecektir. Emperyalist güçlere güvenerek gerçekleştirdiği bu haksız ve hukuksuz saldırılardan bir an önce vazgeçmelidir.

Biz, her zaman kardeş Azerbaycan'ın yanında olduğumuzu bir kere daha vurguluyor, Ermenistan'ın bu saldırgan tavrını şiddetle kınıyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA