EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-09-2020 20:09

Babacan: YEP, Türkiye’nin fakirleştiğini tescil ve ilân etmiştir

DEVA Partisi Genel Başkanı, eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak tarafından bugün açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP), Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de ilân ettiğini ileri sürdü.

Babacan: YEP, Türkiye’nin fakirleştiğini tescil ve ilân etmiştir

Ali Babacan, şahsî twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“Bugün açıklanan ekonomik program Türkiye’nin fakirleştiğini hem tescil hem de ilan etmiştir.

2013 yılında 961 milyar dolara ulaşan millî gelirimizin bu yıl 702 milyara gerileyeceği, aynı dönemde fert başına gelirimizin 12.594 dolardan 8.381 dolara düşeceği açıklanmıştır. İsraf ve yanlış yönetim sonucu bütçe açığı tarihî yüksek seviyeye çıkmıştır.

Ekonomi yönetimini bıraktığım 2015 yılında 24 milyar TL olan bütçe açığının, 2020 yılında tam on kat artarak 239 milyar olacağı ve bu açığın 2023 yılına kadar da düşmeyeceği açıklanmıştır. Türkiye yeniden borç faiz sarmalına geri dönmüştür.

Yıllık 53 milyar TL olarak bıraktığım bütçeden yapılan faiz ödemeleri, bu yıl 137 milyara, gelecek yıl ise 179 milyara çıkacaktır. Yüzde 27,5 olarak devrettiğim kamu borç yükü, bu yıl millî gelirin yüzde 41,1’ine çıkacaktır.

Ülkemizin en önemli ekonomik sorunu işsizliktir. Yatırım olmadan istihdam oluşmaz, işsizlik sorunu çözülemez.

Bu program, yatırımcıların önünü görmesini sağlayacak, onların güvenini kazanacak gerçekçi ve tutarlı bir makroekonomik ve finansal çerçeve sunmamaktadır. Bu programda işsizlere, gelirini kaybedenlere, çiftçilerimize, esnafımıza, özetle tüm vatandaşlarımıza rahatlama sağlayacak somut adımları da görmüyoruz.

İçinde bulunduğumuz dönemde ülkemizin en acil ihtiyacı, güven tesis etmektir. Hükümet, önemli bir fırsatı heba etmiştir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA