KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-09-2020 18:26

7 aydır maaş alamayan tiyatroculara kısmî ödeme yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’ndan 7 aydır maaş alamadıklarını belirten oyuncuların tepkisi üzerine bugün tiyatrocuların ücretlerinin bir kısmı ödendi.

7 aydır maaş alamayan tiyatroculara kısmî ödeme yapıldı

Tiyatro sanatçısı Zihni Göktay, İBB Şehir Tiyatroları’nın kendisi ve 16 arkadaşının 7 aydır maaşlarının ödemediğini belirmişti. Göktay yaptığı açıklamada, “Sadece ben de değil, 16 arkadaşım daha 7 aydır para alamıyor. Ben 75 yaşında bir insanım, paralarımızı versinler” demişti.

“7-8 aydır paramızı alamıyoruz, yeniden sözleşme yapamıyoruz”

Maşını alamayan mağdurlardan biri olan tiyatro ve dizi oyuncusu Hikmet Körmükçü, de, bu konuda şu açıklamada bulundu:

“Şehir Tiyatroları’ndan 2017 yılında emekli oldum. Devam eden oyunlarım vardı. Diğer, benimle beraber emekli olan 16 arkadaşımızla birlikte yolumuza devam ettik. Konuk olarak aldılar bizi; çünkü bizim yaşımızdaki insanların oynaması gereken oyunlardı. Sözleşmemiz oldu,  gayet iyi gidiyordu. Arada bir konuk maaşlarımızın bize ulaşması intifaya uğradığı oldu. Sonra bir toplu halde verdiler, 4 ay alamadık, 2 ay alamadık, sonra pandemi dönemi girdi. Tiyatrolar tatil gibi olduğu için, o yüzden ödenmiyor diye düşündük. Ama sözleşmemiz vardı, yine de almamız gerekiyordu eskisi gibi. Nedense, 7-8 aydır almıyoruz, alamıyoruz. Yeniden sözleşme de yapamıyoruz. İnşallah iyi olur. Normal emekli maaşlarımızı düzenli olarak alıyoruz, ancak konuk olarak devam ettiğimiz oyunlarımız olduğu için onları da almamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu sebeple mağdur durumdayız.”

İBB kısmî ödeme yaptı

Tiyatro sanatçısı Zihni Göktay’ın sitemleri üzerine İBB, 16 kişinin paralarının bir kısmını ödedi. Göktay’ın verdiği bilgiye göre, İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, telefon ederek özür de diledi. Muratlı’nın, oyuncuların kalan ücretlerinin de yakın zamanda ödeneceğini de söylediği öğrenildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA